|

Akordové značky – znaky

Moderná najmä západná notácia (americká, anglická) nerieši inak len označovanie tónov v slede: A-B-H ako A-Bb-B, pričom u nich B rovná sa naše H a B♭ je naše B, ale aj označenie niektorých špecifických akordov.

Tak napríklad akord Cmaj7 nájdeme v jazzovom zápise zapísaný aj ako (Cé z trojuholníkom) CΔ = c-e-g-h.

Tiež značenie akordu C7/5♭ (C7/5-) ma náhradu v označení: C (preškrtnuté kolečko) CΦ = c-es-ges-b, niekedy býva preškrtnuté kolečko mierne zo šikma.

Označenie akordu Cdim (zmenšene zmenšený septakord) býva znázornené aj ako (cé z kolečkom): Co = c-es-ges-heses, alebo: Gdim = Go= g-b-des1-fes1. Znaky kolečka „o“ (dim) alebo preškrtnutého kolečka „?“ (7/5♭, 7/5-) ako aj trojuholník (maj7) sa môžu objaviť aj ako horný index za písmenovým označením akordov. Ak si tieto značky zapamätáme a budeme ich vedieť použiť a rozoznať, ušetríme si dlhé a komplikované značenie vlastných harmonických zápisov.

Zápis akordových značiek vo svete nie je jednotný. My pri zápise akordových značiek budeme používať také značenie podľa vyššie uvedených pravidiel, aby sme boli čo najjednoduchší a najstručnejší. Vecné a stručné značky akordov znamenajú rýchlejšie čítanie a ľahší a jednoduchší zápis akordových značiek.

*

Ďalšie témy k akordovým značkám:

akordové značky – písmená

akordové značky – čísla

akordové značky – skratky

akordové značky – posúvky

akordové značky – znamienka

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *