Akustická gibsonka

Telo akustickej gibsonky (nižšie vľavo) je užšie, tenšie, s typickými rezonančnými výrezmi v tvare malého písmena „f“ na vrchnej doske. Vrchná doska nie je rovná, ale tvarovaná – oblá. Krk s hmatníkom je tenší, skôr pripomína krk akustického jumba alebo elektrofonickej gitary s rádiusom na povrchu. Hmatník je veľmi často zdobený dekoratívnymi perleťovými orientačnými značkami rôzneho tvaru.

akusticka gibsonka + schematicky hmatnik

*

Kobylka je pohyblivá, nastaviteľná pozdĺžne (presunutím) aj výškovo (skrutkami). Každá struna sa upevňuje do samostatnej drážky alebo otvoru na plechovom hrebeni vzadu nad vrchnou doskou. Plechový hrebeň je pripevnený nitmi alebo iným spôsobom vzadu na lube gitary. Plastový kryt, chránič proti odieraniu na vrchnej doske, je často upevnený kovovou podkovou – držiakom. Akustické gibsonky používajú s obľubou najmä jazzoví hráči. Názov gibsonka pochádza od mena výrobcu gitár (GIBSON), ktorý v 40. rokoch začal s výrobou nástrojov s takýmto vzhľadom. Menzúra, čiže aktívna dĺžka struny od sedla k strunníku na kobylke všetkých akustických gitár sa pohybuje v rozmedzí od 640 do 650 mm.

Schématické znázornenie hmatníka (vyššie vpravo), strún a ostatných funkčných prvkov je v spodnej časti obrázka. Najhrubšia, najnižšie položená (basová) strunaE, je zobrazená ako hrubá vodorovná čiara. Ostatné vodorovné čiary nad ňou smerom hore predstavujú

This is protected content.
Registráciou získate okamžitý a kompletný prístup do všetkých člankov a príspevkov.Tiež môžete pridávať komentáre a viesť diskusiu.
:
:
Content Protected by SmartLogixPodmienky registrácie

HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o - Poštová 1661/2, 921 01 Piešťany, info@hudobnynastroj.sk +421 903 718 279, Skype (nick) majo1959 / Pri kúpe gitary u nás vám nástroj nielen skontrolujeme, ale aj nastavíme optimálny dohmat - poskytujeme poradenstvo a servis.
Spoločnosť HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o. sa zaoberá predajom hudobných nástrojov, aparatúr, príslušenstva a doplnkov. Okrem toho poskytujeme poradenstvo pri zostavovaní aparatúr pre muzikantov ale aj kapely (ozvučenie, PA systémy atd...)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*