Akustická gitara – dreadnought

Akustická folková (westernová) gitara môže mať rôzne tvary korpusu (tela), ale najčastejšie býva v prevedení „dreadnought“ (obrázok vižššie vpravo) alebo býva aj  tvar „jumbo“ či „superjumbo“. Tieto gitary mávajú niekedy na korpuse výrez, tzv. „cutaway“. Tento slúži na zlepšenie dostupnosti prstov ľavej ruky v hornej časti hmatníka. Telo dreadnoughtu je robustnejšie, väčšie a širšie ako telo španielky. Tieto gitary majú vždy kovové struny.

Krk s hmatníkom je tenší a hmatník má na povrchu jemný rádius; je zaoblený. Struny sa upevňujú za strunníkom na kobylke šiestimi kolíčkami, v ktorých je drážka na strunu. Akustické jumbo osádzame zásadne len kovovými strunami, nie nylonovými. Kolíček sa spolu s kovovou strunou zasunie do otvoru v kobylke. Ako ochrana proti odieraniu sa pod rezonančným otvorom na hornej doske väčšinou nachádza plastový kryt. Menzúra, čiže aktívna dĺžka struny (strún) od sedla k struníku na kobylke všetkých 4/4 akustických gitár typu dreadnought či jumbo sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 650 mm.

Na hmatníku sú v niektorých polohách orientačné značky v tvare perleťových krúžkov, ale môžu mať aj iný tvar. Tento typ akustickej gitary má obyčajne kolík, tzv. hrušku, na pripevnenie remeňa umiestnený v zadnej časti tela na lube. Niektoré modely majú takýto kolík aj na kopyte krku alebo

This is protected content.
Registráciou získate okamžitý a kompletný prístup do všetkých člankov a príspevkov.Tiež môžete pridávať komentáre a viesť diskusiu.
:
:
Content Protected by SmartLogixPodmienky registrácie

HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o - Poštová 1661/2, 921 01 Piešťany, info@hudobnynastroj.sk +421 903 718 279, Skype (nick) majo1959 / Pri kúpe gitary u nás vám nástroj nielen skontrolujeme, ale aj nastavíme optimálny dohmat - poskytujeme poradenstvo a servis.
Spoločnosť HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o. sa zaoberá predajom hudobných nástrojov, aparatúr, príslušenstva a doplnkov. Okrem toho poskytujeme poradenstvo pri zostavovaní aparatúr pre muzikantov ale aj kapely (ozvučenie, PA systémy atd...)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*