Chromatická rada

hromatickú radu tvorí 12 tónov v rozsahu jednej oktávy, ktoré sa opakujú vo vyšších a nižších polohách (oktávach). V chromatickej rade sú susedné tóny vzdialene od seba vždy o 1/2 tónu. Je zobrazená na obrázku nižšie v najvyššom riadku. chromatické tóny (všetky ostatné, ktoré netvoria diatonickú radu c-d-e-f-g-a-h) môžu byť označované dvomi spôsobmi:

1/ posuvkou krížik– ak tón tvoríme s najbližšieho nižšieho tónu, napr. cis, dis, eis, fis, gis, ais, his
2/ posúvkou béčko– ak tón tvoríme s najbližšieho vyššieho tónu, napr. des, fes, ges, hes, výnimku tvoria tóny „es“ a „as“, kde by bolo nezmyselné označovanie „ees“ a „aes“. Všetko vidíte prehľadne v schéme:

This is protected content.
Registráciou získate okamžitý a kompletný prístup do všetkých člankov a príspevkov.Tiež môžete pridávať komentáre a viesť diskusiu.
:
:
Content Protected by SmartLogixPodmienky registrácie

HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o - Poštová 1661/2, 921 01 Piešťany, info@hudobnynastroj.sk +421 903 718 279, Skype (nick) majo1959 / Pri kúpe gitary u nás vám nástroj nielen skontrolujeme, ale aj nastavíme optimálny dohmat - poskytujeme poradenstvo a servis.
Spoločnosť HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o. sa zaoberá predajom hudobných nástrojov, aparatúr, príslušenstva a doplnkov. Okrem toho poskytujeme poradenstvo pri zostavovaní aparatúr pre muzikantov ale aj kapely (ozvučenie, PA systémy atd...)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*