Ionska – ionsky modus – diatonická dur

V literatúre je tiež niekedy označovaná aj ako jónska. Túto stupnicu tvoria tóny základnej – pôvodnej diatonickej rady. Táto stupnica je zhodná s diatonickou durovou stupnicou a tvorí základ pre odvodenie všetkých dnešných 7-tónových stupníc. Poltónové vzdialenosti sú medzi II. a III. a tiež medzi VII. a VIII. stupni. Skladá sa z dvoch rovnakých tetrachordov, spodný „c1 – d1 – e1 – f1“ (vzorec: 2-2-1) a vrchný „g1 – a1 – h1 – c2“ (vzorec: 2-2-1), pričom medzi „c1 – c2“ je interval oktávy.

*
Pre pripomenutie najskôr uvádzam obrázok s farbami, ktoré sú pričlenené jednotlivým intervalom (stupňom).
*
*
Na hmatníku gitary vidíte zobrazené tóny diatonickej C dur stupnice:
*
Táto stupnica sa pre potreby získania vhodnej polohy pre spev častokrát transponuje, k čomu slúži kvintový (vľavo na obrázku nižšie) a kvartový kruh (vpravo na obrázku nižšie). Od „c“ po „cis“ pri kvintovom kruhu a od „c“ po „ces“ pri kvartovom kruhu v smere hodinových ručičiek, hovoríme o tzv. „praktických stupniciach„.
This is protected content.
Registráciou získate okamžitý a kompletný prístup do všetkých člankov a príspevkov.Tiež môžete pridávať komentáre a viesť diskusiu.
:
:
Content Protected by SmartLogixPodmienky registrácie

HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o - Poštová 1661/2, 921 01 Piešťany, info@hudobnynastroj.sk +421 903 718 279, Skype (nick) majo1959 / Pri kúpe gitary u nás vám nástroj nielen skontrolujeme, ale aj nastavíme optimálny dohmat - poskytujeme poradenstvo a servis.
Spoločnosť HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o. sa zaoberá predajom hudobných nástrojov, aparatúr, príslušenstva a doplnkov. Okrem toho poskytujeme poradenstvo pri zostavovaní aparatúr pre muzikantov ale aj kapely (ozvučenie, PA systémy atd...)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*