|

Rockman by Tom Scholz

Rockman story: história rockmanu

Užitočné stránky k produktom Rockman by Tom Scholz:

http://www.rockman.fr

http://www.rockman.fr/Menu/Menu.htm

Rockman by Tom Scholz – model BII 

– článok k touto: Rockman BII

*

Rockman by Tom Scholz – model X100

– článok k tomuto: Rockman X100

Rockman X100 čelný pohľad

Rockman X100 - ovládací panel

Bloková schéma Rockmanu X100: Signál z gitary vstupuje do X100 do COMP (sekcia efektu compressor) a pokračuje vetvením sa (podľa zopnutia signálu na X100-vke) do sekcií CLN2 (acoustic clean), CLN (electric clean) a DIST (Distoriton – kde sa ešte vetví podľa zvukového nastavenia na EDGE a DIST. Signálová cesta CLN, EDGE a DIST je privedená na CAB SIM (cabinet simulátor), CLN2 ide mimo neho. Všetky tieto cesty sú na konci vyvedené do OUT (výstupu – output).

Rockman X100 schéma

*

Rockman by Tom Scholz – model Sustainor

Táto časť článku je nielen hrubý preklad hodnotenia a popisu tohto zaridenia (ROCKMAN SUSTAINOR zo stránky: článok ku Rockmanu) ale aj popis jeho funkcií a niektorých poznámok z mojej praxe s ním. Okrem toho tu budem zbierať materiály aj k ostatným modelom Rockmanby Tom Scholz. K môjmu prekldu a doplnkom som použil obrázky s pôvodného článku, ktorý som na začitku označil (url), ale pre istotu ešte raz:

článok ku Rockmanu

Úvod Rockmn Sustainor je srdcom každej súpravy Rockman. Je to určite najkomplexnejší a najcharizmatickejší z modulov Rockmodules: jeho vývoj si vyžadoval niekoľko rokov od kompletného tímu inžinierov, ktorí pravdepodobne pracovali osobitne na sekciách Sustainor. Aj keď je jeho zvukový podpis okamžite rozpoznateľný, možnosti a všestrannosť produktu Rockman Sustainor sú takmer nekonečné, stále o dvadsať rokov neskôr. Sustainor je určite prvý špičkový analógový zosilňovač, aký bol kedy vyrobený. Sustainor je dodnes vynikajúcim zariadením, ďaleko nad klasickým obrazom predzosilňovača, ktorý o ňom niektorí ľudia majú.

História základom Rockman Sustainor je simulácia zosilňovača zosilňovačov slúchadiel Rockman. Ak sa domnievame, že Rockman a X100 sú poloprofesionálne zariadenia, potom je Sustainor profesionálnou extrapoláciou: zatiaľ čo zosilňovače slúchadiel vychádzajú zo štyroch prednastavených zvukov, Sustainor bol rozšírený o niekoľko zložitých, inteligentných a užitočných vynálezov.

Rockman Sustainor

Zosilňovač pre slúchadlá Rockman vytvoril Tom Scholz a bol vydaný v roku 1982. Spoločnosť SR&D ho v rokoch 1982 až 1986 neustále vylepšovala, bez výraznejších zmien: iba s malými úpravami obvodu. Tom Scholz si medzitým predstavoval vylepšenia, ktoré by zrodili Sustainora: Nastaviteľné stupne zosilnenia, ovládače hlasitosti a filtre. Obvod na zníženie hluku: Smart Gate Skutočne úžasná vlastnosť: Autoclean Simulácia kabíny 4×12 ‚: Phase Notcher.

Kedy sa začali štúdie pre Sustainora? Pravdepodobne hneď po vydaní Rockmana: 4 roky nie sú veľa, keď sa jedná o plnenie 1kg komponentov do objemu vreckovej knihy! Celkovo bolo vydanie Rockman Sustainor ako komerčný produkt vydané v januári 1986 spolu s Rockman Chorus / Delay.

Sustainor, rovnako ako všetky produkty spoločnosti Rockman, bol neustále zdokonaľovaný. Prvé komerčné predmety zodpovedajú REV03, známe posledné komerčné vydanie v roku 1989, bolo REV09.

Prvé modely mali toto modré logo, ktoré nás nútilo nazývať ich „Modrá tvár“, a na zadnej doske bola vyrazená značka „100“ (v skutočnosti sú všetky modely Rockmodules označené značkou 100 a je to skôr typ krytu ako čokoľvek iné). V roku 1986 spoločnosť SR&D predala takmer 9 000 Sustainorov. Vo februári alebo marci 1987 (asi S / N 10 000) bola na zadnej doske vyrazená značka 100A a modré logo tu stále bolo. Títo 100A Sustainors nemajú nič zvláštne: sú to len poslední Blue-Face Sustainors, akýsi model prechodu pred zmenou loga.

V októbri 1987 dostalo logo na predných doskách modulov Rockmodules (t. J. Sustainor, Chorus / Delay a EQ nástroja) biele logo namiesto pôvodného modrého. Chorus / Delay bol v skutočnosti prerušený a existencia bielo-farebných C / D alebo modro-tvárových EQ ako komerčných produktov nie je dokázaná.
Zmena loga bola pre Sustainora sprevádzaná zmenou zadného štítku: teraz bolo vyrazené 200 namiesto 100. Predný štítok bol mierne upravený a všetky tieto zmeny nás nútia hovoriť o Sustainor 200, hoci 200 je iba neustále vylepšovanie stovky, nie iný produkt.
*

Poďme sa pozrieť na štruktúru Sustainora, aby sme zistili, na čo sú všetky tieto OpAmpy a prepínače určené. Môžeme to porovnať so štruktúrou zosilňovača X100 pre ľahšie pochopenie:

Bloková schéma Rockmanu X100:

Rockman X100 schéma

*

Bloková schéma Rockmanu Sustainor:

Rockman Sustainor schéma

Prvým doplnkom je Smart Gate umiestnená priamo za kompresorom, teda priamo pred stupňom skreslenia. V skutočnosti hluk nepochádza zo samotného skreslenia: skreslenie prehnane zosilňuje všetko a z najskrytejšieho dýchania sa môže stať skutočný zvuk vetra! Smart Gate je tu na potlačenie všetkého hluku z dýchania, ktorý môže generovať kompresor.

Čo robí Smart Gate? Klasická brána proti hluku robí dve veci:

1/ Porovná úroveň signálu a prahovú hodnotu.

2/ Ak je signál pod touto prahovou hodnotou, zvuk zníži.

Samozrejme, že šumová brána znižuje šum, ale tiež znižuje signál! Smart Gate funguje inak a robí dve veci:

1/ Namiesto porovnania s prahovou hodnotou sledujte úroveň signálu

2/ Otvára alebo zatvára dolno-priepustný filter proporcionálne k úrovni signálu.

Rockman - Smart Gate

Uzavretie filtra odreže vysoké frekvencie, kde je prítomný šum, nikdy, nikdy neodreže hlavnú časť tónu. Tento princíp je odvodený od všeobecnejšieho princípu nazývaného „adaptovaný filter“, matematického prístupu redukcie šumu, ktorý zvyčajne vyžaduje veľmi zložité obvody (napríklad obvod Rocktron’s Hush). Scholz urobil to isté s klasickými komponentmi a veľa času strávil úpravou svojho okruhu …

Ďalším významným prírastkom je okruh s názvom Autoclean. Všetci vieme, že zníženie hlasitosti gitary znižuje zosilnenie skreslenia: do istej miery môžeme prejsť od obyčajného skreslenia k ľahkým zvukom. Iba do istej miery: rovnováha medzi výškami a basovými frekvenciami je narušená a stratíme veľa dynamiky. Navyše je touto technikou prakticky nemožné ísť tak nízko ako čistý zvuk.

Celkovo vzaté, obvod Autoclean umožňuje toto všetko: úplná kontrola nad saturáciou bez straty signálu, bez straty dynamiky, z gitary na hlasitosť! Je dokonca možné znížiť zosilnenie až do rozsahu čistých zvukov.

Potom Phase Notcher. Simulátor reproboxu Rockman CAB SIM (podrobnosti nájdete v recenzii Zosilňovače pre slúchadlá) simuluje správanie obyčajnej kabíny s jedným reproduktorom. Niektorí gitaristi sú zvyknutí na podivnú odozvu kabíny s viacerými reproduktormi: táto technika sa používala v šesťdesiatych rokoch, keď mali reproduktory veľmi nízku citlivosť, pretože to bol jediný spôsob, ako vydať hlasitý zvuk zosilňovača. Za tie roky sa stal 100% nepoužiteľným, ale zvyk tu stále je: niektorí ľudia milujú pocit kabíny 4×12 ‚, akoby hrali každý deň na štadióne Shea. Kabíny s viacerými reproduktormi majú zvukovú nevýhodu: medzi reproduktormi existujú interferencie, ktoré rušia niektoré frekvencie …

Cieľom nástroja Phase Notcher je simulovať toto predvolené nastavenie: produkuje nazálny zvuk, ktorý sa vám môže alebo nemusí páčiť. Nasledujúca krivka zobrazuje frekvenčnú charakteristiku Phase Notcher:

Phase Notcher

Sustainor má ďalší inteligentný trik, ktorý môže byť skutočne užitočný: nožný spínač hlasitosti rytmu. Toto trochu zníži globálnu výstupnú hlasitosť a súčasne naberie stredné frekvencie, aby v zmesi zostal priestor pre hlavné nástroje alebo spev. Jednoduché a efektívne!

V neposlednom rade: Sustainor má špeciálnu slučku určenú na hosťovanie ekvalizéra pred skreslením. Umiestnenie EQ pred fázu skreslenia a ďalšie EQ po Sustainore je kľúčom ku všetkým možným zvukovým variáciám, od jemných po drsné a od klasického rocku po moderné zvuky (podrobnosti nájdete v časti Koncept Rockman).

Použitie a obmedzenia – Nekonečné kombinácie parametrov modelu Sustainor z neho robia nesmierne komplexný a všestranný nástroj. Prvý kontakt môže byť trochu prekvapivý: ak počas prvého testu hráte sami, pravdepodobne sa vám zdá zvuk trochu nazálny! To je úplne normálne, ak si myslíte, že Sustainor bol navrhnutý na hranie na gitare v kapele, teda s inými nástrojmi. Gitara je vždy zmiešaná s dôrazom na stredné frekvencie (okrem týchto podivných tínedžerských death-metalových-trash-core!) A Sustainor v tomto duchu predspracuje zvuk. V druhom prístupe môžete skúsiť hrať s ľubovoľnou klasickou rockovou nahrávkou (Lynyrd Skynyrd, ZZ Top atď.) A budete počuť, ako sa kúzlo stalo!

Nejaké obmedzenia? Ak chcete vytáčať svoje vlastné zvuky, dôrazne sa odporúča používať Sustainor s dvojicou Rockman EQ. Dalo by sa tiež ľutovať, že nožné spínače môžu ovládať iba 2 režimy zo 4: pre prístup k 4 z nich je nevyhnutná zmena.

Okrem tohto sekundárneho problému je Sustainor to, na čo bol vyrobený: profesionálny analógový zosilňovač pre najnáročnejších hudobníkov.

Zberateľnosť a záver – Kúpiť iba Sustainor bez zvyšku súpravy Rockman je samozrejme možný. Dá sa však veľmi rýchlo zistiť, že ide o akýsi nezmysel: Sustainor je srdcom Rockmanoveho reťazca, takže otázka jej zberateľnosti ako samostatnej jednotky je zbytočná. Buď jeden potrebujete, alebo nie. Sustainor navyše nie je vôbec zriedkavý: s viac ako 21 000 položkami na trhu je vždy niekoľko udržiavateľov na predaj na eBay, ktorých ceny sa pohybujú od 100 do 400 dolárov. Otázkou je skôr „ktorý Sustainor by som si mal kúpiť“, pretože sú známe 4 možné možnosti:

Celkové porovnanie a zhodnotenie modelov Sustainor:

Celkovo bolo v rokoch 1986 až 1992 vyrobených a predaných viac ako 21 000 kusov Rockman Sustainor. Prvá rada (starší model) Rockman Sustainor sa nazýva 100 alebo „modrá tvár“ „Rockman Sustainor 100“ a možno ho spoznať podľa modrého loga „ROCKMAN SUSTAINOR“ spredu dole. Neskorší model tohto typu Rockman Sustainoru 100 sa nazýva 100A.

Druhý model Rockman Sustainoru sa nazýva 200 alebo „biela tvár“ a dá sa spoznať podľa bieleho loga „ROCKMAN SUSTAINOR“ spredu dole na panely – „Rockman Sustainor 200“. Najlepší model Rockman Sustainor je ten mladší a dátum výroby je spolu s výrobným číslom kľúčom k ich voľbe.

Sustainor 100: najlacnejší a najstarší.

Sustainor 100A: mierne lepší, ale nie veľmi Pravidelný Sustainor 200, stále cenovo dostupný

„Mladý“ Double-IC Sustainor 200, dosť drahý na to, čo ponúka.

Vo vnútri modulu ROCKMAN SUSTAINOR: Rockmn Sustainor je veľmi zložitý. Zatiaľ čo obvod simulácie zosilňovača pôvodného Rockmanu vyžadoval iba 6 OpAmps ovládaných iba jedným mechanickým spínačom, Sustainor je vyrobený z 28 Opamps s kompletnou sieťou mechanických a J-FET spínačov.

Vnútro rockmanu Sustainor

Nákup Double-IC iba kvôli tejto funkcii Lead-Leveler je dosť hlúpy: v skutočnosti nikto nedokáže rozpoznať rozdiel s Lead-Leveler alebo bez neho. Je však potrebné vziať do úvahy ďalší faktor: vezmite dvoch udržovateľov a porovnajte A / B a vždy budete počuť rozdiel. Celkovo teda, keďže nemôžete vyskúšať Sustainora skôr, ako si ho kúpite, je potrebné dodržiavať jediné pravidlo: „čím mladší, tým lepší“: teda nadvláda spoločnosti Double-IC na trhu s použitými vozidlami.
 *
Kúpte si 100, ak sú finančné prostriedky problémom, kúpte si 200, ak chcete menší šum a lepší Autoclean. Kúpte si Double-IC, ak potrebujete záruku na čo najmladšiu možnú revíziu inžiniera, teda najlepší Autoclean.
 *
A predovšetkým nezabudnite, že Sustainor s originálnymi elektrolytickými kondenzátormi potrebuje dôkladnú renováciu, kým zaznie tak, ako si zaslúži! Rockmoduly majú teraz 20 rokov a ich čiapky sú na konci svojej životnosti.
*
Poznánka: Sustainor je dodnes vynikajúci simulátor zosilňovača. Pre každého fanúšika Rockmanu je to skutočne povinné, môže to byť tiež prvý modul, ktorý si kúpi nováčika. Aj tak sa oplatí kúpiť kvôli jeho nekonečným možnostiam.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *