Saxofón – úvod

Saxofón vynašiel, ak sa nemýlim, roku 1839 belgický klarinetista a flautista Adolphe Sax. :wink:

Jeho cieľom a predstavou bolo postaviť úplne nový neznámy nástroj s klarinetovým tvorením tónu a prstokladom hoboja, no s razantnejším a pevnejším tónom. Po prvý krát uzrel saxofón „svetlo sveta“ na výstave v Bruseli v roku 1941, kde Adolphe Sax predstavil basový saxofón.

Saxofón sa viditeľne prejavuje vo vojenských, neskôr dixielandových a rôznych iných orchestroch. Značné zviditeľnenie a uplatnenie nastáva príchodom jazzovej hudby okolo 19. a 20. storočia.

Myslím si, že samotnej výuke v hre na saxofón by mala predchádzať určitá prípravná doba v ktorej by sa hráč mal zoznámiť so základmi dýchania, postoja a držania tela . To všetko sa dá ľahko realizovať pri výuke na zobcovku a neskôr klarinet. Aspoň v mojom prípade to tak bolo a ja v tom vidím len pozitívnu úrodu a logiku. V skratke: najprv na pár týždňov zobcová flauta a potom na pár mesiacov, poprípade rokov klarinet. Dá sa tu fakt získať pevné základy pri vstupe k hre na saxofón.

Najznámejšie rozdelenie saxofónov s ktorým sa v bežnom živote stretnete je podľa ladenia a podľa druhu. Nebudem tu spomínať všetky možné typy a druhy, to nie je účelom tohto článku. Takže len tie s ktorými sa pravdepodobne stretnete v bežnej hudobnej praxi.

*

1. Soprán saxofón – B / ladenie, viac info tu: sopran saxofon

*

2. Alt Saxofón – Es / ladenie, viac info tu: alt saxofon


*

3. Tenor saxofón – B / ladenie, viac info tu: tenor saxofon

*
4. Baritón saxofón – Es / ladenie, viac info tu: bariton saxofon

*

Toľko na úvod o saxofóne ako hudobnom nástroji. Opakujem že tento článok píšem pre bežných saxofonistov ktorí sa o nástroji chcú dozvedieť niečo viac. V žiadnom prípade to nie je pre mudrcov a vyryvákov ktorí prekypujú „Truhlíkovským syndrómom.“

Nabudúce : Kupujem si saxofón, kde ? za koľko ? akú značku ? …etc.
8)
S pozdravom
Pavol Ortuta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *