|

BEND – vytiahnutie – ďalšie cvičenia

Cvičenie – bend 1/2 tón

Na obrázku vidíte rozmiestnenie tónov pre cvičenie. V 5.polohe je pomocný tón a v 7.polohe je dohmat s ktorého vyťahujete o 1/2 tón vyššie. Názov pôvodného dohmatnutého tónu v 7.polohe máte v ľavom indexe. S tejto polohy na každej strune vyťahujte na výšku tónu znejúceho v 8.polohe…

Vytiahnutie o 1/2 tń

Na strune melodické „e1“ vyťahujte ukazovákom o 1/2 smerom hore. Na strune „h“ tiež smerom hore. Na strune „g“ smerom hore ale vyskúšajte aj dole, pôjde to. Na strune „d“ môžete obidvoma smermi. Na strunách basové „A“ a „E“ skúšajte vyťahovať smerom dole. Predbrnknite si príslušný tón na danej strune a vzápätí vyťahujte o 1/2 do rovnakej výšky.

Dôležitá poznámka: Pozor, ak vlastníte akustickú gitaru s nylon strunami, tak tu je technika BEND skoro nevykonateľná, nakoľko nylonové struny aj keď ich vytiahnete, tak sa toto na zmene výšky tónu skoro neprejaví äalebo minimálne). Takže bending je doménou skôr elektrických gitár a akustických s kovovými strunami.

*

Cvičenie – bend celý tón (dva poltóny)

Na obrázku vidíte rozmiestnenie tónov pre cvičenie na strunách „h“ a „g“.

vytiahnutie o celý tń (dva poltóny)

Cvičenie na akustickej a elektrickej gitare:

Na strune „h“ je V 6.polohe je pomocný tón „F“ a v 8.polohe je dohmat s ktorého vyťahujete o celý tón vyššie (s tónu „G“ na „A“). Názov pôvodného dohmatnutého tónu v 8.polohe je v ľavom indexe (G). S tejto polohy vyťahujte na výšku tónu znejúceho v 10.polohe tj. o dva poltóny.

Poznámka: Cvičenie na elektrickej gitare (alebo akustike,ak má „g“ strunu hladkú a nie vinutú, ak je vinutá tak to na nej o celý tón neskúšajte):

Na strune „g“ je V 5.polohe je pomocný tón „C“ a v 7.polohe je dohmat s ktorého vyťahujete o celý tón vyššie (s tónu „D“ na „E“). Názov pôvodného dohmatnutého tónu v 8.polohe je v ľavom indexe (D). S tejto polohy vyťahujte na výšku tónu znejúceho v 10.polohe tj. o dva poltóny.

Poznámka: Na strune melodické „h“ aj „g“ vyťahujte ukazovákom o celý tón smerom hore. Ak vlastníte akustickú gitaru s nylon strunami, tak tu je technika BEND v podstate nevykonateľná, nakoľko nylonové struny aj keď ich vytiahnete, tak sa toto na zmene výšky tónu skoro neprejaví (alebo minimálne). Takže bending je doménou skôr elektrických gitár a akustických gitár s kovovými strunami.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *