Alternatívne ladenia gitary

Štandardné ladenie

Štandardné ladenie gitary je E – A – D – g – h – e‘, z čoho vyplýva, že gitara sa ladí cez čisté kvarty (ak to berieme smerom od basových strún k melodickým tenkým) s výnimkou strún „g – h“ kde ide o veľkú terciu. Táto kapitola sa ale zaoberá práve alternatívnymi (inými ako štandardnými) ladeniami.

*

D – A – D – G – H – E

drop D ladenie – Basová struna „E“ je naladená o dva poltóny nižšie do „D“. S týmto ladením môžete hrať power akordy s jedným prstom cez 3 struny, napríklad D5, a tak ďalej. Toto je pravdepodobne druhé najpoužívanejšie ladenie.

*

D – A – D – G – H – D

double-drop-D tuning – Obidve krajné stuny „E – e“ sú naladené o dva poltóny nižšie do „D“. Toto je častokrát používané v akustickej hudbe pri akustickej gitare, ale využitie nájde aj pri gitare elektrickej.

*

D – A – D – G – A – D

“Dad-Gad” – Podobné ladenie ako vyššie uvedené s tým, že aj struna „h“ je podladená o dva poltóny do „a„. Obidve krajné stuny „E – e‘“ sú naladené o dva poltóny nižšie do „D“. Vyskúšajte si to, znie to zaujímavo!

*

D – A – D – F♯ – A – D

Open D – Ladenie do otvoreného D dur akordu, vhodné napríklad pri hre sliderom, vhodné pre durové skladby a akordy. Všetky struny sú naladené o dva poltóny dole okrem struny „g“, torá je naladená len o 1/2 nižšie do „fis“.

*

D – G – D – G – H – D

Open G – Ladenie do otvoreného G dur akordu, vhodné napríklad pri hre sliderom, vhodné pre durové skladby a akordy. Obe krajné struny „E“ a „e1“ a struna „A“ sú naladené o celý tón dole.

*

E – H – E – G♯ – H – E

Open E – Ladenie do otvoreného E dur akordu, vhodné napríklad pri hre sliderom, vhodné pre durové skladby a akordy. Struna „A“ je naladená o celý tón horena „H“, struna „g“ o 1/2 tón vyššie na „gis“.

*

C – G – C – G – C – E

Open C – Ladenie do otvoreného C dur akordu, vhodné napríklad pri hre sliderom, vhodné pre durové skladby a akordy. Struna „E“ je naladená až o 4 poltóny (dva celé tóny) nižšie, struny „A“ a „d“ o dva poltóny (tj. celý tón) nižšie a struna „h“ je naladená o 1/2 tónu vyššie na „c1“.

*

D – A – D – F – A – D

Open D Minor – Ladenie do otvoreného D mol akordu, vhodné napríklad pri hre sliderom pre molové skladby a akordy. Struny „E“, „g“, „h“, „e1“ sú podladené o dva poltóny (celý tón) nižšie oproti štandardnému ladeniu.

*

C – G – D – A – E – G

New standard tuning (NST) – ladenie do kvínt s výnimkou strún „e – g“ (posledné dve najtenšie melodické sturny), ktore sú naladené do malej tercie.

*
http://en.wikipedia.org/wiki/New_standard_tuning

 

Rôzne alternatívne ladenia gitary si môžete pozrieť v priloženom videu:

*

*

V tomto videu od 1:55 času môžete vidieť alternatívne ladenia na gitare PeveyAntares AT-200

*

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *