| |

Jive

Tento tanec – jive (čítaj džajv) nadväzuje na módne tance z obdobia tzv. „swingovej éry“. Je to strhujúci rytmický tanec s typicky akcentovanou 2 a 4 dobou. Stredne rýchle tempo dáva všetky predpoklady k uplatneniu swingových prvkov. V nemecku mu hovoria aj „boogie fox“, prípadne „americký swing“. Tancuje sa na hudbu „rock – charlestonu“.

Jive je rytmický latinskoamerický tanec, ktorý vznikol v 30. rokoch minulého storočia a je založený na tanečnom štýle „swing“. V r. 1936 sa začína rozširovať pod názvom „jitterburg“. Druhá svetová vojna ho však odsúva do zabudnutia, no po jej skončení sa jive vracia v ešte silnejšej podobe. V r. 1944 vydal V. Silvester prvý štandardizovaný opis jivu. Rytmus má 4/4 a najčastejšie tempo 40 – 48 taktov za minútu. Jive je náladový, radostný a temperamentný.

Základné charakteristiky jive:

Takt: 4/4 alebo álla breve

Tempové označenie: Medium tempo

Tempo: 76 až 120

Počet taktov za minútu: 36 až 60 pre súťaž 44 až 48

*

Rytmická štruktúra jive je veľmi podobná foxtrotu, no pri jive je každá 2 a 4 doba v takte veľmi akcentovaná. Tento spoločenský tanec bol veľmi obľúbený najmä u mládeže v 60 rokoch dvadsiateho storočia.

*

Jive – všeobecne

Počiatky tanca jive sú spojené s černošskými otrokmi na juhu USA, kam si ho domorodí černosi priviezli z Afriky. Neskôr sa začína vyvíjať so vznikom jazzu. Jeho dnešná podoba je výrazne ovplyvnená swingom. V 30. rokoch 20. storočia to bola práve swingová hudba, ktorá dala vzniknúť tancu Jitterburg a americkému swingu. V päťdesiatych rokoch prišiel Rock´n´Roll. Zo začiatku sa tancoval bláznivo, akrobaticky a divoko, avšak bol ton on, ktorý podnietil vznik dnešnej podoby jivu.

Keďže jive je tancom nepostupovým (tancuje sa zväčša na mieste) bol zo začiatku spájaný s mladými ľuďmi, ktorí pomocou neho vyjadrovali revoltu. Snažili sa vytlačiť z parketu starších, ktorí tancovali najmä postupové tance. Najviac zreteľný aspekt jivu je jeho rýchlosť. Pri tancovaní je využívaná priestrannosť tanečného priestoru a je tancovaný so silou.

Hudba obsahuje poskokové rytmy a ľahké melódie v 4/4 takte, pričom štvrtá doba je príznačná pre rytmus. Taktiež možno tancovať na 2 takty, pričom kroky v 3. a 4. dobe sú prehodené. Základný krok jivu je takzvaná jivová premena – tancovaná ako krok-prísun-krok na jednu stranu a potom krok-prísun-krok naspäť, ktorá je zakončená kolískou. Jive väčšinou býva posledný tanec vystúpení, súťaží a je takisto jeden z najťažších na správne zatancovanie, pretože obsahuje chase kroky, rôzne kopy a premeny s nohami, ostré otočky a rýchle zmeny rúk.

Medzi afro-americké tance tiež patria: – bluesrock and rollboogie woogie

na téme sa pracuje… 🙂

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *