|

Polka

Pôvodne bola „polka“ český ľudový tanec. Ako spoločenský tanec sa objavil v tanečných sálach na začiatku 19.storočia. V súčasnej dobe existuje niekoľko druhov oliek (skočná, hladká, natriasaná, atď…), ktoré sa navzájom líšia nielen tempom ale aj rytmizáciou hudobného sprievodu.

Polka je český obrodenecký tanec, ktorý vznikol v prvej polovici 19. storočia na českom vidieku. Existuje niekoľko legiend o jej vzniku, ale najpravdepodobnejšia je tá, ktorá hovorí, že Anna Chadimová raz v nedeľu popoludní zaspievala pesničku a zatancovala polku a všetci to začali po nej opakovať. O krátky čas ju tancovali všetci na dvoroch, priedomiach a krčmách a postupne sa dostala z dedín do miest. Polka mala taký úspech, že v roku 1836 ju predviedli v Prahe a stala sa hitom na plesoch šľachty. V roku 1840 po uvedení polky v parížskom divadle sa stala hitom aj tam.

Základné charakteristiky polky:

Takt: 2/4

Tempové označenie: T di polka

Tempo: M.M. (v štvrťových notách): 80120

Počet taktov za minutu: 40 – 60, pri súťaži 58 – 60

Ďalšie info k rytmu „Polka“ môžete nájsť tu – https://mojagitara.com/basgitara-basove-polka/

*

Polka – základná figúra rytmickej sekcie:

*

Polka – ukážka hry basfigúr:

*

Polka - rytmická sekcia

*

Vyššie uvedené príklady sú používane v orchestri alebo hudobnom súbore, kde si úlohy rozdelia jednotlivé nástroje, hlavne mám na mysli gitaru a basgitaru. Otázkou zostáva, ako zahrať polkové skladby pri hraní samotnej gitary? Tu je treba „plnšie vyplniť“ rytmický sprievod a teda môžete použiť v podstate aj tento rytmus 2/4 fox – pozri túto tému.

*

Rytmické cvičenie – 2/4 fox – akord  G dur:

*

Rytmické cvičenie – 2/4 fox v slede akordov v tónine G dur:

*

Medzi kolové spoločenské tance tiež patria: – valčíkčardáš

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *