|

Ukulele – anatómia nástroja

Podrobnejší popis ukulele si rozdelíme do troch častí s ktorých sa ukulele skladá. Je to hlava nástroja, krk s hmatníkom a telo nástroja. Obrázok nižšie popisuje ukulele pri čelnom pohľade na nástroj. Poďme na základný popis:

Vpravo vidíte hlavu nástroja, na ktorej sú 4 ks ladiacich mechaník (v tomto prípade po stranách 2 + 2) pre struny ukulele. V mieste sedlového pražca – sedla sa stretáva krk s hmatníkom  s hlavou nástroja. Sedlový (nultý) pražec býva s plastu, graptechový alebo u drahších nástrojov či ručnej práci môže byť aj s kosti.

Hmatník tvorí vrchnú časť krku – kde sa dohmatáva prstami. Samotný krk dlaň ruky pri hre obopína. Na hmatníku vidíte drobné okrúhle perleťové orientačné značky – bodky v 5, 7, 10 a 12 polohe. Na hmatníku sa nachádzajú pražce, medzi ktorými sú tzv. polohy – pozície.

Na tele nástroja vzadu sa nachádza kobylka v ktorej je kobylková vložka – biely plastový pražec. Na kobylke sa struny viažu do uzlov, aby držali ladenie a neuvoľňovali sa. Viazanie uzlov na strunách je podobné ako pri gitare s nylonovými strunami.

Samotné telo je zložené s vrchnej a spodnej dosky a bočnej dosky – lub. Na vrchnej doske je rezonančný otvor. Niektoré nástroje majú spredu pri krku výrez – cutaway. Je dôležité si uvedomiť, že pre hru a ladenie ukulele (tak ako aj pri gitare) je dôležitá „menzúra nástroja“ ktorú tvorý aktívna časť strún (od sedla po kobylkovú vložku).

Obrázok nižšie popisuje náhľad bočný – predný , kde vidíme aj bočnú dosku (luby), pätu nástroja (ktorá spojuje krk s telom) a pri elektro-akustickej verzii ukulele je na nástroji aj výstupný jak konektor (6,3 mm) pre pripojenie nástrojového kábla. Slúži na prepojenie nástroja s aparatúrou. Akustická verzia ukulele výstupný jack a ani elektroniku nemá.

 

Obrázok nižšie popisuje náhľad bočný – zadný , kde vidíme zadnú dosku (back top), lepšie pätu nástroja, samotnú krkovú časť ukulele – krk, bočnú dosku – luby, obrys výrezu – cutaway (pre lepšiu dostupnosť hry vo vyšších polohách na hmatníku).

*

Ukulele samozrejme môže byť aj bez výrezu (cutaway), bez elektroniky (snímača, výstupného jacku a predzosilňovača). Je len na vás pre akú verziu nástroja sa rozhodnete, či s výrezom alebo aj elektronikou. Treba mať na mysli, že ak zvolíte elekto-akustickú verziu, treba k tomu aj aparatúru =  ozvučovací systém. V domácich podmienkach stačí napr. veža so vstupom, alebo domáce monitory, napr k PC alebo akustické kombo (pozor nie kombo na elektricku gitaru, tam je iná zvuková charakteristika nie vhodná na ukulele) a nástrojový kábel. Vo väčšine prípadov je elektronika napájaná batériou, takže pravidelne kontrolujte jej stav a v prípade, že na nástroj dlhšie nebudete hrať, bateriu s nástroja vyberte.

Viac obrázkov a detailov nástroja nájdete v tomto článku všeobecný popis ukulele – ak chcete získať väčší náhľad na konkrétny obrázok tak tak kliknite naň raz a potom po otvorení menšieho náhľadu ešte raz. Získate detailný a veľký náhľad.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *