| |

Akustická gibsonka

Za vznikom a vývojom tohto nástroja stojí spoločnosť Gibson (od toho aj ľudový názov gibsonka). Prvé nástroje, ktoré začal Orville Gibson (zakladateľ firmy Gibson, narodený v roku 1856) vyrábať mali klenuté (prehnuté) vrchné dosky. Horná doska tak pôsobila ladne a komorne. Tie klasické gibsonky ako L5 alebo Super 400 boli pôvodne navrhnuté kôli zvýrazneniu zvuku nástroja. Dopyt po akustických jazzových gitarách opadol s príchodom elektrickej gitary a tieto modely bez výrezu (cutaway) sa prestali vyrábať. Avšak verzie L5 a Super 400 s výrezom sa v malých sériaách vyrábali až do začiatku 80 rokov.

Gibson L5 s výrezom (cutaway)

Gibson Super400 s výrezom (cutaway)

*

Telo akustickej gibsonky (nižšie vľavo) je užšie, tenšie, s typickými rezonančnými výrezmi v tvare malého písmena „f“ na vrchnej doske. Vrchná doska nie je rovná, ale tvarovaná – oblá. Krk s hmatníkom je tenší, skôr pripomína krk akustického jumba alebo elektrofonickej gitary s rádiusom na povrchu. Hmatník je veľmi často zdobený dekoratívnymi perleťovými orientačnými značkami rôzneho tvaru.

*

https://mojagitara.com/gibsonka-anatonia-gitary/

*

Kobylka je pohyblivá, nastaviteľná pozdĺžne (presunutím) aj výškovo (skrutkami). Každá struna sa upevňuje do samostatnej drážky alebo otvoru na plechovom hrebeni vzadu nad vrchnou doskou. Plechový hrebeň je pripevnený nitmi alebo iným spôsobom vzadu na lube gitary. Plastový kryt, chránič proti odieraniu na vrchnej doske, je často upevnený kovovou podkovou – držiakom. Akustické gibsonky používajú s obľubou najmä jazzoví hráči. Názov gibsonka pochádza od mena výrobcu gitár (GIBSON), ktorý v 40. rokoch začal s výrobou nástrojov s takýmto vzhľadom. Menzúra, čiže aktívna dĺžka struny od sedla k strunníku na kobylke všetkých akustických gitár sa pohybuje v rozmedzí od 640 do 650 mm.

Schématické znázornenie hmatníka (vyššie vpravo), strún a ostatných funkčných prvkov je v spodnej časti obrázka. Najhrubšia, najnižšie položená (basová) strunaE, je zobrazená ako hrubá vodorovná čiara. Ostatné vodorovné čiary nad ňou smerom hore predstavujú postupne struny A – d – g – h – e. Pražce zobrazujú zvislé čiary. Medzi pražcami sa nachádzajú jednotlivé polohy (pozície). Dohmaty prstov ľavej ruky (u pravákov) sú zobrazené v čiernych a bielych krúžkoch, vo vnútri ktorých môže byť umiestnený aj názov príslušného tónu.

Na niektorých gibsonkách sa dá nastaviť sklon krku k telu gitary štvorhranným imbusom – čítaj tu.

*

Inštruktážne video k téme: „Opis a konštrukcia gitary“
*
*
Detailnejší pohľad na akustickú gibsonku v čase svojej slávy:
*
*
Tradícia spoločnosti Gibson – výroby jej gitár je spojená s výrobou nástrojov, ktoré majú klenutú (oblú) vrchnú doskou. Avšak rastúci záujem gitariskov o nástroje Martin viac – menej donútili Gibsona k výrobe nástrojov, ktoré mali rovnú vrchnú dosku. Prvý model s takouto konštrukciou vzišiel v roku 1928 s názvom „Nick Lucas“ (jeden s prvých nástrojov, ktorý bol pomenovaný po hudobníkovi). Modely SJ200 a J200 boli záujem vyvolávajúce a okázalé nástroje, hlavne pre country gitaristov. Naproti tomu modely vyrábané pod značkou „Kalamazoo“ boli pre menej majetných hráčov.
*
Gibson J200
*
*
Gibson SJ200
*
*
Písmeno „J“ predznamenalo aj tvar tela J = Jumbo. tento názov sa používa dodnes pri označovaní modelov gitár. V roku 1962 bol uvedený na trh známy Gibson DOVE (smrekový top a javorová spodná doska) s dekorovaný pickguardom – ochranným krytom. tu je telo už v tvare Dreadnought -porovnajte si to.
*
Gibson DOVE Vintage Cherry Sumburst
*
*
*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *