| |

Akustická gitara – dreadnought

K najviac obľúbeným a najpoužívanejším akustickým gitarám vo folku ale aj country music a iných POP žánroch patrí určite akustická gitara typu dreadnought.

Vzhľadovo je pre dreadnought typické hranaté ramená korpusu a široký pás. Jej výrazný basový zvuk, určený hlavne k sprievodnej hre k spevu (vokálu) jej vybojoval veľmi veľkú obľubu. V porovnaní s akustickou gitarou typu španielka alebo jumbo (s jumbom sú konštrukčne veľmi blízko) vám stačí si zapamätať celkový vzhľadový rozdiel tela oboch nástrojov.

Časti akustickej gitary typu dreadnought opisuje gitara vpravo na obrázku:

*

obrázok porovnanie dreadnoughtu a jumba

Svetlo sveta uvidel dreadnought v roku 1916 a pri jeho zrode stály dvaja ľudia: Frank Henry Martin a Harry Hunt. Harry Hunt bol vtedy manažérom Ditsonovho obchodu s hudobnými nástrojmi v New Yorku. A firma Ditson bola výhradným predajcom tohto modelu – dreadnought. Medzi prvé pôvodné modely patrili Martin D18Martin D28 a Martin M45.

*

Martin D18 a D28 boli od roku 1935 vyrábané vo veľkom, narozdiel od modelu Martin M45, ktorého výroba bola výrobne limitovaná. Prvý model Martin D45 bol vyrobený v roku 1933. Pre mnohých gitaristov je tvar tela dreadnought to najladnejšie čo len môže byť a spĺňa dokonalosť, ladnosť a krásu nástroja. Mimochodom názov gitary „dreadnought“ dostal tento nástroj po vojnovej lodi triedy I. britského námorníctva. Akustické gitary s celkový tvarom typu „dreadnought“ sa dodnes vo veľkom predávajú a tešia sa veľkej obľube medzi gitaristami.

Porovnanie – Rozdielne tvary tela akustických gitár

*

Rozdiely medzi gitarami Martin D18 a Martin D-28 približuje video:

Rozdiely medzi gitarami Martin D18 a Martin D-28 približuje video:

Rozdiely medzi gitarami Martin D28 a NOVÝM MODELOM Martin D-41 približuje video:

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *