| |

Akustická folková gitara

Akustická folková (westernová) gitara môže mať rôzne tvary korpusu (tela), ale najčastejšie býva v prevedení „dreadnought“ (obrázok nižšie vpravo) alebo býva aj  tvar „jumbo“ či „superjumbo“. Tieto gitary mávajú niekedy na korpuse výrez, tzv. „cutaway“. Tento slúži na zlepšenie dostupnosti prstov ľavej ruky v hornej časti hmatníka. Telo dreadnoughtu je robustnejšie, väčšie a širšie ako telo španielky. Gitary typu dreadnought, Jumbo, superjumbo majú vždy kovové struny narozdiel od akustickej španielky.

Krk s hmatníkom je tenší a hmatník má na povrchu jemný rádius; je zaoblený. Struny sa upevňujú za strunníkom na kobylke šiestimi kolíčkami, v ktorých je drážka na strunu. Akustické jumbo osádzame zásadne len kovovými strunami, nie nylonovými. Kolíček sa spolu s kovovou strunou zasunie do otvoru v kobylke. Ako ochrana proti odieraniu sa pod rezonančným otvorom na hornej doske väčšinou nachádza plastový kryt. Menzúra, čiže aktívna dĺžka struny (strún) od sedla k struníku na kobylke všetkých 4/4 akustických gitár typu dreadnought či jumbo sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 650 mm.

Na hmatníku sú v niektorých polohách orientačné značky v tvare perleťových krúžkov, ale môžu mať aj iný tvar. Tento typ akustickej gitary má obyčajne kolík, tzv. hrušku, na pripevnenie remeňa umiestnený v zadnej časti tela na lube. Niektoré modely majú takýto kolík aj na kopyte krku alebo v jeho blízkosti. Jedným z prvých a dodnes stále uznávaným výrobcom akustických gitár typu „dreadnought“ je americká firma C.F. MARTIN. Jej konštrukčné prvky využíva vo svete mnoho výrobcov.

 *

Časti akustickej gitary typu dreadnought opisuje gitara vpravo na obrázku:

*
*
Nižšie na obrázku je gitary typu jumbo. Porovnajte tvary tela dreadnought a jumbo a zapamätajte si ich. Superjumbo sa od jumba líši len veľkosťou tela nie tvarom. Superjumbo má ešte väčší korpus ako jumbo. Ako vidíte krivky a línie dreadnoughtu sú iné ako u jumba.
*

*

Inštruktážne video k téme: „Opis a konštrukcia gitary“
*
*
*
*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *