Basové figúry – Rock

V tomto príspevku si ukážeme niekoľko možností vedenia rockového basu (farebné obrázky – náhľady + audio + mp3 ukážky). Vypočujte si, pozrite TABy (noty) a skúšajte cvičiť 🙂 Pre správne čítanie nižšie uvedených obrázkov (schém) je potrebné poznať značenie, (ak to neviete) kliknite sem:

https://mojagitara.com/superhmatnik-zakladny-popis/

https://mojagitara.com/superhmatnik-a-zobrazenia-na-nom/

Basgitarový hmatník (4 strunová basa)

Orientácia na hmatníku 4-strunovej basgitary je podobná ako na superhmatníku gitary. Zľava vidíte sedlový (nultý) pražec, potom postupne (vertikálne umiestnené) pražce. pred každým pražcom je poloha. Farebné ovály určujú dohmaty prstov, pričom farba určuje interval. Pravý inex nad dohmatmi určuje prstoklad a ľavý index určuje – resp. spresňuje interval.

základný tón – prima = červená  sekunda = biela tercia = tmavo modrá 
kvarta = tyrkysová  kvinta = zelená  sexta = fialová  septima = žltá
oktáva = červená  nona = oranžová   undecima = čierna (dark)

*

V nižšie uvedenom príklade využívame primu (1)kvintu (5) a sextu (6) akordu pre vytvorenie rytmicko – melodického základu – motívu, ktorý potom využívame ako šablónu. 1 = čistá prima, 5 = čistá kvinta, 6 = veľká sexta.

Rockový motív na troch tónoch v akorde od A

Vyššie uvedený motív môžete posunúť = transponovať o poltón, dva tri nahor alebo nadol (koľko vás pustí hmatník) a hrať ho tak aj do iných akordov (základných tónov), napr: posun o 1/2-tón nahor do B (Hb), posun o dva poltóny nahor do H, posun o 1 1/2-tón nahor (tri poltóny) do C atď…

*

Rockový motív na troch tónoch v akorde od D

Vyššie uvedený motív môžete rovnako ako predchádzajúci transponovať o poltón, dva tri nahor alebo nadol (koľko vás pustí hmatník -aj viac) a hrať ho tak aj do iných akordov (základných tónov), napr: posun o 1/2-tón nahor do Eb, posun o dva poltóny nahor do E, posun o 1 1/2-tón nahor (tri poltóny) do F atď…

*

Podobne by vychádzali aj figúry na strunách A – D. Základný tón by bol ten najvyššie znejúci. Na obrázku nižšie základná figura – tóny „E – Cis – H„. (pravý index = prstoklad. ľavý index = intervaly)

Ak by sme to posunuli o 1/2 tónu nižšie boli by to tóny: „“Es – C – B“ (resp: Dis – His – Ais) = prázdne elipsy zobrazené na obrázku nižšie.

Ak by sme to posunuli o 1 1/2 tónu (tri poltóny) vyššie boli by to tóny: „“G – E – D“ = menšie, polopriehľadné  elipsy zobrazené na obrázku nižšie. Vyskúšajte si to aj bez zvukovej ukážky 🙂

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *