| |

Superhmatník – zobrazenia a funkcie

WORKSHOP Ahoj, zdanlivo zanedbateľná téma ale pozor, práve naopak! Doporučujem si ju dobre, dobre pozrieť a naštudovať, ak teda máte záujem sledovať moju výuku. Značenie som prispôsobil tak, aby v prvom kroku bolo jasné o aký interval ide, lebo si osobne myslím, že intervaly tvoria základ a ak ich poznáte, môžete riešiť a rozumieť stupniciam alebo akordom a následne aj harmonizácii.

Túto tému pridávam na žiadosť viacerých z facebooku ale aj s komunity na mojagitara.com Prízvukujem zafixovanie si intervalov v základe (na prvé pozretie) podľa farby a následne podľa ľavého horného indexu, ako je vo videu vysvetlené. Hlavne si skúste zapamätať farebné označenie základných intervalov.

*

Následne bude dobré, porozumieť týmto obrázkom, ktoré ukazujú na najzákladnejšie intervaly na hmtníku gitary, odvodené na tej istej strune:

FUNKCIE SUPERHMATNÍKU – Superhmatník je virtuálny hmatník s viacerými funkciami a zobrazeniami a predstavuje pomôcku pre znázornenie rôznych situácií na hmatníku gitary. Virtuálna simulácia rôznych nastavení a zobrazení ponúka rýchlejšie pochopenie a zvládnutie teoretických znalostí spojených s hmatníkom gitary a tiež lepšie buduje obrazovú pamäť pre zapamätanie si tónov na hmatníku. Popis a značenie hlavných funkcií superhmatníku nájdete na spodných dvoch obrázkoch.

 Hlavné funkcie a zobrazenia:
1/ elipsovité ovály (elipsy) = zobrazenie dohmatov na hmatníku
2/ základné určenie intervalov – podľa farby
3/ pravý horný index = číslovanie (používanie) prstov ľavej (dohmatovej) ruky – doporučený prstoklad
4/ ľavý horný index = presné určenie intervalu v danej stupnici alebo akorde (k základnému tónu prime)
5/ znaky – upresňujú detaily hry alebo techniky.

Základné určenie intervalov je podľa farby. Detailne určenie – popisuje ľavý horný index nad každým dohmatom tónu viď tému: https://mojagitara.com/superhmatnik-zakladny-popis/

 *

Nový virtuálny hmatník na stránkach gitarovej univerzity MojaGitara.com – s farebným označením intervalov pričom: prima = červená, sekunda = biela, tercia = modrá, kvarta = tyrkisová, kvinta = zelená, sexta = fialová, septima = žltá. (uvedený hmatník robrazuje rozloženie a prstoklady C ionskej stupnice):

Podobné články

3 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *