Cort X6 Floyd Rose – nastavenie systému FR

V tomto prípade som naťahoval struny ELIXIR 010 – 046 NANOWEB. Je dobré si preštudovať aj túto tému:

Tremolo systém typu Floyd Rose

V zadnej časti tremola môžete vidieť systém jemného dolďovania – pre každú strunu je jedna skrutka. Páka sa do tremola nasúva a poisťuje sa závitom páky tremola, kde podľa potreby nastavíme ako silno má páka v tremole držať. Môže byť na voľno ale veľa gitaristov (aj já) po má roado tak, aby páka tržala na mieste a len jemným pohybom sa dala odsúvať dole alebo inde, kde treba.

Vpravo nižšie na obrázku vidíte horný zámok a v ňom imbusák, ktorým sa jednotlivés truny uzamykajú. Pozor, nedoťahujte zbytočne silno a tiež nezabúdajte, že keď už máte struny takto uzamknuté, NEDOLAĎUJTE STRUNY LADIACOU MECHANIKOU ale už len systémom jemného ladenia. Gitara by mala byť pred uzamknutím naladená. Jemným ladením vykompenzujeme už len prípadný pohyb pri uzamnkutí struny, resp. postupné roztiahnutie struny.

Na hlave je položený imbusák pre nastavenie pnutia krku. tento sa zasúva do otvoru pod plastovou krytkou. Pozor, pri doťahovaní alebo uvoľňovaní treba stredové struny trochu povoliť, lebo zavadzajú.

Nižšie obrázok zobrazuje imbus pre nastavenie harmonického ladenia gitary – posun kameňa tremola podľa potreby. Dole nižšie je imbus, ktorým dve skrutky po stranách tremola nastavujú vzdialenosť tremola od tela (hmatníku) gitary. Pozor, je treba nastaviť tak, aby to zodpovedalo rádiusu hmatníku a prípadnej kompenzácii výšky strún nad hmatníkom.

Páka tremola s poistným závitom a v zadnej časti imbus na doťahovanie prítlačného hranou, po výmene struny. Zaťahujte opatrne a s citom, aby ste ho nestrhli!!! Strunu treba vložiť do stredu kanálika dostatočne hlboko.

Pružiny tremola (bývajú dve až päť), doporučujem minimálne tri. Musia byť napnuté práve tak, aby so strunami vytvorili rovnováhu. V pravej časti obrázku nižšie sú dve skrutky, práve pre nastavenie pnutia pružín. Čím viac ich zaťahujete, tým viac pružiny šponujete a tým väčší ťah vznikne potom voči napnutým strunám.

Postupujte opatrne, najlepšie na začiatok s niekym, kto s tým má už dobré skúsenosti.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *