Servis gitary – basy – zle osadená kobylka s kameňmi

V tomto článku si dáme jednoduchú radu ako si pomôcť, keď zistíme, že nám na gitare (basgitare) nejdu doladiť oktávy. V prvom rade je treba povedať, že táto drobná vychytávka (pomôcka) funguje len do určitej miery. Ak sa pozriete na obrázok nižšie, vidíte kameň (označený v červenej elipse) basovej gitary nastavený do úplne zadnej polohy (pretože pre pohyb viac dozadu už bráni pružinka, ktorá je stlačená na maximum):

Pozrime sa na zväčšený pohľad. Zeleným je označená oblasť, kde je možné sa hýbať v rámci dolaďovania oktáv (harmonické ladenie). Modrým je označená pružina, ktorá je ale v tomto prípade „na doraz“ vzadu. Ak nastane tento prípad, že už viac nemôžeme ísť dozadu ale ladička ukazuje, že ešte treba môžete tú pružinku 1/ vybrať úplne * 2/ skrátiť * 3/ nahradiť inou – kratšou

Povedzme si ale na rovinu, ak zistíte, že harmonické ladenie nejde uspokojivo nastaviť, či už v popisovanom smere alebo opačne je problém vo výrobe a osadení tremola (kobylky). Ak musíte túto pružinku odstrániť alebo skrátiť (či vymeniť za kratšiu), je kobylka (tremolo) osadené príliš vpredu, smerom k hmatníku.

Ak by ste potrebovali nastaviť kameň opačne – posunúť ho dopredu k hmatníku a už by to nešlo (boli by ste vpredu na doraz) je kobylka (tremolo) osadené príliš vzadu. Ak máte novú gitaru = reklamovať, vymeniť. Ak ste kúpili niečo staršie = musite si s tým poradiť sami. Máte ešte možnosť (ak to dovoľuje konštrukcia a osadenie kobylky (tremola), celé toto posunúť správnym smerom (pri pevne nalepenej kobylke – bohužiaľ).

Na obrázku vyššie vpravo hore vidíte pôvodnú pružinku a v červenom ováleskrátenú pružinku. Pomohlo to a nástroj sa dal už nastaviť v oktávovom (harmonickom) ladení.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *