| |

Fender Telecaster – anatónia gitary

Na obrázku nižšie vidíme tri základné časti elektrickej gitary typu Fender Telecaster. Je to hlava (s typickým a nezameniteľným tvarom pre tento model), krk s hmatníkom a telo nástroja, ktoré má pre model Fender telecaster svoj typický (nezameniteľný) tvar.

Hlava telecastera – spredu – 6 ladiacich mechaník, umiestnených v jednej (vrchnej) rade, sedlový (nultý) pražec, ktorý určuje rozteč strún v hlavovej časti menzúry nástroja. Otvor pre nastavenie krku – predpätia krku – Do otvoru vložíte imbusový kľúč a podľa potreby pritiahnete alebo uvoľníte. Otáčaním v smere hodinových ručičiek krk doťahujete, opačne uvoľňujete. Struny „h“ a „e1“ pritláča a vedie vodič strún, ktorý zväčšuje uhol v sedlovom pražci a tým aj sustain nástroja.

Hlava telecastera – zozadu – 6 ladiacich mechaník, umiestnených v jednej (vrchnej) rade. Nedržia skrutkou ale količkom v každej jednotlivej mechanike. A na hlave je rovnaké zahĺbenie, kde kolíček mechaniky zapadne. Na zadnej časti hlavy býva výrobné číslo nástroja a kde bol nástroj vyrobený.

Krk s hmatníkom – Krk je spodná časť a na nej je prilepený hmatník, na ktorý sa prstami dohmatáva – hrá. Na hmatníku sú pražce (22 ks na aktuálnom modely, býva aj 21). Medzi pražcami sú tzv. polohy – pozície. Pre lepšiu orientáciu sú na hmatníku aj orientačné značky – tu vo forme perleťových bodiek (krúžkov). Krk je k telu skrutkovaný 4 skrutkami – skrutky úchytu krku (Neck Plate) . Medzi skrutky a telo nástroja sa dáva úchyt krku (kovová plošinka) pre lepšie zafixovanie skrutiek.

Telo Telecastera – svoj typický a nezameniteľný tvar. Na tele sa nachádzajú dva snímače (kobylkový a hmatníkový). Hmatníkový snímač je citlivejší na basové frekvencie, pripevnený ku chrániču – pickguard (Picguard je prichytený k telu skrutkami). Kobylkový snímač je vsadený do kovovej plôšky kobylky a je osadený diagonálne (pri najtenšej strune je najbližšie pri kobylke, pri najhrubšej zas najďalej od kobylky) a je citlivejší na vysoké frekvencie Kobylka okrem základnej plošinky = základne obsahuje aj 6 ks kamene a v každom kameni sú dva imbusy výškového nastavenia. Jednotlivé kamene sú prichytené skrutkami s pružinkami = skrutky harmonického ladenia kobylky.

Telecaster má tri ovládacie prvky elektroniky a to: Ovládač tónovej clony (basy – výšky = farba zvuku), ovládač hlasitosti signálu a troj-polohový prepínač snímačov. V strednej polohe idú obidva snímače a krajné určujú fungovanie jednotlivo.

Jednotlivé kamene sú prichytené skrutkami v ktorej každej je pružinka. Vzadu (zboku je úchyt remeňa gitary – je aj v prednej bočnej časti). Ovládače gitary sú pripevnené na panely ovládačov. V spodnej bočnej strane je zapustený výstupný jack konektor (samica) – sem zasúvame gitarový kábel. Gitara má svoj typický pre telecaster cutaway – výrez pre lepšiu hru vo vyšších polohách.

Nastavenie harmonického ladenia sa robí práve pomocou nastavenia polohy jednotlivých kameňov na kobylke. Každý kameň sa môže pohybovať horizontálne (viď obojsmernú šípku na obrázku pod kameňmi). Tento pohyb zabezpečuje skrtuka s pružinkou na každým kameňom. Ak je tón na oktáve nízko, treba kameň posunúť k snímaču, keď je vysoko, tak opačným smerom – od snímaču. Správnu výšku snímačov nad strunami zabezpečujú skrutky polohy snímačov.

Čierne bodky – bočné orientačné značky – kopírujú polohu niektorých perleťových značiek na hmatníku.

Telecaster ponúka širokú paletu zvukov vďaka dvom odlišným snímačom. Ovládanie telecastera je jednoduché. 3-polohový prepínač na snímače: 1. poloha – kobylkový snímač, 2. poloha – kobylkový + krkový snímač, 3. poloha – krkový snímač, ktorý je oproti klasickému „single coil“ snímaču užší. Nástroj má spoločné ovládanie hlasitosti a spoločná tónová clona. Na začiatku vývoja sa na Telecaster montoval aj kryt kobylky, ale nechytilo sa to, pretože pri hraní prekážal a komplikoval výmenu strún. Na začiatku 80-tych rokov sa kryty definitívne prestali na gitary montovať a dodávajú sa iba pri niektorých modeloch kopírujúcich staré nástroje.

Priečne otvory na prevlečenie strún pre každú strunu. Struny Telecastera sú vedené cez telo nástroja, čo zvyšuje dĺžku dozvuku strún. V úchyte krku je otvore, kde sa dá nastaviť imbusovým kľúčom sklon krku voči telu.

Na obrázku sú zobrazené základné nastavenia gitary typu „telecaster“. Pnutie krku (vpravo) – sklon krku k telu gitary (v strede) – harmonické ladenie strún (do oktávy) – nastavenie výšky strún nad hmatníkom gitary (vľavo).

Náhľad na zväčšený obrázok – klikni sem!

*

https://sk.wikipedia.org/wiki/Fender_Telecaster

*

Vysvetlívky pre komplet schéma – nižšie

Body = telo, Bridge = kobylka, Controls = ovládače, Cutaway = výrez, Fingerboard = , Fretboard = , Frets = pražce, Headstock = , Lead = sólo, Neck = krk, Nut = nultý pražec – sedlo, Picguard = ochranný kryt,  Pickup = snímač, Position markers (inlay) = orientačné značky, Rhythm = rytmický – sprievodný, Strap button = záves na remeň, Tuners = Ladiace mechaniky, Volume = hlasitosť, Tone = tónová clona.

*

Časti elektrickej gitary typu TELECASTER – komplet schéma (ENG)

Na stránke sa pracuje 🙂

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *