|

Foxtrot (Quickstep)

Foxtrot (Quickstep) vznikol v anglicku, no k nám sa dostal zhruba v období po 1.svetovej vojne. Pre súťažnú formu preň používame názov quickstep. Pôsobením swingu ako aj novej vlny charlestonu sa jeho forma rôzne vyvíjala a tak máme v dnešnej dobe viaceré formy foxtrotu. Foxtrot je základným tancom pre najrýchlejší štandardný tanec – quickstep a taktiež pre najpomalší – slowfoxtrot.

*

Základná charakteristika foxtrotu – quickstepu:

Takt: 4/4 alebo álla breve

Tempo: M.M. (pólové noty) = 64 až 130

bounce foxtrot: M.M. = 64 (32 taktov za minútu)

medium foxtrot: M.M. = 70 (35 taktov za minútu)

swingy: M.M. = 96 (48 taktov za minútu)

bright swingy: M.M. = 100 (50 taktov za minútu)

rather fast: M.M. = 114 (57 taktov za minútu)

fast: M.M. = 130 (65 taktov za minútu)

*

Základná varianta foxtrotu funguje na basovej linke, ktorá je exponovaná na 1 a 3 dobe a akordický sprievod sa ozýva na 2 a 4 dobe v takte. Je mierne akcentovaný.

*

Foxtrot-zaklad

 

Foxtrot je tanec veľmi rozmanitého charakteru (vplyv swingu atď…) a preto sú aj spôsoby jeho hrania rozmanité. Napríklad táto varianta, kde rytmický pulz je rozložený na všetkých 4 dobách. Vo vedení basovej linky je typický tzv.: „kráčajúci bass„. Táto rytmizácia je typická pre swing. V tomto druhu foxtrotu je charakteristický rytmus hraný na činel (varianta2):

Foxtrot-var2

*

Niekedy je basová linka vedená v pólových (dvojdielnych) hodnotách. Rytmická gitara ide v štvrťových hodnotách – varianta3:

Foxtrot-varianta 3

*

V nasledujúcej variante 4, sú 1 a 3 doba pre rytmickú gitaru zamlčané, ale 2 a 4 doba sú akcentované. Basová gitara aj bicie zostávajú ako vo variante 3.

Foxtrot-varianta4

*

Medzi ďalšie štandardné moderné tance ďalej patria: – waltzslowfoxslowrockpomalý rock

na téma sa pracuje… 🙂

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *