| |

Gitarové príslušenstvo – Brnkátko (plectrum)

Gitarista môže pri hre môže využívať viacero doplnkov, ktorým budeme hovoriť gitarové príslušenstvo. Medzi najpoužívanejšie príslušenstvo patrí brnkátko (latinsky plectrum), česky – slangovo trsátko, či komicky „drncátko“. Brnkátko sa používa pre úder do strún ako zvučnejšia voľba ako hra prstami brnkaciej ruky. Brnkátka môžu byť nielen rôzneho tvaru ale aj z rôzneho typu materiálu a preto dve rovnako hrubé brnkátka nemusia vykazovať pod prstami ten istý pocit tvrdosti a je preto potrebné si vyskúšať z viacero možností.

Hra brnkátkom (plectrum)

Struny sa pri tomto spôsobe rozkmitávajú (rozozvučujú) brnkátkom najčastejšie vyrobeným z plastu. Tento spôsob sa používa najmä pri doprovodnej (sprievodnej) hre akordov cez viac strún alebo pri sólovej hre po jednotlivých strunách. Základné pravidlá pre hru s brnkátkom sú nasledujúce:

– Brnkátko držíme špičkou k strunám medzi palcom a ukazovákom PR s primeraným tlakom podľa potreby; býva to vecou návyku.

– Pri držaní brnkátka môžete použiť aj prostredník PR; využité sú tak až tri prsty ruky, resp. najčastejšie sa používa palec a ukazovák, je potrebné vyskúšať to.

Prsty PR pri držaní pokrývajú približne 2/3 brnkátka, ale všetko závisí od konkrétnej techniky hráča; niekedy to môže byť aj viac.

– Brnkátkom pohybujeme približne kolmo na struny, nie šikmo.

O brnkátkach a súvislostiach s nimi pozri aj tu: https://mojagitara.com/zakladne-basic-cvicenia-pre-lr-a-pr/

Niektoré ďalšie základné informácie môžete získať zhliadnutím priloženého videa:
*

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *