|

Gitarová technika – Flažolety vyklepávané pravou rukou

Tapped harmonics – Flažolety vyklepávané pravou rukou – aj v tomto prípade využívame tvorbu flažoletov o 5, 7, 12 alebo 19 pražcov vyššie. Postup je rovnaký ako u classical flažoletov ale s tým rozdielom, že flažolet tvoríme priklepnutím struny o príslušný pražec (struna sa na moment dotkne pražca). Tento pohyb vykonávame rýchlo a presne.

Pri tomto spôsobe najlepšie vyznievajú flažolety o 12, 19 a 7 pražcov vyššie. Na melodických strunách „e1 – h – g“ pri tejto technike o 5 pražcov vyššie tieto flažolety vyznievajú slabšie. Cvičiť môžeme všetky príklady s obrázku uvedeného pri flažoletoch vytváraných ľahkým dotykom:

*
Na obrázku vyššie je šesť príkladov tapped harmonics – Flažolety vyklepávané pravou rukou. Tóny označené indexom „1“ sú hmaty na hmatníku a na príslušnej strune vyššie (s oranžovým lemom), sú flažoletové dohmaty.  Čísla 7, 9 a 12 znamenajú počet poltónov od základného dohmatu a zároveň interval 7 poltónov = čistá kvinta, 9 poltónov = veľká sexta a 12 poltónov = čistá oktáva.

Pri tomto spôsobe stráca význam hovoriť o flažoletoch, ktoré vychádzajú mimo hmatníka, (príklad na strune „g“ dohmat v 2 polohe a flažolet o 19 pražcov vyššie tj. na 21 pražci, ak má gitara napr. 20 pražcov.)

*

Tapped harmonics v oktáve

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *