|

Kvintakord obohatený typu (X4sus)

Obohatený kvintakord s nahradenou terciou typu X4susTento kvintakord obsahuje tri tóny kde je terciový tón („e„) nahradený kvartouf„, akord C4sus:

základný tón – čistá prima (1) = červená  čistá kvarta akordu (4) = tyrkysová čistá kvinta akordu (5) = zelená 
*
Kvintakord s nahradenou terciou typu X4sus
*
Tón „F“ (čistá kvarta), nahradzuje tón „E“ alebo „Es“ (veľkú alebo malú terciu)
*

*

Pri tomto akorde nie je určený tónorod (pohlavie) nakoľko mu chýba tercia. Akord nie je ani durový ani molový. Používa sa ako striedavý akord k durovému (alebo molovému) kvintakordu, napr. D – D4sus – D alebo G – G4sus – G, prípadne Dmi – D4sus – Dmi alebo Gmi – G4sus – Gmi. [protected]
Pri tomto akorde by sa dalo tiež uvažovať o tom, že tóny C – F – G sú časťou (fragmentom) akordu vyššiej triedy napr.: C7/4sus = C – F – G – B, alebo C – D – G sú časťou (fragmentom) akordu C9/4sus = C – F – G – B – d a podobne.
V prípade, že by kvintakord obsahoval ako terciu tak aj kvartu (na gitare skôr výnimočné prípady), skladal by sa zo štyroch tónov, ale opäť by nebol septakordom, napr.: C4 = C – E – F – G, alebo Cmi4 = C – Es – F – G. Takáto skupina tónov by sa mohla hodnotiť aj ako zoskupenie tónov akordu vyššej triedy. Napr.: zoskupenie tónov: C – E – F – G ako časť akordu Fmaj9 = F – A – c – e – f – g, alebo zoskupenie tónov: C – Es – F – G ako časť akordu F9 = F – A – c – es – f – g.
*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *