| |

Laney CUB-12R – SK manuál a doporučenia

Laney CUB-12R – SK manuál a doporučenia

Gitarové celolampové kombo Laney CUB-12R je súčasťou série Cub. Táto rada sa vyznačuje vintage vzhľadom a zvukom, ktorý sa podobá zvuku úplne prvých lampových aparátov. Model CUB-12R je vybavený predzosilňovačom s tromi elektrónkami ECC83, koncovým zosilňovačom s dvoma lampami EL84 a dokáže podať výkon až 15 Wattov. Lyney CUB-12R disponuje vysoko kvalitným 12 palcovým reproduktorom Celestion Driver, ktorý vie poskytnúť kvalitný a skutočne hlasný zvuk.

Gitarové celolampové kombo CUB-12R sa riadi podľa hesla „v jednoduchosti je krása“, hoci nie tak doslova ako modely CUB-8 a CUB-10. Ovládacie potenciometre na jeho ovládacom paneli sú: Tone, Volume, Gain a ďalej Bass, Middle a Treble. Konektivita je zaistená Hi a Lo vstupmi a výstupom pre zapojenie externého reproboxu. Dva vstupy sa líšia maximálnym dosiahnuteľným výkonom – jeden vstup poskytuje výkon 15 W a druhý vstup menej ako 1 W, čo sa môže hodiť napr. pri cvičení doma. Model CUB-12R disponuje aj zabudovaným reverbom, ktorý je možné spínať pomocou nožného prepínača.

Popis predného panelu (z ľavej trany)

1/ POWER SWITCH: Hlavný sieťový vypínač. Lampový zosilňovač potrebuje na zahriatie na optimálnu prevádzkovú teplotu čas od 30 sekúnd až do 2 minút.

2/ POWER INDICATOR: Pokiaľ je zosilňovač zapnutý, bude táto kontrolka svietiť.

3/ REVERB: Nastavuje množstvo dozvuku (REVERBu) pridaného k čistému signálu.

4/ TONE: Ovládač Tone pracuje podobne ako ovládač tónovej clony na Vašej gitare. Ovládačom nastavujete nielen celkovú odozvu výškových frekvencií, ale tiež redukuje vyššie harmonické zložky zvuku. Je možné tak nastaviť hlasnejšie zvuky s potlačenými ostrými vysokými frekvenciami a mäkkosti znejúce lahodné tóny pri nižších hlasitostiach. Ako vhodné počiatočné nastavenie odporúčame hodnotu 5.

5/ VOLUME: Ovládač slúži k nastaveniu hlasitosti komba. Skúste jemne prebudiť koncový stupeň a budete počuť skutočný retro zvuk, aký sú schopné produkovať iba kvalitné lampové aparáty. Ovládačom hlasitosti na gitare na 6,7,8/ BASS, MIDDLE, TREBLE: Sada tradičných pasívnych ovládačov zvuku – korekcií, ktoré hlavne vďaka ich interaktívnemu pôvodu znejú muzikálne za každého nastavenia. To hráčovi dáva možnosť dosiahnuť ideálneho zvuku. Pre začiatok nastavte všetky na hodnotu 5.


 

Vrchný panel komba

9/ GAIN: Ovládač nastavuje zisk-Gain na vstupe. Vysoké hodnoty znamenajú veľké skreslenie nízkej hodnoty naopak čistý zvuk. Ovládač nastavte v súčinnosti s ovládačom Volume tak, aby bola nastavená požadovaná miera skreslenia čistého zvuku.

10/ 15W INPUT: Pre využitie zosilňovača v plnom režime napájania. <1W INPUT: Zníži stupeň napájania na približne 1W. Využite pre nahrávanie alebo izbové hranie.


Zadná strana komba

11/SERIAL NO: Zobrazuje sériové číslo zosilňovača a detaily o modeli.

12/ EXTENSION CABINET: Výstup pre pripojenie externého boxu. Je možné použiť boxy s impedanciou 8-16 Ohmov. Pripojením boxu s nižšou impedanciou môže dôjsť k poškodeniu zosilňovača.

13/ MAINS LEAD: Sieťový kábel nie je odnímateľný a je napevno zabudovaný dozosilňovača. Pokiaľ kombo nepoužívate, umiestnite ho dodržáku so suchým zipsom, aby nedošlo k jeho zničeniu. Pokiaľ kombo nepoužívate, vypnite ho a odpojte sieťový kábel zo zásuvky.

14/ EFFECT SLOOP: SEND/LINE OUT: Pripojte vstup vonkajšieho efektu. Všetky signály vychádzajú zo zosilňovača cezzásuvku Send. Táto zásuvka môže byť využitá aj ako Line Level Out (menovite-10Dbv)

15/ EFFECT SLOOP: RETURN: Pripojte výstup vonkajšieho efektu. Efektová slučka vam dovoľuje pripojiť k zosilňovaču vonkajšie efekty ako tremolo, chorus a delay.(-10Dbv)

16/ FOOTSWITCH SOCKET: Prepripojenie pedála Laney FS1 (voliteľné). Tým môžete diaľkovo vypnúť / zapnúť vbudovaný efekt Digital Reverb.

17/ HANDLE: Madlo – rukoväť, pre ľahké prenášanie.


Výmena lampy

Doporučený postup – vypnite a odpojte kombo zo zdroja. Počkajte, kým lampičky vychladnú. Položte zosilňovač na prednú stranu a odoberte čiernu ochrannú mriežku, ktorá je upevnená 4 skrutkami. Teraz by ste mali mať prístup k spodnej strane šasi zosilňovača. Lampička predzosilňovača (elektrónka) je krytá plechovým valčekom, ten otočte proti smeru hodinových ručičiek a vytiahnite nahor. Následne môžete lampičku jemne vytiahnuť. Elektrónka na výstupe pripevnená vláknom, ktoré z nej zatiahnutím musíte stiahnuť.

Odobratie elektróniek môže byť uľahčené nepatrným, hojdavým pohybom pri ťahaní). Pri upevňovaní novej lampičky dajte pozor, aby boli všetky ihlice a umiestnené v chlopniach. Opravy: Užívateľ by sa tento produkt nikdy nemal pokúšať sám opraviť. Všetky nutné opravy nechajte na kvalifikovaného špecialistu – opravára.Porovnanie s novším modelom Laney CUB12 Super

Výhoda novšieho modelu je v zabudovanej funkcii BOOST (spínateľná cez nožný spínač FS-2 spína boost aj reverb – viď  foto Laney CUB12 super – back, BOOST = špička, REVERB = prsteň – krúžok), ktorá umožňuje viac nabudiť aparát.

Laney CUB12 super – front

Laney CUB12 super – back


Avšak starší Laney CUR12R model má ovládač TONE (na obrázku nižšie – druhý potenciometer z ťavej strany), ktorý mi pripadá dôležitejší a praktickejší, ak keď super by bolo mať tie funkcie všetky v jednom.

Laney CUB12R – front

 

Laney CUB12 R – back


 

Rozmery pre vyrobenie coveru (obalu) na kombo sú 440 x 395 x 240 mm


 

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *