Spevník – Drnová chajda (rozbor tóniny D dur)

DRNOVÁ CHAJDA (trampská pieseň) Tónina D dur jednoduchá trampská pieseň.
Tónina D dur je rozobratá tu: http://forum.lidlmusic.sk/viewtopic.php?f=74&t=2895

Pre ukulele si nájdi príslušné akordy tu: https://mojagitara.com/databaza-akordov-na-ukulele-ladenie-g-c-e-a/

TEXT:

1. Nóbl nevyhlížím, i když bydlím na svý parcele, a mý jídlo není vždycky fajnový, kolem myši skáčou, když se stulím do svý postele na západě v starý chajdě drnový.

2. V tomhle drsným žití, namouduši, jsem však vlastní pán, i když z jídelníčku hubnu na těle, vždyť jsem šťastnej jako v zemi strejčka Sama puritán v starý chajdě z drnů na svý parcele.

R: Sklo v oknech chybí, do dveří jsem kůži zavěsil, vánice sem střechou fučí vesele a já slyším, jak se travou krade kojot, co tu vyl kolem chajdy z drnů na mý parcele.

3. Když jsem jak mládenec na východě doma „sbohem“ dal, abych dobyl světa a žil přeskvěle, že tu budu starou slámou topit, jsem se nenadál, v starý chajdě z drnů na svý parcele.

4. Šaty pokecaný, takže jako hastroš vypadám, v baráku už nevím sám, kam bych se hnul, nedal bych však svobodu, kterou tu na západě mám, doma na východě za prostřenej stůl.

R: Sklo v oknech chybí, do dveří jsem kůži zavěsil, vánice sem střechou fučí vesele a já slyším, jak se travou krade kojot, co tu vyl kolem chajdy z drnů na mý parcele.

5. Co si ještě přeju, je, aby mě dívka přemilá vytáhla z tý bryndy, kde jsi, anděle, blahořečil bych jí, kdyby tady se mnou bydlila v starý chajdě z drnů na mý parcele.

6. Zbohatli bychom tu na západních širých prériích, šťastně spolu žili jako manželé, a tak zapomněli na trápení prvních časů zlých v starý chajdě z drnů na mý parcele.

R: Sklo v oknech chybí, do dveří jsem kůži zavěsil, vánice sem střechou fučí vesele a já slyším, jak se travou krade kojot, co tu vyl kolem chajdy z drnů na mý parcele.

7. Kdyby požehnal nám šťastnej osud a dědice dal, aby našim srdcím bylo vesele, ó, jak by se i při těžký dřině každej usmíval v starý chajdě z drnů na mý parcele.

8. Až by po čase pak ratolesti, co jsme zplodili, vyspěly skvěle na duchu, na těle, osamělí už bychom pak vůbec nikdy nebyli v starý chajdě z drnů na mý parcele. R:

Poznámka: Môžete použiť rytmus z Rytmického cvičenia č.3 ( 4/4 foxtrot – prvý spôsob) http://www.marianguitar.com/rytmicke-cvicenie3.html

Ak by ste si kôli hlasovému rozsahu potrebovali túto skladbu posunúť do inej výšky (transpozícia), tak tu máte možnosť:

http://www.pisnicky-akordy.cz/honza-bican/drnova-chajda

Táto téma opäť nadväzuje na workshop o kadenciách a teraz sa pohybujeme v kadencii D dur.
C dur / Akordy: http://forum.lidlmusic.sk/viewtopic.php?f=74&t=2888
G dur / Akordy: http://forum.lidlmusic.sk/viewtopic.php?f=74&t=2892 (obidve doporučujem pozrieť).
A tiež tému k akordovým kadenciám všeobecne: http://forum.lidlmusic.sk/viewtopic.php?f=74&t=2836

Nová kadencia D dur vychádza z novej stupnice. Zo stupnice G dur (1#) si na V. stupni odvodíme novú stupnicu D dur s 2 krížikmi (2#)

(Opakovanie krokov ako pri stupnici G dur). Realizujeme to cez dva kroky:
1/ Novú stupnicu začneme odvodzovať od V. stupňa predchádzajúcej stupnice a ten sa stáva I.stupňom novej (transponovanej) stupnice.
2/ Doplníme tóny do oktávy a VII. stupeň novej stupnice zvýšime o ½ tón (pridáme krížik), aby sa presne kopírovali intervalové vzdialenosti s pôvodnej stupnice.

stupnica G dur: g – a – h – c1 – d1 – e1 – fis1 / g1
g = základný tón „prima“ a d1 = „kvinta“ (V. stupeň stupnice).

Od V. stupňa (teda od „d“) odvodíme základné tóny novej stupnice D dur a na jej VII. stupni pridáme krížik:

d – e – fis – g – a – h – cis1 / d1

V tejto novej stupnici sa tón „d“ stáva základným tónom, primou. D dur obsahuje celkove (oproti pôvodnej stupnici C dur) dve zmeny, dva krížiky: fis, cis.

Kadencia „D dur“: Na I. stupni odvodíme Tóniku: D dur = d – fis – a, na IV. stupni subdominantu: G dur = g – h – d, na V. stupni dominantu A dur = a – cis – e, alebo štvorzvuk (dominantný septakord, DS) A7 = a – cis – e – g, no a na VI. stupni paralelný mol (PM) k tónike Hmi = h – d – fis.

kadencia D dur

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *