Saxofón – Kupujeme použitý – ojazdený saxofón

Ahoj všetci ! Tak fajn, ideme na to ? :shock: Kupujeme použitý/ojazdený sax ! :!:
Bohužiaľ ešte stále si veľmi veľa muzikantov a ľudí okolo hudby myslí, že predávať použitý nástroj popr. nie nový je nejaký kšef, oklamanie, zavádzanie proste špekulácia. Aj keď sa takéto prípady samozrejme stávajú, väčšinou ide o úplne normálnu a bežnú výmenu nástroja z rôznych dôvodov. Buď daný nástroj po čase nevyhovuje z dôvodov, technických alebo zvukových, buď je to zbytočný prepych pre daného hudobníka, mať napr. dva skoro isté nástroje, alebo jedinec dedil a chce všetko vymeniť, tak to „staré“ proste predáva …. :0))
Tieto kúpy zvyknú byť doslova úžasné – výborné nástroje za výborné ceny.
Ak sa rozhodnete pre zaobstaranie si saxofónu z druhej popr. tretej / a viac / ruky
Premyslite si tri vám najvýhodnejšie značky po ktorých poškuľujete a máte zálusk. Postup pri kúpe je v podstate rovnaký ako pri novom nástroji. Líši sa len pár detailami ktoré sú však viac ako dôležité. Menej skúsený saxofonisti – nekupujte nástroj sami v žiadnom prípade !!!
Staré známe oslovenie pedagóga, kolegu priateľa atď. vám pomôže. Vy budete len sledovať a vyjadrovať sa, prípadne konzultovať s nimi váš názor, no a samozrejme tiež skúšať a hrať. V tomto prípade sa musíte spoliehať na nich. Úplným začiatočníkom ktorí idú kúpiť s tatkom saxofón / aby to vyplatil / na koniec mesta radím aby si prizvali skuseného saxofonistu – opakujem skúseného a korektného !
Dá sa tak predíjsť dosť nepríjemným situáciam, mal som tú možnosť zažiť podobný trapas ……
V celku by sa dalo povedať že ojazdený sax by nemal mať miesto pre nového, potencionálneho adepta. Jediným dôvodom ktorý ma napadá sú peniaze, ale povedzte úprimne, chcete šetriť na vlastných deťoch ??? Je to na vás.
Ojazdený saxofón vie dobre kúpiť skúsený hráč – to je moja teória.
Doručujem zistiť model a typ nástroja, ktorý je v ponuke na predaj . Podľa toho si viete na nete zistiť cenu nového nástroja – to je dosť dôležitá vec. Viete sa tak odraziť a zabrániť známemu „ handrkovaniu „ na cene. Skontrolujte si časti ktoré majú k saxofónu patriť :
Hubica, Eso,Kufor,Remeň popr. vyterák. Všetko tam byť nemusí, ale Eso áno !!! Eso tam byť musí, bez toho saxofón nekupujte !!! Hubicu aj tak časom zrejme vymeníte prípadne dá sa kúpiť iná. Kufor a remeň je to isté, kúpiť ho dnes nie je žiadny problém, len eso na daný druh, typ, model etc. budete zháňať veľmi, veľmi ťažko a bez tých správnych kontaktov ho pravnepodobne ani nezoženiete. Nehovorím že sa nedá, ale to je už o inom …. :?
Pri samotnej akustickej a mechanickej skúške používajte jednoznačne svoju hubičku aj s plátkom a ligatúrou. Dobré je doniesť si aj svoj nástroj aby ste to všetko na mieste vedeli porovnať a konzultovať s kolegom, jeho názor, jeho pohľad na vec atď. Pozorne a pomaly si prelaďte nástroj cez ladičku alebo sluchom, skontrolujte pozorne oktávy, kvinty myslím že ani kvarty sa neurazia.
Pozor si dajte na spodné tóny, aby to nefučalo von z nástroja, potom sa tie spodky ťažko ozývajú a nahvizdávajú. Doporučujem prejsť celú chromatiku a sledovať tón po tóne – musia tam tie poltóny byť – ináč je zle, no stáva sa to málokedy.
Prezrite si pozorne okom celý nástroj, jeho vzhľad, prípadné poškodenia, kozmetické nedostatky. Stále všetko konzultujte s priateľom – kolegom …
Každý saxofón má svoj špecifický zvuk, vám musí byť jasné aký zvuk hľadáte, vaša predstava o ňom musí byť dosť fixná a čitateľná, len tak totiž budete vedieť či je to pravé orechové čo chcem. Krásny zvuk saxofónu nevylepšíte žiadnym multi-efektom, mikrofónom a všeličím možným, počúvajte všetkých saxofonistov ktorí sa vám dostanú pod uši, sledujte ich znenie a dotvárajte si to svoje, špičkový saxofonisti majú tak špecifický sound, že ich časom poznáte práve podľa neho. Len podľa vašej predstavy o zvuku môžete povedať či vás ten ojazdený – použitý saxofón oslovil. Pri všetkom používajta svoju hubicu a plátok !
Na saxofóne sa totiž dá všetko opraviť a vymeniť za nové, konečný a výsledný zvuk však nijako nezmeníte, ten tam proste je a zostane. Ak nástroj na hovno a hlucho, tupo a bez výrazu znie, bohužiaľ už to tak zostane – pravne podobne 4ever. Analyzujte preto celkový stav nástroja, jeho zvuk a sound ako najdôležitejší aspekt.
Celkový stav poškodenia a prípadných oprav a úprav. Pomôže vám pri tom informácia že poriadna a spoľahlivá GO saxofónu sa hýbe okolo 500 € +/- toto nech je vodítko k výslednej cene saxofónu / nie nového /. Vychádza z toho logicky celkom jednoduchá a priama úmera pre dohodnutie výslednej ceny.
Pre istotu ešte raz: zvuk musí byť podľa vašej predstavy, potom nasleduje stav nástroja, kde cena buď zostáva, klesá jemne alebo značne.
Seriózny saxofonista – predávajúci, vám po určitej dohode požičia saxofón na pár dní domov, k opätovnému vyskúšaniu a zváženiu. To sú ľudia ktorí vás nechcú oklamať ani nijak zavádzať, väčšinou vám aj na mieste poradia a sú schopní a ochotní , ústretoví a blízky prípadným kompromisom. Tí ostatní nemusia byť nijako prešpekulovaní, to netvrdím, len to rozhodnutie už bude pre vás o málo ťažšie. Medzi kolegami v mojom okruhu si nástroje, ktoré sú na predaj, bežne požičiavame aj na pár týždňov a stane sa aj to že si ich navzájom od seba odkúpime. Proste to je tá muzikantská pomoc o ktorej stále kecám …. :0)))
Nezabudnite na to že použitý a ojazdený saxofón kupujete bez akejkoľvek záruky.
Ja osobne mám túto cestu výberu a kúpy veľmi rád, často sa stane, že sa svojimi skúsenosťami, zbehlosťou a dôvtipom pri troche šťastie dostanete k saxofónu ktorého cena je statočne vysoká o historickej / a zberateľskej, ak sa to dá takto vôbec nazvať / ani nehovorím.
Ak by som sa ja mal znova rozhodnúť pre kúpu použitého nástroja išiel by som určite len po tých najlepších a najznámejších značkách na bežnom trhu. / Selmer/France, Selmer/USA, Yanagisawa, King, Keilwerth, Trevor, Buffet Crampon a možno Yamaha .
Možno sa práve vám stane, že sa dopracujete k nástroju o akom sa vám ani nesnívalo , stojí však za uváženie aspoň si prečítať tieto moje rady.
Pevne dúfam že som vás všetkých ktorí poškuľujete po ojazdených – použitých saxofónoch aspoň trochu usmernil. Prajem dobrú kúpu a hlavne dobrý a špecifický zvuk.Na budúce: Kupujem – mením svoju hubicu / mounthpiece
:lol:
S pozdravom
Pavol Ortuta.
Naposledy upravil Pavol Ortuta dňa 17 Dec 2009, 13:21, celkovo upravené 3

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *