Saxofón – Servis – malé, väčšie a generálne opravy

Saxofón je v určitom zmysle a pohľade určitý druh stroja – nástroja. Tak ako každý stroj a iné technické komponenty, tak aj pri saxofóne sa skôr či neskôr stretnete s problémom úpravy, malej opravy a možno aj tej najväčšej a to Generálnej opravy saxofónu. :(
Pravidelnou a poctivou údržbou a fyzickou ochranou dosiahnete dosť dlhú bezproblémovú prevádzkovú dobu, do kedy nástroj funguje bez citeľných obmedzení pri hraní.
Najčastejším problémom u saxofonistov je pád nástroja, buchnutie o niečo pevné a statické, prasknuté „perká“ a samozrejme podlepky-podušky, ktoré po určitej dobe netesnia ako by mali, prepúšťajú vzduch a tým sa tóny, hlavne spodné, ťažko, niekedy vôbec neozývajú a saxofón nahvizdáva a vydáva rôzne pazvuky s ktorých sa každému mení pokožka na brúsny papier :0))
Poznám tie pocity keď to nehrá ako by malo a vy chcete nástroj za veľa peňazí najradšej hodiť o zem a pošľapať – len kľud, na to sú opravári a servis …. :oops:
Títo páni dokážu neuveriteľné kúzla a čary, treba len nájsť toho správneho a profesionálneho servisáka a váš problém ja zasa na pár rokov, za „mierny“ poplatok vyriešený. Títo borci sú vyštudovaní muzikanti ktorých len tak, ako by ste si mysleli, nepreskočíte a neoklamete. Každý z nich je veľmi dobrý muzikant a ešte lepší servisák. Niekedy na to boli aj stredné odborné školy na úrovni priemyslovky, kde sa chlapci okrem hudby vo full náplni venovali odbornému predmetu a to opravy nástrojov. Klarinetista sa učil opravovať klarinety, saxofonista saxofóny a klavírista klavíre …. Áno je to tak, u nás bola tá škola myslím si že v Hradci Králové alebo proste niekde v Čechách.
Neviem ako to je dnes … ale ak to už neexistuje, tak je to velikánsky preklep. No darmo výsledok pažravosti po slobode a neuváženosti zmien. Tak ako v každom rezorte aj tu stretneme tých profíkov, ktorí si za svoju profi prácu dajú zaplatiť a tých menej šikovných, ktorí si tiež dajú zaplatiť ale ich robota je viac ako na hovno – mne sa to stalo a vyrovnával som sa s tým dosť dlho …:roll:
Túto chybu však môžete urobiť len raz, lebo za tie peniaze si na ďalšiu opravu už posvietite ako sa patrí. Preto doporučujem staré dobré preskúmanie trhu, rady a odporúčania kolegov a iných saxofonistov, pýtajte sa neustále aj viac krát u jedného človeka, urobte si vlastný select a rozhodnite sa. Servisáci sú vďačný ak im ponúknete, v prípade kvalitnej opravy, pravidelnú prehliadku nástroja a všetky prípadné opravy práve u nich. Je to dobrý marketingový ťah – oplatí sa hlavne kvôli cene, záruke a flexibility spojenú s ústretovosťou.
Pre servisáka je tiež lepšie ak sa k nemu vracia nástroj ktorý servisuje práve on a pozná ho do bodky. Nemá sa na čo zbytočne vyhovárať a nadávať na servis, ktorý bol na ňom robený niekde inde, u niekoho iného – je to len biznis ktorý môžete využiť vo svoj prospech.
Hovorí sa, že ak vám saxofón padne v púzdre z 1,5 m výšky už je deformovaný. Netesniace podlepky, prasknuté perká, jemnú koróziu, odpadávajúce korkové časti, korkové výstuhy pod ramenami klapiek a iné bežné závady vzniknuté z používania saxofónu neviete nijak špeciálne ovplyvniť pri akejkoľvek snahe. Dokonca trendom stále stúpajúcim je, aby sa saxofón ani nevytieral všelijakými možnými vyterákmi. Veľmi sa mi tento názor páči, pozdáva a jednoznačne s ním súhlasím. Prečo ? :?:
Ak mám úplne nový krásny francúzsky SELMER de lux/mark za 5.000 € a mám do neho strkať nejaký blbý drát opatrený chlpami je ľahko možné že tým drátom pekne nechtiac zachytím povrch podlepky alebo rameno perka a poškodím ho tak že je za potreby to servisovať …. na ceste je infarkt a nepomôže ani Johnny Walker – Blue :0))
Sliny valiace sa do trubice nástroja ostávajú vnútri, uschýnajú a vytvárajú vodný kameň, ktorý ovplyvňuje a mení sound nástroja – vytvárate si vlastne vlastný tón podľa toho ako často a dlho hráte, ako veľa slín tam ostane … Ak to nechcete tak si pri každej veľkej oprave požiadajte o vyčistenie nástroja z vnútra laserom. Malo by to byť grátis – patrí to do ceny G.O. nástroja.
Ja odporúčam saxofón po hraní len jemne očistiť handričkou od chytaníc prstov na iných miestach ako sú klapky, hubičku stále po hraní doporučujem zosadiť z Esa – ušetríte tak korok na ktorom je nasadená. Taktiež doporučujem jemne ošetrovať a pravidelne mazať už spomínaný korok na ese a tiež miesto v ktorom sa eso otáča-pohybuje, je tam spoj kov na kov v obruči fixovateľným šroubom – natierajte to, oplatí sa ! Hubičku raz za čas, akúkovek či už kovovú alebo kaučukovú, nechajte asi na hodinu odstáť v teplej vode a potom ju nejakým prípravkom pod tečúcou vodou vyumývajte od slín a nečistôt z vonku a vnútra. Následne hubičku vyutierajte do sucha.
Lepiace podlepky, najčastejšie je to gis-klapka jemne potrite detským zásypom-púdrom poprípade podložte jedou vrstvou servitkového papiera, papierovej vreckovky alebo cigaretovým papierom. Dôležitá je čím najtenšia vrstva !!!!
Nedoporučujem vlastné zásahy do nového nástroja, opravy, vylepšovania a zbytočné špekulácie …. ja to dodnes nerobím. ( To už musí byť fakt o smrť …)Servisáci – Opravári – Lekári :Moje znalosti ohľadom opravy a servisu pre saxofón na slovesku sú značne ochromené. Ale niečo predsa::(Marián CHLÁDECKÝ
František JURÁŠI
Sax & Flute repair (SK)
Jaroslav JONIS
Jozef ČECHV Čechách:
SaxServis JAŠA
Ján RADA

V Maďarsku:
KOLLMAN Gábor
SZILÁGYI Miklós

V Rakúsku:
SCHAGERL – Mank

Najlepší servis je podľa mňa v Holandsku a Maďarsku.
Kompletná špičková generálka na najvyššej možnej úrovni so všetkým čo si len dokážete predstaviť, dokonca sa dá vymeniť aj povrch – farba – prestriekanie stojí 400 – 500 €
Nikdy nie viac !!! Toto je Top pre Top – ale páni poviem vám je to hodinárska práca, niekedy odstraňujú aj výrobné chyby – toto všetko robia so švajčiarskou precíznosťou v Holandsku.
G.O. stoja na slovensku od 200 do 300 € nikdy nie viac ! V Čechách je to podobné.
Mal som možnosť pri svojom angažmá na Tenerife navštíviť jednú predajňu so servisom, vlastne to bol hlavne servis. Dával som tam opravovať nástroj svojej kolegyne s kapely. Jednalo sa o altku YAMAHA YAS-25, chlapík to chytil do ruky, poprosil o ticho a jemne prešiel prstami po klapkách, trvalo to asi 20 – 30 sek. Potom spustil:
– na tento saxofón je hrané toľko a toľko … mal len jedného majiteľa, saxofonista fajčí a pije alkohol, nástroj sa hlavne používa v zaprášenej a zadymenej miestnosti a majiteľ je začiatočník prípadne pokročilý začiatočník v hre – žiadny extra umelec …… zahľadel sa na mňa a pohľadom si pýtal potvrdenie jeho diagnózy, potom sa rozosmial a španielskym humorom dodal, neboj sa všimol som si tvoje pery viem že na tom nehráš ty :0)))
:shock:
Aj tam stála oprava zodpovedajúca kvalite – 300 €. Oprava nemala najmenší nedostatok a chybu, všetko na čom sme sa dohodli mi spomínaný pán splnil a dokonca dodržal aj termín, čo u španielov nie je zvykom. Asi o pol roka som sa s ním stretol na jednom javisku a za jedným notovým pultom, od vtedy sme veľký priatelia a kolegovia ….:lol:

Po každej oprave si nástroj vyskúšajte. Pomaly, pozorne, tón po tóne, skúste si svoje škály a behy, časti skladieb ktoré vám robili starosti, spodné tóny atď. Všetko na vlastnej hubičke !
Neponáhľajte sa, aby ste to neskôr neľutovali. Ak sa vám niečo nepozdáva konzultujte to so servisákom, poprípade na tom môže zahrať aj on, nie je to pravidlo a ani jeho povinnosť.:!:

Tak teraz to celé zhrniem:
• Dobré a hlavne pevné púzdro je asi základ
• Dávajte si pozor aby vám nástroj nepadol z ruky aby ste ním niekde nenarazili
• Saxofón ošetrujte sporadicky len handričkou a utieraním odtlačkov po prstoch
• Mažte si pravidelne korok na Ese a kĺb spojenia esa s telom
• Nedoporučujem nástroj vytierať z vnútra, klasicky z toho len vyklepte vodu
• Nepúšťajte sa do opráv a „vylepšení“…
• G.O. si poctivo naplánujte, poradťe sa – vyberte si opravára
• Po oprave, servise alebo G.O. nástroj vyskúšajte.

Dúfam že váš čas do G.O. je ešte ďaleko ale pravda je taká, že raz to musí prísť.
Aby ste boli ako tak nachystaní, pripravení a oboznámení s úskaliami tejto procedúry vznikol tento článok, ktorý vám pevne dúfam pomôže.

Stále ostáva v ringu moja rukavica, ak si s niečím neviete rady, potrebujete pomoc, volajte, mailujte, ozvite sa – rád pomôžem …. 8)

S pozdravom

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *