Ázijské saxofóny

:shock: Trochu som sa pozrel aj na začiatok fóra – prvý príspevok …
Tak sa skúsim vyjadriť aj ja k nástrojom ktoré doslova zaplavujú náš trh vo veľmi lacných cenových reláciach. Reč bude o saxofónoch. Mal som v živote možnosť vyskúšať pár saxofónov a pár značiek, taktiež som obklopený vyýbornými saxofonistami a hlavne úprimnými ľudmi, ktorí tieto nekonečné témy veľmi radi rozvetvia, odôvodnia svoj názor a urobia konečný verdikt!
Ja patrím k jedným z nich a za tie roky viem povedať že by som si saxofón z Číny alebo inej podobnej krajiny nikdy nekúpil. Ono väčšina ľudí povie že dnes je všetko z Číny, áno aj nie ! Je rozdiel keď si svetová značka ktorá ručí svojím menom dá vyrobiť základné modely niekde v tejto krajine ako keď si Čínsky hudobník založí fabriku na výrobu saxofónov, lebo tie sa mu páčia, a začne ich vyrábať bez vývoja, okopčené, ale samozrejme novučičké a nablýskané … myslím že mi každý rozumie. Dimavery, Stagg a tomu podbné značky som v živote nikdy nikde nevidel nie len ja, ale spustu saxofonistov okolo, a to sa trápim na profi scéne asi tak 20-rokov. Myslím si že pri kúpe saxofónu platí to isté ako pri kúpe iného nástroja, účel, využitie, finančný možný vklad-strop a hlavne využitie t.j. návratnosť. Mám na mysli krátkodobé alebo dlhodobé, perpektíva návratu peňazí a pod. Výborné saxofóny sa dodnes vyrábajú v Krasliciach, v Nemecku, Rakúsku, Hollandsku, U.S.A. a samozrejme vo Francúzku …
Niekedy starší alebo starý ošarpaný saxík hraje 1000x lahodnejšie, krajšie ako hocijaký nový, nablýskaný, v peknom kufríku a od novej firmy ktorá je teraz asi „IN“ . Dôležité sú materiály, zliatiny kovou plechu, ktoré sa pri výrobe použili a následne po precíznom vývoji používajú dnes. Na to naši výrobcovia z Číny veľmi radi zabúdajú. Mechanická zdatnosť a pohodlnosť. Hovorí sa : čím menej klapiek tým lepšie … Saxofón musí sadnúť do objatia hráčovi a prilepiť sa mu k ústam – perám – nátisku ….
Veľmi ľahko sa to dá porovnať s gitarami. Netreba sa hanbiť za oslovenbie starších alebo skúsenejších hráčov na saxofón a poprípade ich prizvať k nákupu a výberu toho správneho nástroja. Ak saxofón nesadne – nekupujte ho !!! Veľmi dôležitou súčasťou saxofonistu je byzpochyby hubica, ktorá dokreslí celkový sound saxofónu. Zbehlí hráči už vedia o čom hovorím. Ja doporučujem po čase nasmerovať svoj sporožírový účet na nákup dobrej a kvalitnej hubice. Ale to až nabudúce, aby som vás hneď neodradil. Saxofón je jedem prekrásny nástroj na ktorý sa dá nenormálne nádherne hrať. Dobrý a kvalitný výber saxofónu môže byť niekedy na celý život, tak to treba poriadne naplánovať a nepodceniť.
Všetkých vás zdravím a utekám cvičiť … :roll:

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *