Saxofón – ako som testoval – ďalší servis

Trvalo dosť dlho kým som si konečne našiel chvíľku, aby som zasa prispel do tohto (o saxofóne) snáď jediného diskusného fóra ďalšou svojou skúsenosťou a rozšíril tak možnosti všeobecného zorientovania sa v danom probléme. Aj keď tendecia kritizovať a polemizovať, špekulovať a „truhlíkovať“ sa občas objaví nič to nemení na tom, aby som nenapísal to čo chcem, čomu rozumiem a za čím si stojím !!! Telefóny zvyknem dvíhať každému aj keď aj za ten sa dá ľahko schovať, ako sa hovorí, papier a telefón znesú veľa …

Každého z nás to ( myslím tým saxofonistov) skôr či neskôr zastihne. Možno tá veľká kompletná oprava, ale aj tá menšia, niekedy akútna …

Prečistenie, skontrolovanie, premazanie proste malý servis nástroja ktorý sa „statočne“ používa no ku kompletnej G.O. ešte nedospel :lol:

Áno chcem sa s vami podeliť a zároveň Vás všetkých upozorniť, dať tak do povedomia ďalšieho saxofonového fanatika – no z tej inej strany, myslím tým technickej. S pánom Petrom Beniačikom som sa poznal už dlhšie, síce len virtuálne, ale úcta a sympatie boli obojstranné hneď od začiatku, išlo nám obom o jedno, vzájomne si pomôcť …

Keď som potreboval v krátkom časovom intervale, prekontrolovať, popr. došteľovať, ale hlavne vyčistiť svoj Tenor MK VII mal som v tom jasno. Nie že by som svojich obľúbených servisákov vynechal, no potreboval som to urobiť fakt rýchlo a to sa mi u mojich skalných opravárov dohodnúť nepodarilo – čo som plne chápal. Oslovil som teda Petra Beniačika. Tiež mal čo robiť, no na moje naliehanie prisľúbil, že sa pokúsi niečo poposúvať a môjho pacienta niekam vtesnať. Telefonicky sme si dohodli stretnutie, ostávalo len sadnúť do auta a odniesť nástroj k lekárovi :( stalo sa.

Mladý, jednoduchý, inteligentný ale hlavne do práce zapálený človek ma čakal v dedinke Kozárovce neďaleko Levíc ( cca 16km smerom na severovýchod). Rodinný domček a jeho dielňa v ktorej sme sa fajnovo porozprávali o všeličom možnom, vysvetlil som mu presne čo by som na nástroji chcel skontrolovať, odstrániť až nadmerné, podozrivé a pravidelné lepenie gis klapky, popr. vymeniť a nástroj vyčistiť. P. Beniačik mi porozprával o celkovej stratégii jeho činnosti, postupe pri opravách, cenách, nástrojoch aké robil a bežne robí a nechal ma vyskúšať pár svojich skvostov. Išlo hlavne o altky Weltkang, Toneking / Keilwerth, Benson a tiež všelijaké odrody amatiek :wink: , ktoré mal práve v servise a ktoré ja osobne síce moc nemusím, no na druhej strane chápem, že aj tieto modely sú obľúbené u určitých muzikantov… Zujímavé kúsky hlavne povrchovou úpravou – tónovo priemerné až na malé výnimky.
Saxofón som teda nechal u majstra s tým, že o tri dni si pre neho môžem prísť. Stalo sa.

Čakala ma moja MK VII v plnej paráde, čistulinká na nepoznanie, na prvé pohladkanie a prebehnutie po klapkách až zvláštna 8) Tak som si to všetko (hubicu s plátkom) pripravil a začal skúšať, najprv svoje obvyklé behy a potom pomaly – tón po tóne, rozsah celého nástroja. Spodky hlavne … ktoré bolo treba len veľmi veľmi málinko dotiahnuť, dotesniť. Nástroj sa správal pekne vzdorovite myslím tým, v piánkach počúval a hladkal a pri pridaní razancie zdravo zareagoval a tón pekne vyletel do priestoru. Paráda !!!

Pán Beniačik ma podrobne informoval čo všetko bolo za potreby vymeniť, prečo ma trápilo pravidelné a podozrivé lepenie gis klapky, postup a spôsob akým nástroj vyčistil atď.

Ono tá gis klapka lepí skoro na každom nástroji, ale v mojom prípade to bolo fakt veľmi divné – čo mi aj potvrdil a zdôvodnil. Takže, prekontrolovanie, premazanie, došteľovanie, odstránenie spomínaného lepenia klapky vyčistenie komplet nástroja v tomto prípade Tenor saxofónu Selmer MK VII, to všetko za tri dni !!! Samozrejme so zárukou na okamžité bezplatné odstránenie prípadnej vady súvisiacej s danou kontrolou. Pán Peter Beniačik sa ukázal ako veľmi technický typ opravára, jeho znalosť mechaniky ma doslova fascinovala. Všetko mi bez problémov vysvetlil z technickej aj konštrukčnej stránky nástroja, zdôvodnil, prečo je to tak … Jeho zručnosť, skromnosť, loajálnosť a zmysel pre korektnú dohodu ktorú určite dodrží, ho predurčuje na veľmi spoľahlivého servisáka nie len saxofónov. Ja Vám ho môžem zo všetkou svojou vážnosťou len vrelo odporučiť.

Čo sa týka cien, tak tie sú individuálne podľa rozsahu opravy, modelu a značky nástroja, resp. použitých náhradných dielov. Nájdete ich na stránke saxofonservis.sk V prípade záujmu o predbežnú cenovú kalkuláciu môžete použiť kontaktný formulár, uveďte popis nástroja a popis problému, prípadne konkrétnu požiadavku. Následne sa viete priblížiť k orientačnej cene opravy. Jedno je však viac ako isté – sú veľmi, veľmi prijateľné, k pomeru kvality odvedenej práce, by som si dovolil povedať až ….
Áno také :lol:

PS: Myslím, že viem kam pôjdem na „kontrolu“ so svojou altkou.

S pozdravom
Pavol Ortuta

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *