HUBICA – Otto Link 6 Rubber Hard-Alto

Zdravím všetkých saxofonistov 8)

Len ma tak dnes napadlo, že by som sa mohol s vami všetkými podeliť o ďalšiu skúsenosť pri nákupe novej hubice. Možno vás to všetkých trochu usmerní a pomôže v budúcnosti ! (človek nikdy nevie…)

Po dlhšom, asi tak pol ročnom zvažovaní a konverzovaní s kolegami, som sa rozhodol vymeniť svojho kovového OttoLinka metal-gold, Super master Tone (názov hubice) za niečo nové iné a hlavne podľa mojej predstavy , nie kovové-naopak Rubber. Mal som v duchu a ušiach skoro jasnú predstavu znenia, ktoré by som chcel, aby mi hubica ponúkla. Obvolal som pár dôveryhodných praiateľov a položil im priamo otázku, akú hubicu by použili keby z toho chceli matný, pri tom definovateľný a zreteľný tón. Príjemne sa ozývajúci v celom rozhasu ale aj nad ním … Smerovaný k Jazzu a Swingu – povedzme. Odklon mi bol jasný, materiál tiež, financie naškrabané ostávala len značka hubice. Vlastne sme sa takmer na všetkom zhodli a dostali sme sa k trom:

1. Vandoren V16 Rubber – France
2. Mayer 6 medium Rubber – U.S.A
3. Otto Link 6 hard Rubber – U.S.A

:arrow:
Včera som ich pekne vybalil – postavil na stôl pred seba a chvíľu len sledoval ich spracovanie, vyzáž – celkový efekt.

Podrobne pod lampou som ich preskúmal, gravírovanie, nápisy etc. nič nejak moc dôležité to nie je, ale predsa ….

Dnes ráno, (vyselektoval som si na to celý deň) som sa pustil do testovania a výberu s tým, že ak mi ani jedna nesadne – pekne ich jednoducho vrátim a nebudem presviedčať sám seba o niečom čo v prvom rade necítim. Ako som písal vo svojích predchádzajúcich článkoch – nemusíš kúpiť ak ozaj nevyhovuje a nie si spokojný – z toho som vychádzal a mal na pamäti .

Najprv som začal na svojej pôvodnej, bežné cvičenie potom pár skladieb – cca 1/2 hod.

-Ako prvú som nasadil Vandoren V 16. Hubica je pekne spracovaná v efektnej krabici s čačkami a ornamentami :roll:
pôvodnou ligatúrou a chráničom – nič moc, vlastne zle, fuj je dobré to hneď vymeniť za niečo kvalitnejšie, aby tú nie lacnú hubicu patrične chránil.

Hubica znie pohodlne, veľmi pohodlne, ľahko sa na nej hrajú spodky, prechody medi jedno-dvoj čiarkovú oktávu, nadrozsahy je treba trochu tlačiť, ale myslím si že je to len zvyk. Celkové znenie bolo prierazné, jasné a dosť ostré … pre mňa také papierové-študentské.
Hubica ide do pusy-úst pohodlne a bez problémov.

– Ako druhú som použil americkú hubicu MAYER, ligatúra a všetko ostatné podobné ako pri Vandorenke – na hovno … vymeniť :x
Spracovanie a bižutérne efekty sú na oveľa nižšej úrovni ako u Vandoreny. Americká slečna sa v akcii pradstavila ako povoľná … ľahko – ovládateľná podobne ak nie rovnako ako Vandorenka. Len tón a celkové znenie, bolo máličko tmavšie, také zamätovejšie, no lahodné a jasne čitateľné. Ako povedal môj priateľ zneje ako SAMOHRAJKA :0)) :wink:
Páčila sa mi – chcelo by to vyskúšať v akcii – na hraní ….
Hubica ide do pusy-úst podobne ako predchádzajúca, pohodlne a bez problémov.

  • Na záver som sa nastrkol na Otto Linka – chlapca z Ameriky ….
    Hubica na prvý dojem vyzerá ako múzejný kúsok, postarší typ gravírovania okolo obvodu s nápisom a menom hubice. Bez ligatúry a chrániča – asi lepšie tak – aspoň vás nič nenaštve :lol:
    Hubica zneje tak … divne !

Krásne – záhadne, lákavo, matne, pri tom ľahko, vynikajúco sa nasadzujú tóny hlavne spodné – môžte si s tónom robiť čo sa vám len zachce a ona to vierohodne pustí do éteru no len tak ľahko sa nedá najprv ju treba chíľu prosiť a krotiť. Vysoké tóny treba tvoriť úplne ináč ako na kovovej-metal hubice alebo spomínaných dvoch predchádzajúcich. Je to Jazzovo – swingová hubica jak hovädo !!!

Toto som vo svojích predstavách hľadal a mal jemne nakreslené.
Hubica ide do pusy-úst trocha netypicky, na mňa to pôsobí tak veľko, ale po dvoj hodinovom hraní mi to už vôbec nevadilo – myslí že je to len obyčajný zvyk :oops:

– Na záver som sa vrátil k pôvodnej hubici Otto Link – metal a zahral na nej len pár tónov, viac som už nechcel ….
Všetky 4-hubice som si nahral – dal si pauzu a zasa v kľude vypočul, poprosil som syna aby mi to púštal hore dole a ja som sa snažil podľa soundu povedať o akú hubicu sa jedná…
Teší ma dosť, že som sa ani raz nepomýlil, ale to zasa asi nebude také umenie, že … ?
Vychádzal mi stále OttoLink Rubber 6 Hard. Ešte raz som si pre istotu zahral na všetkých už spomínaných hubiciach, aby som sa 1000% utvrdil vo svojich pocitoch a záveroch, ale vlastne som ani nemusel.

Vybral som si…

:arrow: Otto Link 6 Rubber Hard (Tone Edge)
https://www.prowinds.com/merchantmanage … iece_1.jpg

Všetko aj s týmto článkom a recenziou trvalo 8-hodín.
Večer ju beriem na hranie a to by mala byť bodka. Ani na sekundu nepochybujem že ma sklame …
A tu je a už je moja aj so „šatičkami“ :

http://img5.imageshack.us/img5/8965/foto014pb.jpg
http://img526.imageshack.us/img526/6528/foto012.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/8026/foto021h.jpg
http://img684.imageshack.us/img684/4646/foto024.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/7687/foto023s.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/5021/foto006ht.jpg

Záverom len toľko, že ak budete kupovať niekedy novú hubicu na svoj nástroj skúste si prečítať tento príspevok možno vám pomôže.
Neviem si predstaviť že by som mal kupovať hubicu a mať na to tak 1-hod.
:lol: :) :lol: :)
Toť vše – pekné hranie všetkým
8)

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *