Saxofóny P. Mauriat – testovanie

Testy na saxofóny zn. Paul MAURIAT

Pred nedávnom ma oslovil p. Jaroslav JONIS s prosbou o test a recenziu na saxofóny zn. P.Mauriat. Po vzájomnej dohode mi tak doručil šesť saxofónov tejto značky, aby som ich otestoval a vyjadril sa bez predsudkov, reálne a hlavne pravdivo o svojej mienke, pocitoch z hrania a prípadných pripomienok. Chcem len predstaviť túto firmu širokej saxofonovej verejnosti .

Značka „P.Mauriat Paris“ bola založená v roku 1998 pod krídlami spoločnosti ALBEST MUSICAL INSTRUMENTS. Jej zakladateľom je saxofónový nadšenec a amatérsky muzikant pán Alex Mingmann Hsieh, riaditeľ spoločnosti ALBEST MUSICAL INSTRUMENTS. Logo „P.Mauriat Paris“ je licencovaná obchodná značka. Tieto nástroje sú pomenované po slávnom francúzskom skladateľovi Paulovi Mauriatovi.

Paul Mauriat * 4. Marca 1925 + 3. Novembra 2006. Bol veľmi známy aj v Amerike. Okrem stoviek iných napísal aj skladbu I Will Follow You, ktorá sa držala v americkej hitparáde na 1. mieste celé 3 týždne. V roku 1992 bola táto skladba použitá vo filme Sister Act . (Whoopi Goldberg )

Proces povolenia právnikov rodiny P. Mauriata, použiť jeho meno ako značku dychových nástrojov bol veľmi komplikovaný. Po odporúčaniach viacerých vysoko rešpektovaných saxofonistov ako napríklad James Carter, Tony Lakatos, Greg Osby , boli tieto nástroje uznané hodnými nosiť meno P.Mauriat. Nástroje sú vyrábané na Taiwane z mosadze dovážanej z Francúzska. Použitý druh mosadze závisí od modelu a konštrukcie nástroja.

Jednalo sa o jeden: Soprán saxofón – PMSS-601/DK
dva: Alt saxofóny – PMXA-67R X/DK, PMSA-86 UL/unlacquer
tri: Tenor saxofóny – PMXT-66R X/DK, PMXT-66R UL/unlacquer, PMST-UL/unlacquer

No a toto je výsledok môjho zoznamovania, hľadania, skúmania, hlavne hrania a tiež fotenia. Tak si to užite:

*

Soprano PMSS – 601 / DK

Všeobecne sa hovorí a často aj platí že výber tohto druhu saxofónu (soprán) je obzvlášť zložitý a vyžaduje si patričné skúsenosti hlavne v predstave znenia a dosť citlivého ladenia. Ide o to že, soprán saxofón je na nie presné ladenie veľmi náchylný a znenie býva často dosť ostré až nepríjemne „pílkovité“ – t.j. zneje ako píla ☺

Prvá vec ktorá ma okamžite zaujala bol nádherný zamatový a plný tón. Guľatý a jemne šelestový, citlivo zrnitý no pri zatlačení nátisku presný a rázny nie však nepríjemne ostrý. Použil som hubicu BARI 64 s ligatúrou Francois Luis, plátok Alexander N.Y č.2. Priznám sa že som sa s takýmto soundom na sopránke ešte nestretol – úplne ma dostal !!! Nástroj zneje v celom rozsahu veľmi, veľmi vkusne a presvedčivo. Vrchné tońy (dis3,e3,f3,fis3 ) sa tvoria príjemne ľahko, vkusne a pohodlne.

Druhou vecou, citeľne odlišnou, bola nie moc vydarená, povedal by som nepodarená menzúra resp. rozmiestnenie klapiek na nástroji. Toto rozmiestnenie ma doslova prinútilo držať lakte rúk pri tele, aby boli prsty tam kam patria. Na soprán saxofón je najpohodlnejšie hranie práve s rukami teda lakťami od tela a bradou, podľa typu nátisku, jemne tlačenou dole a zas hore podľa výšky tónu. Z tohto dôvodu bola moja technika, a myslím že by nebola len moja, patrične ochromená a brzdená v rýchlosti, presnosti a pohodlnosti. Klapky saxofónu sú vyšpikované farebnou perleťou .

Konštrukcia nástroja je citeľne a vizážovo inovačná a moderná. Všade sa stretávam s názorom, že čím je nástroj jednoduchšie „sprevodovaný“ ( mechanika ) tým je to účelnejšie pri hre a tiež riešení prípadných malých problémov, ktoré sa na tomto základe dajú ľahko odstrániť aj samotným saxofonistom. Tento soprán saxofón je teda riadne sprevodovaný ! Len čo je pravda … ☺ Všetko však vyzerá a funguje na 100 % na druhej strene je radosť pozrieť na patent ktorým je mechanika vyzbrojená , vrchná fis samozrejme nechýba – čas používania nástroja možno potvrdí pravdu o jednoduchosti alebo ju posunie inam.

Celý vzhľad tohto typu soprán saxofónu sa hneď na prvý pohľad odlišuje od klasických svojou celkovou konštrukciou a tvarom. Korpus nástroja smeruje od tela – smerom von – teraz je to asi v móde a zasa sa priznám že tomu nie som extra naklonený. Tiež mi nejde do hlavy aký stojan by sa v tomto prípade dal použiť , lebo na takýto soprán saxofón som ja stojan ešte nevidel – ale všetko je možné. Dopyt hýbe trhom. Nástroj je vybavený dvoma vymeniteľnými esami .Ako to už obvykle býva jedno je rovné – priame a to druhé zasa zahnuté. So zahnutým esom sa na nástroj hraje patrne ťažšie ako pri rovnom. Saxofón s týmto esom pekne a presne ladí v oktávach a kvintách, ladičku som nepoužil, ale myslím že pri týchto intervaloch ani nie je potrebná ☺ Rovné eso neladí !!! pri oktávach c1 – c2 je tón c2 citeľne podladený. Kvinty sú „čisté“ v celom rozsahu. Nehovorím, že sa to ústami nedá doladiť, ale verte mi, treba poriadne tlačiť a pri tomto jedno-oktávovom skoku je to dosť netypické.

Púzdro soprán saxofónu P.Mauriat – PMSS-601 je veľmi vkusné a pekné, s nenápadnou francúzskou trikolórou na ešte nenápadnejšom mieste. Púzdro je obdarené množstvom kapsičiek a bočno-čelných priepažok na uloženie potrebných drobností nástroja prípadne nôt. Pás alebo remeň cez plece je samozrejmosťou a celé púzdro pôsobí bezpečne elegantne, na môj vkus trochu objemne na tak malý nástroj akým sopránka je. Vnútro je už o inom ! Vyfutrovanie je ležérne, nedomyslené a hlavne dosť nezabezpečujúce voľného pohybu nástroja pri nanášaní, prevrátení, obrátení alebo ako chete … Saxík v ňom pendluje hore-dole a to sa môže veľmi rýchlo prejaviť na deformácii poprípade inom poškodení, myslím že toto patrí k najväčším nedostatkom.

Ak chcem byť pri všetkých testoch pravdivý a reálny tak sa snažím nepripustiť si váhu značky testovaného nástroja. Často-krát je to veľmi ťažké a zložité, no po pravde vám musím povedať že pri tejto značke sa mi to podarilo značne ľahko aj keď P.Mauriat má v saxofónovom síce mladú, ale zančnú váhu :0))

Táto sopránka je určite veľmi zaujímavý nástroj, ktorý si vyžaduje uznanie a pozornosť. Jeho cena je 1.860,-€
+ Sound, Pohodlné hranie v celom rozsahu, hlavne vo vysokých polohách,
„Sprevodovanie ?“
– Menzúra, Uloženie na stojan, Ladenie s použitím rovného esa, Vyfutrovanie púzdra

http://img4.imageshack.us/img4/1914/foto001qd.jpg
http://img695.imageshack.us/img695/112/foto009l.jpg
http://img695.imageshack.us/img695/9642/foto008vd.jpg
http://img704.imageshack.us/img704/6964/foto007q.jpg
http://img704.imageshack.us/img704/6500/foto006y.jpg
http://img4.imageshack.us/img4/8646/foto005a.jpg
http://img4.imageshack.us/img4/4012/foto004bk.jpg
http://img641.imageshack.us/img641/3841/foto003d.jpg
http://img641.imageshack.us/img641/7688/foto002m.jpg

*

Alto PMSA – 86UL / Unlacquer

Tento „kakaový“ model pôsobí na prvý dojem dosť inovátorsky a v celku príjemne. Stretávame sa s napodobneninou Vintage vzhľadu v tzv. modernom spracovaní. To znamená, že si kúpite novučičký nástroj, ktorý na prvý pohľad vyzerá staro.

Zvuk a znenie nástroja bol v mojom prípade taký zlatý stred. Poviem to rovno a bez prikrašľovania, slušný priemer ktorý neohúri ale ani nezatratí. Použil som hubicu Ted Klum 84 rubber , Ligatúru Francois Luis a plátok Alexander č.2 neskôr Otto Link 6 super tone master, ligatúru BG a plátok Alexander č.2,5 . ón je pomerne jednosmerný a dosť ostrý. Saxofón pekne a presne ladí. V spodných polohách je zvuk pomerne široký a jemne zamatový no postupne sa začína doslova zužovať a zostrovať, pri vysokých tńoch a polohách je už sound nie moc podarený a doslova ma rušil. Skúšal som to korigovať nátiskom, výmenou plátku a hubice ale nič sa mi nejako zvlášť nedarilo urobiť. Tá charakteristika postupnej premeny farby tónu tam bohužiaľ zostala.

Mechanika je precízne vypracovaná a menzúra klapiek štandardná. Základné / nosné klapky sú osadené farebnou perleťou s lavórovým prehlbením v strede. Vrchná fis klapka patrí samozrejme k plnej spokojnosti umelca. Prefuková klapka je jemne zdeformovaná nie príliš, no mám pocit že je to deformácia úmyselná alebo nedokonalá výroby. Pochybujem o tom že by to malo byť natoľko vyhnuté od tela nástroja. Proste prefuková klapka dosť prevyšuje celý ľavý palec a tak ak ju chcete použiť je za potreby zvládnuť ďalšiu terapiu ☺ Na tmavohnedom podklade to vyzerá elegantne a hlavne novátorsky. Korpus nástroja je klasickej veľkosti ani zmenšený a ani zväčšený.

Púzdro nástroja je obdobnej kvality ako skoro u všetkých nástrojov P. Mauriet. T.j. bezpečne, elegantné, vkusne spracované s rôznymi kapsami a kapsičkami, na plece, na chrbát ale aj do ruky, tak trochu študentského nádychu – ale to je len vec vkusu ! Ak sa k nemu náhodou priblížite viac ako na dohľad, vyskúšajte si ho, stojí to za to lebo človek nikdy nevie. Vás možno osloví viac ako mňa. Jeho cena na Slovensku je : 1.890,-€

+ Mechanika, pre niekoho možno ten vzhľad ….
– Hlavne ten zvuk a prefuková klapka

http://img4.imageshack.us/img4/1750/foto009je.jpg
http://img411.imageshack.us/img411/8058/foto001c.jpg
http://img4.imageshack.us/img4/143/foto008re.jpg
http://img4.imageshack.us/img4/3402/foto007lf.jpg
http://img85.imageshack.us/img85/8396/foto005f.jpg
http://img85.imageshack.us/img85/3315/foto004bg.jpg
http://img411.imageshack.us/img411/7715/foto002t.jpg

*

Alto PMXA-67R X

Pri nasadení a zahraní prvého tónu, mi bolo okamžite jasné, že s týmto nástrojom sa budem kamarátiť ☺
Altka je obdarená väčším korpusom ako je to u klasických modeloch. V poslednom období sa s tým stretávam pri väčšine saxofónoch. Celkový vzhľad by mal pôsobiť zastaralo a tzv. vintage, no pre zainteresovaných hráčoc je jasné že je to tak povediac moderné ponímania a prezentácia Vintage vzhľadu – nemám proti tomu nič, no určite mio nerobí problém to rýchlo prehliadnuť a nezajkladať si prvý dojem práve z vizáže. Na mňa to pôsobí ako obrúsený saxofón ☺

Sound nástroja a celkový zvuk je nádherný ! Použil som hubicu Ted Klum 84 rubber, ligatúru Francois Luis a plátok Alexander č.2,5. Neviem na koľko to spôsobuje rozšírenie a veľkosť spomínaného korpusu, ale osobne si myslím že v tom niečo bude. Zvuk saxofónu je pekne guľatý, zamatový a smradľavý. Jazzový a nevnucuje sa neotravuje a neunaví vás po dlhom počúvaní. Ľahko sa s ním pracuje ohýba sa a formuje tak ako vám srdce ( a nátisk) žiada. Hladkajúci a nemeniaci sa zvuk ide celým rozsahom ak to tak chcete. Pri zaťažení a nasadení dynamiky vás okamžite počúvne a zmení sa tak na prierazný , funkový, nekompromisný a knock-out zvuk. Ak sa chcete vrátiť späť do romantického, nežného, šelestového popr. jazzového znenia nebude vám klásť najmenší odpor. Pri použití kovovej hubice Otto Link super master 6, ligatúre BG a plátku Alexander č. 2,5 sa mi veľmi ťažko darilo tvoriť ten zamatový tón, no o to viac bol sound saxofónu modernejší taký viac funkový a lá D.Sanborn. Ale o tom vlastne sú tie metal hubice, znejú nekompromisne priamo … ☺ Každopádne na tomto saxofóne sa hraje čo sa týka tónu, ktorý sa obzvlášť nemení, pohodlne po celom rozsahu, nadrozsahy (over tones) vychádzajú ľahko a pomerne vysoko ….

Mechanika je myslím si postavená a poskladaná z viacerých patentov. Každopádne klapky idú krásne ticho, nič necinká ani neklepoce. Vzduch neuniká a na nosných hmatoch sú klapky vkusne vygravírované a ich dno jemne prevalené smerom vonku. Pôsobí to pocitom hrania na starší nástroj. Pohodlnosť pri tom neuniká a to je myslím si to najhlavnejšie. Vrchná fis klapka dotvára plnohodnotnosť vyzbrojenia. Prefuková klapky je deformovaná ! Neviem či to mám považovať za výrobnú chybu len tohto kusu alebo nedotiahnutý výrobný detail, ktorý je pre koncových odberateľov dôležitý – myslím tým saxofonistov. Osobne si myslím že je to chyba nie tohto kusu ale pravnepodobne všetkých altiek z tejto stajni . Prečo ? Na ďalšom modeli som našiel tú istú chybu no nie do tak veľkej mieri, ale klapka bola deformovaná tiež. Menzúra je štandartná bez veľkých odlišností od iných druhov výrobcov. Ľahko si za pár minút zvyknete na menzúru a proste to ďalej ani nepocítite. Občas sa mi stalo, hlavne na ostrom hraní, že som malíškom ľavej ruky zabrdol do už spomínaného zväčšeného korpusu. Osobne si myslí že aj toto patrí k obyčajnému zvyku.

Alt saxofón P.Mauriat PMXA-67R X ladí tak ako by mal ladiť nový a dobrý nástroj. V oktávach, kvintách, rozkladoch atď. nedonútil ladičku aby sa pohla nesprávnym smerom ☺
Saxofón sa predáva s vkusným „študentským“ púzdrom, pevným, s popruhami a remeňom cez plece, len tie ušká v najpravne-podobnejšom prepravovaní a nosení ma neoslovili – no je to len môj pocit. Možno to niekomu, alebo väčšine bude vyhovovať k plnej spokojnosti. A prečo to študentské ? Prax mi vraví že saxofónoví borci, ktorí už ten nejaký piatok hrania majú za sebou dobre vedia aké púzdro im najviac vyhovuje a v akom chcú svojho miláčika prepravovať ☺

Tento Alt saxofón má môj veľký rešpekt a uznanie. Ak sa s ním niekde stretnete určite si ho vyskúšajte, nebudete ľutovať ! Jeho cena na Slovensku je: 2.480,-€
+ Sound, Mechanika, Menzúra, Ladenie
– Deformovaná-zvláštna prefuková klapka, vzhľad ? (vec vkusu!)

http://img261.imageshack.us/img261/3996/foto011h.jpg
http://img261.imageshack.us/img261/3038/foto020b.jpg
http://img22.imageshack.us/img22/2173/foto019c.jpg
http://img22.imageshack.us/img22/4310/foto018zr.jpg
http://img340.imageshack.us/img340/8803/foto017s.jpg
http://img822.imageshack.us/img822/417/foto014.jpg
http://img822.imageshack.us/img822/1530/foto013r.jpg
http://img261.imageshack.us/img261/6018/foto012l.jpg

*

Tenor PMST – 86 UL / Unlacquer

Starší brat kakaovej sestričky z rodu altkových je vlastne podobného ako nie tak identického razenia a chovania sa nástroja pri hraní. Musím povedať že tieto tmavo-hnedé produkty, pripomínajúce rýchlosť bežania času a hlavne opotrebovania saxofónov s pomocou vyspelej technológie nepatria medzi ti podarené.

Celkový zvuk, sound a znenie nástroja po celom rozsahu ma nejako zvlášť neoslovil. Pripadalo mi to ako nutné zlo, ktoré som následne mohol kompenzovať pri tých ostatných modeloch. Spodné tóny v rozsahu tak jednej oktávy znejú podivne ostro a nie moc kultivovane, nasleduje ďalšia oktáva v ktorej sa, čuduj sa svete, dosť plynule a rýchlo mení farba tónu na tupšiu a takú nevýraznú, ako keby ste si v nástroji niečo pozabudli. Od tónu g2 vyššie sa zasa mení znenie na také hrebeňové – tupé – jemne nahluchlé ☺ Vrchné, myslím tie najvyššie tóny hrajú dosť komplikovane, ťažko sa tvoria neprichádzajú plynule po slede stupnice , len sa odrazu zmení ich farba a poviem po pravde jemne vás to prekvapí ak s tým nerátate. Dosť práce s nátiskom dá dostať sa na over-tones (nadrozsahy). Tie už treba fakticky pracne tvoriť ako nátiskom tak aj intenzitou a kapacitou vzduchu. Ja som to aspoň tak vnímal. Použil som hubicu Dukoff chamber D*8, ligatúru Rowner a plátok Daniel´s č.3

Ladenie je kapitola sama o sebe. Tento nástroj ladí asi ako husle. Ktoré prevážate terénnym autom. Spodná oktáva napr. c1 – c2 ladí pekne, kvinta c1 – g1 nie je taká čistučká ale dá sa to doladiť ústami, tá kvinta je vyššie. Zvlášnte, väčšinou to býva opačne …. A teraz oktáva c2 – c3 neladí, c3 je nízko doladiť sa dá zasa ústami a kvinta c2 – g2 tiež neladí ako by mala. G2 je nízko, je treba dotlačiť ústami. Podobne je to aj v ďalšej oktve a to pri kvintách kde c3 – g3 je tón g3 nízko, to ale nie je tak hrozné. Keď som si to znovu skontroloval a doslova urobil poznámky, kde tlačiť. Kde povoliť, začudovane som sa pousmial pri predstave ako sa dá na tomto nástroji hrať a pri tom ladiť. Nechcem a ani si neviem predstaviť duo, trio nebodaj kvartet kde to musí ladiť ako boh prikázal. To ladenie ma dosť sklamalo skoro na celý deň. Vyskúšal som rôzne obmeny plátkov, ligatúr a aj hubicu som zamenil – nič. Bohužiaľ ……

Prefuková klapka je aj u tohto modelu divne formovaná, alebo deformovaná. To som fakt nedokázal zistiť, či je to zámer alebo náhoda a vada. Ja si myslím že to tak proste vyrábajú a určite to neprospieva veci. Menzúra je štandartná s len veľmi malými odchýlkami a udomácniť sa v nej je otázka pár minút. Vrchná fis je samozrejmosťou u skoro všetkých modelov tejto značky až fakt na pár kusov z inej série. Korpus nástroja je štandartnej veľkosti – ani nie menši a ani nie väčší ako u bežných modelov. Celkový vzhľad tohto Tenora je pekný, je to však otázka vkusu a pohľadu. Ako som už spomenul, vyzerá to ako Vintage model. Umelo zostarnutý a jemne opotrebovaný. Nástroj je lakovaný veľmi jemným a kvalitným lakom. O tom nepochybujem. Nosné a základné klapky sú rovnako ako aj u Altky obdarené farebnou perleťou, čo dodáva vizáži nástroja takú svojskú tajuplnosť. Pôsobí to efektne a vkusne – no zasa ten uhol pohľadu povie každému jedincovi viac. Toto je samozrejme len môj pohľad a každý iný rešpektujem – voláme to vkus :0))

Púzdro Tenor saxofónu P.Mauriat PMST – 86 UL je pevná, bezpečne vyfutrované z vnútra. Obdarené po odbvode rôznymi kapsičkami a taštičkami, remeňom cez plece a uchom pre tzv. zvislé premiestňovanie a nosenie. Elegantná kovová etiketa firmy na čelnej strane púzdra, hrdo prezradí čo máte v púzdre . Ak sa s ním náhodou stretnete na výstave hudobných nástrojov, nestrácajte zbytočne čas, a skúste niečo čo vám padne do oka skôr. Ak toho času máte haba-dej tak prečo nie ? Možno vyvrátite všetky moje nedostatky ktoré som tu jednoducho musel tak trochu ostro napísať. Možno natrafíte na vydarenejší model a ten môj bol jednoducho nevydarený kus. Tak na mňa totiž tento nástroj zapôsobil .Cena nástroja je na Slovensku 2.660,-€
+ … neviem o nich, hlavne pri tejto cene ☺
– Zvuk, Ladenie, Prefuková klapka

http://img192.imageshack.us/img192/6668/foto005mk.jpg
http://img517.imageshack.us/img517/9319/foto014b.jpg
http://img192.imageshack.us/img192/4852/foto006k.jpg
http://img571.imageshack.us/img571/6457/foto019zx.jpg
http://img571.imageshack.us/img571/6217/foto021j.jpg
http://img409.imageshack.us/img409/8282/foto018.jpg
http://img130.imageshack.us/img130/8679/foto017p.jpg
http://img130.imageshack.us/img130/9753/foto015l.jpg
http://img517.imageshack.us/img517/7743/foto010r.jpg

*

Tenor PMXT – 66R UL / Unlacquer

Pri dodaní tohto modelu som bol upozornený, že tento model silne konkuruje a pravne-podobne prevyšuje hlavne sound legendárnej Selmer MARK VI. Viete si predstaviť ako som sa asi zatváril a ako ma to poriadne vyhecovalo. Myslím že nikomu z vás nie je treba predstavovať ani firmu a ani konkrétny model Tenor saxofónu MARK VI. Tak poďme na to.

Zdelené mi bolo , že saxofón je bez laku, aby tak povrchová úprava nezabraňovala šíreniu, rezonancii zvuku ktorý lezie z tohto nástroja. Musím povedať, že nič také nepostrehol – naopak ako som bruškom prsta jemne prešiel po tzv. hrdzavých miesta nezbadal a necítil som ani najmenšiu zmenu povrchu, čo by v prípade jemnej korózie alebo jemného opotrebovania malo zákonite byť!

Nástroj je tak ako skoro všetky momentálne trendové modely, umelo zostarnutý t.j. vyrobený tak aby vyzeral ako opotrebovaný, ošúchaný, ohraný proste ošľahaný časom a kopou muziky … a potom je jemným kvalitným lakom nalakovaný. Tak to vidím a cítim ja bez predsudkov a bez emócii. Vyzerá dosť vintage to je pravda, a mne hneď pripomenul miestnu dychovku ktorá sa po letných prázdninách znovu stretla, otvorila skriňu s nástrojmi s ktorej vytrčal tenor saxofón, pred tým poctivo pulírovaný sidolom a teraz potiahnutý parádnym zaoxidovaním …. neviem, fotky povedia viac ☺

Tento model fakticky kopíruje legendárnu Mark VI a to nie len vizážou. Menzúra a umiestnenie klapiek jemne do strán – po obvode trupu nástroja vás okamžite upozornia že toto je o niečom inom. Klapky fungujú na sto percent, necinkocú a neklopkajú. Vrchná fis klapka absentuje presne tak ako aj u Mark VI. Všetky klapky po stranách pravej a ľavej ruky okamžite bez dlhého hľadania trafíte a nájdete bez problémov. Biela, tiež asi časom ošľahaná perleť doplňuje celkovú vizáž hlavne tých nosných a základných hmatov. Myslím si že z tejto menzúry vychádzalo dosť veľa následných výrobcov. Veľmi malé odlišnosti tam určite budú ale to ja neviem posúdiť vierohodne, nakoľko som Selmer Tenor saxofón MARK VI nikdy nevlastnil a ani nikdy dlhšie ako pár dní nemal možnosť užívať. Saxofón pôsobí pri držaní dosť masívne a veľko. Korpus nemôže byť iný ako klasickej veľkosti.

Zvuk nástroja je veľký, tak ako je veľký model podľa ktorého bol obkreslený ☺ Použil som hubicu Dukoff chamber D*8, ligatúru Rowner a plátok Daniel´s č.3 Saxofón zneje dosť široko v celo svojom rozsahu, pekne a čisto ladí. Jemnú zmenu farby tónu som zachytil pri prechode cez prefukovú klapku do dvojčiarkovej oktávy. Skúšal som to viac krát aj s obmenou hubice a plátku, no stále som ju tam cítil … Žiadne odchýlky a žiadne tlačenia alebo povoľovania nátisku nie sú za potreby. Veľmi plynule a elegantne sa dostanete k najvyššiemu tónu ktorý dokážete zahrať pomocou over-tones hmatov. Zdá ako keby nemal hranicu posledného tónu ☺ Zvuk nástroja je taký zlatý stred ! Pri kovovej hubice, pri poriadnom „zabratí“ som počul pekný široký elegantne tvrdý a smerový tón a lá – Mr. Brecker. Spodky hrali ako majú a do vrchu sa letelo veľmi príjemne a rýchlo … Vysoké tóny boli pekne ostré ale nerušili !!! Kultivované upozorňujúce na prítomnosť tenor saxofónu. Pri výmene hubice za Rubber Otto Link 8 ligatúra Francois Luis, plátok Alexander č.2 sa celkové znenie nástroja jemne zmenilo a nabralo šelest a povlak. Spodky boli pekne špinavé a zastreté, povedal by som jazzové pri piánku a patričnej dynamike sa mi hralo veľmi ľahko, feelingovo a luxusne. Vrchné tóny vyliezali pomaly, s oneskorením od nasadenia, ale zneli fakt veľmi príjemne.

Púzdro nástroja je iné ako u všetkých ostatných. Je nepatrne badať viac premyslenosťi a praktičnosti pri jeho navrhnutí. Je máličko menšie v každom rozmere. Vnútro je stabilné a pevné, proti nebezpečnému hrkotaniu nástroja v ňom. Kapsičky a taštičky sú ekonomickejšie, je ich menej a sú na lepších miestach. Umiestnenie zvislého ucha je na lepšom mieste a určite kvalitnejšej a pevnejšej konštrukcie. Tento nástroj ma milo prekvapil, ale po pravde po referenciách o ňom, aká je to bomba etc. Som čakal viac. Bez pochyby si ho vyskúšajte ak sa s ním hocikde budete mať možnosť stretnúť. Mne osobne ten celkový look nepridal na váhe, aj keď vizáž nie je prvoradá. Tak to aspoň väčšina z nás hovorí a tvrdí. Kde je pravda to vieme len my vo svojom vnútri ☺ Cena nástroja na Slovensku je : 2.850,-€
+ Zvuk, Mechanika, Ladenie, Menzúra
– Nič vážne som nenašiel (možno ten sidolový vzhľad ☺)

http://img541.imageshack.us/img541/9817/foto013z.jpg
http://img685.imageshack.us/img685/9909/foto014k.jpg
http://img541.imageshack.us/img541/6586/foto011do.jpg
http://img685.imageshack.us/img685/8398/foto015d.jpg
http://img517.imageshack.us/img517/3338/foto018ci.jpg
http://img517.imageshack.us/img517/5317/foto017ol.jpg
http://img130.imageshack.us/img130/2189/foto016zk.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/6793/foto019b.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/3873/foto023z.jpg

*

Tenor PMXT – 66R X / DK

Dámy a páni test na tento nástroj som si nechal na záver. Doteraz mi ten nástroj stojí na stojane hneď vedľa mňa a ak mám len pár minút okamžite po ňom šahám a fúkam, nezaujímajú ma ani susedia a ani môj pes ktorý je z toho úplne vedľa – nevie čo sa to tu deje ☺ Už dlhú dobu mi nepadol vo všetkých rozmeroch a požiadavkách do ruky tenor saxofón tak ako tento. Nebudem zdržiavať ideme na vec.

Celkový vzhľad saxofónu je samozrejme moderný – ako ináč … Nevadí, pôsobí ale neutrálne, nezavádza a neklame – viď. Foto ☺ Saxofón je obdarený širším alebo ak chcete väčším korpusom. Keď som si ho zavesil do krku pôsobil na mňa tak menšie , útlo, príjemne. Mechanika je premyslene sprevodovaná. Všetko funguje krásne hladko, ticho, bez klepov a cinkotaní, tak ako to má byť pri novom nástroji. Vrchná fis klapka nenápadne zapadá do ponuky. Nosné – hlavné hmaty a klapky sú obdarené gravírovanými ornamentami, ktoré majú v strede jemne vybrané miesto pre brušká prstov. Pôsobia príjemne nenútene a vyvolávajú pocit starej ergonómie. Veľmi dobre a pohodlne sa ovládajú. Bočné klapky pravej a ľavej ruky sú presne tam kde si myslíte že by mali byť ! Sú viac ako pohodlne umiestnené, výborne ergonomicky spracované – žiadne bádania a náhody módy a príp. dopytu !!! Menzúra je v tom najlepšom svetle ako som len čakal. Žiadne výkyvy od štandardu, premiestnenia alebo posunutia … Prefuková klapka ku podivu nedeformovaná, ľahko a sto percentne ovládateľná .

Zvuk nástroja na mňa zapôsobil ako osvietenie z neba . Vééééľmi široký, priestranný, rozľahajúci sa tón okamžite zaplavil celú miestnosť. Po celom rozsahu s charakteristika tónu – zvuku – soundu, absolútne nemenila !!! Prechod cez oktávovú klapku som takmer nezbadal, over- tones ani na sekundu nezaváhali počúvnuť moju prosbu alebo príkaz o spoluprácu. Nástroj ladí tak ako ladiť má a to je na sto percent. Celkové hranie je fakt veľmi pohodlné, vkusné, zavádzajúce pokračovať a neprestávať. Saxofón nekladie žiaden odpor – je radosť na ňom hrať. Ak k tomu prirátate zatienený, zahmlený, šelestový, matný, smradľavý – jazzový sound, tak vám asi veľ hovoriť nemusím.

Použil som opätovne kovového Dukoffa chamber D8* – tu to bolo paráden moderne jazzové, alebo tak viac do funky. Výrazné, nie ostré, kultivovaná a smerodatné. Ak som mu pridal na plyn – išiel ako delo ! Nekompromisne hore do oblakov ale aj dole do hĺbin. Myslím že v tomto vyzbrojení by sa dobrá funky kapela fakt potešila takejto Kaťuši ☺ Pri hubici Otto Link Rubber 8 je saxofón čo sa týka „drzosti“ viac poslušný a jemnejší. Ľahkosť ovládania a hrania ostáva , mení sa nám len tón, ktorý vyžaduje podľa hubice viac vzduch no o to je pre moje ucho krajší. Je fakt ako stvorený na smooth jazzové balady a lá Ben Webster. Je radosť na ňom hrať. Ja osobne som sa od neho nevedel a stále neviem odtrhnúť – ten zvuk, tá mechanika a pohodlné hranie ma úplne uveznili….

Púzdro obdobné ako u predchádzajúcich modelov (niePMXT-66R UL). Bezpečné, tak trochu študentského nádychu s kopou vrecúšiek a kapsičiek. Na rameno, cez plece, do modra vyfutrované.
Tieto rady, všimol som si aj pri Altke sú podľa mňa najvydarenejšie. Každopádne Tenor saxofón P-Mauriet PMXT-66R X si u mňa získal veľký rešpekt a obdiv vo všetkých smeroch. Ten vizážový neberiem do úvahy to podľa mňa nehraje teraz rolu, len by ma fakt zaujímalo, ako by vyzerala táto povrchová úprava po 20-tich rokoch. Škoda že nám to nikto nevie zaručene povedať, alebo možno by aj vedel, len asi to nikto nezaručí že to naozaj tak bude … !!! Ak tento nástroj uvidíte úplne náhodou cestou autobusom – neváhajte a okamžite na prvej zastávke vystúpte. Najbližší spoj si nezisťujte, lebo pravnepodobne ho zmeškáte. A skúšajte a testujete a hrejte až kým si nevyhráte 2.966,-€ , lebo toľko tento saxík stojí na Slovensku .
+ Zvuk – Sound, Mechanika, Menzúra, Celkové spracovanie
– Že nie je môj

http://img822.imageshack.us/img822/1598/foto005k.jpg
http://img822.imageshack.us/img822/4300/foto006f.jpg
http://img21.imageshack.us/img21/881/foto010jy.jpg
http://img193.imageshack.us/img193/8572/foto008ln.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/3298/foto002r.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/9965/foto003n.jpg
http://img193.imageshack.us/img193/3329/foto007gt.jpg

Spomínaná firma P. Mauriat sa v bežnej reči používa tiež ako nižšia verzia Selmera. Akékoľvek informácie o tejto značke nájdete na :
www.saxservice.sk
jonis@gaya.sk
+421/917 628 053
+421/43/4307 251

V ponuke predajcu hravo nájdete všetky možné doplnky k nástrojom, plátky, ligatúry, závesné remene, vyteráky, púzdra atď. Na požiadanie, telefonicky alebo mailom dostanete odpoveď a najschodnejšiu cestu k uspokejeniu vášho saxofonoveho bádania. Drahí priatelia prajem vám príjemne stávené chvíľe so značkou P.Mauriat.
S pozdravom Pavol ORTUTA

Naposledy upravil Pavol Ortuta dňa 05 Jan 2012, 14:28, celkovo upravené 2

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *