|

Struny na ukulele

Pri výbere vhodných strún na ukulele si môžete pomôcť aj na tejto stránke „typy a ladenia ukulele“ kde sú rozobraté hlavné charakteristiky a triedenie typov ukulele. Hlavne v prípade, že neviete presne aký typ ukulele máte. Ak ste si to zistili, ďalším bodom na zamyslenie bude „cenová hladina“ (kvalita) strún.

Na obrázku nižšie môžete vidieť možný spôsob vytvorenia uzlu na kobylke, na gitare s nylonovými strunami (akustická španielka) – čo zodpovedá postupu aj pri výmene nylonových strún na ukulele:

1/ Strunu prevlečieme cez príslušný otvor na kobylke.

2/ Prehneme ju cez jej vyústenie na kobylke.

3/ Pri jednoduchom uzle strunu podvlečieme pod strunu tak, aby to bolo až na zadnej ploche, nie zvrchu!

4a/ Pod stálym pnutím (strunu držíme už mierne natiahnutú – napnutú) ju navinieme na mechaniku na hlave.

4b/ Pri dvojitom uzle strunu urobíme dvojité prepletenie.

5/ Obrázok znázorňuje správne podvlečenie -styčná plocha je zo zadu z boku.

6/ Obrázok znázorňuje nesprávne podvlečenie – styčná plocha je na vrchu.

Vytvorenie funkčného uzlu, aby struna na ladiacej mechanike bola stabilná a nerozlaďovala sa je možné viacerými osvedčenými spôsobmi. Pre vinutú strunu (napr. „G“ naladená v oktáve dole) je vhodný tento spôsob:

Ďalšou možnosťou je vytvorenie sťahovacieho očka spätným prevlečením struny. Do takto vytvoreného očka prevlečieme navýjanú strunu a ona samotná, tým, že bude postupne vytvárať pnutie sa sama zamkne. Pre tvorbu týchto uzlov treba trochu praxe. Spôsobov a metód je viacero, je len na vás, ktorá sa vám – vzhľadom aj na konštrukciu nástroja a hlavne type ladiacich mechaník osvedčí. Vždy to je o tom, vytvoriť prítlačenie struny, kde využijeme strunu samotnú a navíjací válček mechaniky.

V tabuľke nižšie vám prinášam charakteristiku strún od výrobcu GORSTRINGS, kde si určite nájdete potrebný typ strún pre vaše ukulele. Pre ladenie Tenor vo variante s nižším „G“ hľadáme s p.Gorčíkom riešenie pre doplnenie už existujúcej sady s vyšším „G“.

*

*

*

V praxi sa mi ďalej osvedčili struny La Bella UKE PRO SERIES No.100W. V tejto sade sa nachádza „hrubšie“ o oktávu nižšie ladené „géčko“ = struna „G“. Táto struna je jediná opradená kovovým komponentom.

uke-pro-series_no.100w

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *