|

Ukulele – register akordov od C♯ / Db (ladenie G-C-E-A)

Farby elíps (dohmatov) určujú nielen dohmaty ale aj intervaly daného akordu a čísla v pravom indexe určuje použitie prstu pre hmat akordu, pričom nula (0), znamená hru na prázdnu (nestlačenú) strunu.

Dôležité je si uvedomiť, že tieto akordy zodpovedajú hmatom pri ladení C-Tenor G – C – E – A, vid popis ladení ukulele tu: https://mojagitara.com/akulele-ladenia/.

*

https://mojagitara.com/wp-content/uploads/2017/05/farby-intervalov.png

*

REGISTER AKORDOV – klikni na príslušné písmeno!

C * C♯/Db * D * D♯/Eb * E * F * F♯/Gb * G * G♯/Ab * A * A♯/B * H

*

Durový kvintakord C dur (Tóny akordu v základnom tvare: C dur = Cis – Eis – Gis), a Db dur (Tóny akordu v základnom tvare: Db = Des – F – Ab). C dur a Db dur sú v tzv. Enharmonickej zámene. (Akordy rovnako znejú ale inak sa do notovej osnovy zapisujú).

*

Hmat nižšie by sa dal vlastne chápať ako hmaty dva v jednom obrázku 🙂  Záleží, ktorú variantu hmatu na strune A (tam kde je ten krížik) použijete.

Ak použijeme zatlmenie prázdnej struny „A“ (čierna elipsa s bielym krížikom sa nehrá), tak dostaneme hmat pre molový kvintakord – Cmi (Tóny akordu v základnom tvare: Cmi = Cis – E – Gis).

Ak Použijeme na tejto strune dohmat v 2.pozícii (žltý ovál, dohmat malíčkom – 4) tak dostaneme hmat pre malý molový septakordCmi7 (Tóny akordu v základnom tvare: Cmi7 = Cis – E – Gis – H).

*

Molový kvintakordCmi6. (Tóny akordu v základnom tvare: Cmi6 = Cis – E – Gis – Ais).

*

Zmenšene zmenšený septakord (diminished) – Cdim. Tóny akordu v základnom tvare: Cdim = Cis – E – G – B pričom B = Hb.

*

Dominantné septakordy-  C7 (Cis – Eis – Gis – H) a Db7 (Des – F – As – Ces). C♯7 a Db7 sú v tzv. Enharmonickej zámene. (Akordy rovnako znejú ale inak sa do notovej osnovy zapisujú).

*

DATABÁZA AKORDOV NA UKULELE

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *