|

Ukulele – popis nástroja

Ukulele je strunový nástroj so vzhľadom menšej gitary. Má (spravidla a najčastejšie) štyri struny. Jeho pôvodnou domovskou krajinou sa traduje Portugalsko. Tento nástroj sa španielskym loďstvom dostal aj na Hawaj kde úplne zdomácnel a našiel veľkú obľúbenosť aj u domorodcov. Najčastejšie býva ukulele v tenorovom alebo sopránoom ladení, ale nájde sa aj barytónové a basové. Vyrába sa v štyroch verziách Soprano, Concert, Tenor, a Baritone.

Ukulele má väčšinou štyri struny, ale vyskytujú sa aj 6 a 8 strunové ukulele. Pri 8-strunovom ukulele sú struny v podstate zdvojené ako na 12-strunovej gitare. Dnes sa stretneme už aj s bass ukulele ale o tom až neskôr.

*

UKULELE – ladenie C-tenor – interaktívny hmatník 1 až 8 poloha
Zobrazenie tónov na hmatníku ukulele s ladením C-tenor, pomocou béčiek (hore) a krížikov (dole). Tóny s posúvkami (krížikmi „#“ alebo béčkami „b“) sú zobrazené každé na samostatnom interaktívnom hmatníku [protected]

*

Príklady akordov v rôznych ladeniach:

Interaktívny hmatník – Ukulele – ladenie C tenor / Zobrazený akord A dur

Interaktívny hmatník –  Ukulele – ladenie D tenor / Zobrazený akord C dur

Interaktívny hmatník – Ukulele – ladenieGBarytón (soprán) / Zobrazený akord E+

*

Kadenica C dur (tónika C dur, subdominanta Fdur v dvoch variantách a dominanta G dur, resp. domenantný septakord G7 v C tenot ladení). Ak by ste v hmate C dur nehrali prázdnu strunu „G“ ale tón „A“ v druhej polohe získate tým paralelný molový kvintakordy na tóniku Ami (A mol).

*

Ukulele hodiny – veľmi dobrá pomôcka pre tých, ktorí sa učia na ukulele – aj akordy aj kadecnia.

 *

Správne viazanie nylonových strún na kobylke vidíte na obrázku. Vychádzať môžete s podobnej témy pri gitare:

Vymena-strun-na-gitare

viazanie-nylonu-ukulele.jpg

*

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *