|

Zmenšene zmenšený septakord – diminished (Xdim)

Tento septakord vznikne spojením zmenšeného kvintakordu a malej tercie (tj. obsahuje len intervaly malej tercie a označuje sa ako „dim“ z anglického „diminished„):

*

Skratka dim pri písmene zaužívala nesprávny „slangový“ názov, že sú to „dimenzované akordy“. Zmenšene zmenšený septakord Cdim = c-es-ges-heses vznikne spojením troch malých tercií za sebou. Často sa používa ako prechodný alebo striedavý akord, ktorý vyvoláva napätie, po ktorom sa žiada uvoľnenie. Pri tomto akorde dôsledne rozlišujme, či sa jedná o zmenšený kvintakord (trojzvuk) alebo zmenšene zmenšený septakord (štvorzvuk).

Odvodenie zmenšene zmenšeného septakordu „Cdim“ (skratka ZZS) od tónu „c“ je možné od stupníc, obsahujúcich tóny c-es-ges-heses (heses = a – enharmonická zámena). Rozpätie ZZS je zmenšená septima, stavba akordu: malá tercia + malá tercia + malá tercia. Intervalový vzorec 1 – 3b – 5b – 7bb vyjadruje jeho vnútornú stavbu, ktorú musíme dodržať pri transponovaní akordu do inej výšky. ZT = základny tón. [protected]

*

základný tón – čistá prima (1) = červená  malá tercia (3♭) = modrá
čistá kvinta (5) = zelená  veľká septima (7) = žltá 
*
*
označenie intervalov = ľavý index, doporučený prstoklad = pravý index
*
*
Hmaty zmenšene zmenšených (diminished) septakordov nájdete tu: Hmaty Dim septakordov

 
Zmenšene zmenšené – dim septakordy v základnej polohe Hdim, Ddim, Edim (#229)

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *