|

D prirodzená pentatonika a jednoduchá improvizácia na akordy D – G

WORKSHOP V tejto téme si ukážeme jednoduchý príklad ako využiť konkrétnu stupnicu – v príklade D prirodzenú pentatoniku, ako východiskový materiál pre improvizáciu na akordy D a G.

*

Vysvetlívky a doplnenie: Pre náš príklad sú akordy D a G tonikou a subdominantou v tónine D dur:

Tónika (T) D (Ddur), tóny akordu: D – Fis – A.

*

Subdominanta (S) G (Gdur), tóny akordu:  G – H – D.

*

Urobíme si príklad rytmickej schémy, napr.: 4/4-takt: / D / G / D / G / atď dokola. To znamená že v rytme na 4 doby budeme dokola striedať tieto dva akordy. Túto rytmickú gitaru môžete podložiť vytvoreným sólom (improvizovať) s nižšie uvedeného tónového materiálu. Základný tón je označený červenou farbou (aj jeho oktávové varianty).

Stupnica Prirodzená pentatonika má intervaly: 1 – 2 – 3 – 5 – 6. Od základného tónu „D“ sú to tóny: D – E – Fis – G – A, pričom tón E“ je veľká sekunda (biela farba), tón Fis“ je veľká tercia (modrá farba), tón G“ je čistá kvinta (zelená farba) a tón A“ je veľká sexta (fialová farba) voči základnému tónu „D“.

Pre tvorbu rozumne znejúceho sóla okrem tónového materiálu potrebujete tomu dať aj nejakú „rytmiku sóla“ čo v praxi predstavuje rôzne rytmické dĺžky jednotlivým tónom (alebo aj rovnaké, podľa vašej predstavy). K tejto téme si pozri časť „MELÓDIA“ konkrétne časť „MOTÍV“ a „FRÁZA„.

Na obrázku nižšie sú zobrazené vybrané tóny v určitej „rifovej zóne„, v ktorej by ste napríklad mohli improvizovať na vyššie uvedený akordový sled – húpačku akordov D a G.

*

Tempo a tiež typ rytmu si zvoľte sami, alebo si uvedený príklad vyskúšajte s niektorým z rytmov uvedených v našich gitarových rytmoch – gitarové rytmy – klikni sem! Držím palce 🙂

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *