|

Fráza

Frázy sú kratšie úseky melódie, ktoré už vnímame ako relatívne uzavreté a z hľadiska hudobnej logiky samostatné resp. sebestačné (iba motív samotný na to spravidla nestačí). Presná hranica medzu motívom a frázou však neexistuje. Je preto niekedy možné považovať určité úseky skladby za dlhšie motívy (namiesto frázy) alebo iné zase za kratšie frázy (namiesto motívov).

V tomto je možné si všimnúť aj terminologickú súvislosť s tzv. „frázovaním melódie“ kde už pojem fráza využívame nie len teoreticky ale aj priamo (prakticky pri hre) rozdeľovaním melódie na kratšie úseky, ktoré môžu napr. dychové nástroje zahrať na jeden dych alebo pri gitare ide o typické „gitarové rify“ (gitarové frázy).

Gitarové rify (v podstate frázy) sú výborným materiálom pre začínajúcich gitaristov pre nadobudnutie určitej „slovnej zásoby v hre na gitaru“ (databáza rifov) ktorú si môžu časom obmieňať a pozmeňovať a dávať im svoj rukopis a feeling, ako aj nesôr vytvárať vlastné rify. Vhodným zdrojom získavania zásobárne rifov je počúvanie a kopírovanie rifov známych gitaristov alebo aspoň skúsenejších hráčov.

Frázy, ktoré sme sa takto naučili, nám pomáhajú rozširovať si svoje „gitarové vyjadrovacie schopnosti„. Tieto frázy si časom môžeme upravovať podľa svojich potrieb a cítenia. Každý improvizátor má zvyčajne svoje typické rify, podľa ktorých sa dá spoznať.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *