Floyd Rose – intonačný kľúč

Floyd Rose ProRockGear “The Key“ Intonation – intonačný kľúč

Poznáte to, že nastavenie harmonického (oktávového) ladenia na systéme Floyd Rose nie je až tak jednoduché a za bežných okolností je to spojené s niekoľkonásobným odomykaním kameňov na jednotlivých strunách. Je to zdĺhavé a nepraktické a samozrejme sa tu zbytočne derú drážky na imbusových skrutkách.

Floyd Rose intonačný kľúč je zariadenie – pomôcka, ktorá vám túto činnosť veľmi uľahčí. V čom spočíva – to si môžete pozrieť v priloženom videu ale stručne:

1/ Ak máte komplet gitaru s Floyd Rose uzamknutú, tak ako prvé odomknete horný zámok – väčšinou sú to tri imbusáky, ktoré pritláčajú uzamykacie plôšky na hornom zámku.

2/ Celý postup, ktorý je vo videu opakujete na tých strunách, kde ste zistili, že oktávy neladia. Vo videu je príklad, kde začíname na strune „H“ a tak podľa videa uchytíte Floyd Rose intonačný kľúč o krídlo základne za strunou „H“ na Floyd Rose a zadnou skrutkou sa nastavíte na doraz aktuálnej polohy kameňa. Tým máte zafixovanú polohu tohto kameňa.

3/ Jemne uvoľníte skrutku, ktorá pritláča kameň k základni tremola. Stabilnú polohu v horizontále drží FR intonačný kľúč. Teraz zoberiete ladičku a skontrolujete oktávové ladenie. Ak je tón príliš vysoký alebo nízky, FR intonačný kľúč uvoľníte alebo doskrutkujete tak aby sa kameň posunul správnym smerom.

4/ Všeobecne platí, že ak ste zistili, že v oktáve je tón vyšší ako má byť, tak potrebujete dostať kameň viac dozadu (potrebujete zväčšiť vzdialenosť – menzúru). Ak ste zistili, že tón v oktáve je nižší ako má byť, potrebujete dostať kameň dopredu k hmatníku (zmenšiť vzdialenosť – menzúru). O tom, čo je menzúra si môžete prečítať tu.

5/ Výhodou použitia FR intonačného kľúča je to, že pri hľadaní optimálnej polohy kameňa nemusíte pri zisťovaní oktávového ladenia kameň vždy dotiahnuť, strunu naladiť a posúdiť stav. Jednoducho priebežne kontrolujete ako je na tom oktávové ladenie príslušnej struny (ktorú aktuálne nastavujete), kým vám ladička neukáže, že oktávové (harmonické) ladenie je ok. Ak sa tak stalo, až potom dotiahnete skrutku imbusu, ktorý pritláča kameň o základňu FR tremola.

6/ Tento postup zopakujete na všetkých strunách, ktoré oktávovo (harmonicky) neladia (bad intonation) a na záver po presnejšom doladení na ladiacich mechanikách horný zámok uzamknete. Nakoniec vykonáte ultra jemné doladenie jemnými ladičmi (otočné skrutky) na Floyd Rose tremole.

Treba poznamenať, že takto nastavená gitara vydrží tak dlho, ako kvalitný je Floyd Rose ale hlavne ako kvalitné a v akej kondícii sú struny. Časom (podľa intenzity a spôsobe hry) sa strunyunavia“ – vyťahajú a pri kontrole harmonického ladenia môžete zistiť, že to zase nie je v poriadku.

Máte dve možnosti:

1/ Vymeníte struny za nové – ideálne za ten istý model – značku, alebo aspoň ten istý typ alebo hrúbku. Vtedy by mal byť harmonické – oktávové ladienie ok.

2/ Ak sa vám zdajú struny ešte ok (posúdenie je individuálne – každý to cíti inak), tak vykonáte kontrolu a nastavenie pomocou Floyd Rose intonačného kľúča a nastavíte iné polohy oktávového ladienia – tam, kde je to treba. Tento spôsob vám prípadne „ušetrí peniaze za nové struny“ ale zase musíte prestavovať oktávové ladenie a keď budete nahadzovať niové struny opäť budete musieť pracovať s oktávovým ladením. Takže je to na vás, či ste škrblíci alebo leňoši 🙂

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *