Göldo Back Box – tremolo blokér

S plávajúcim tremolom v štýle Strat® môžete vytvárať úžasne tremolo efekty „okolo tónu“. Nevýhodou však je, že gitara sa nemilosrdne rozladí, ak sa  uprostred vystúpenia pretrhne struna. Položenie dlane na tremolo (kamene tremola) môže tiež viesť k počuteľným zmenám ladenia. Keď potiahnete strunu, ladenie ostatných strún je tiež narušené.

Rovnováha sily

Funkcia tremolo v štýle strat® (Fender Stratocaster®, Floyd Rose® a podobne) je založená na súhre medzi napätím strún a napätím pružín. Napätie strún ťahá tremolo hore a pružiny v pružinovej komore tomu čelia. Z toho vyplývajúcu kľudovú polohu je možné nastaviť otočením dvoch skrutiek na doštičke pruženia smerom dovnútra alebo von k povrchu tela zvnútra vnútorného výrezu pre tremolo zo zadnej strany tela gitary. Mali by ste tiež experimentovať s počtom pružín. Čím menej pružín je pripevnených, tým je manipulácia s tremolom mäkšia. To je vec vkusu. Samozrejme, potom treba upraviť nastavenie prídržnej dosky pružín.

Poruchy rovnováhy

Problém spočíva v nestabilnej kľudovej polohe tremola. Ak sa ruka priloží príliš na tlmenie, tremolo sa nakloní dozadu a ladenie ide hore. Ak struna praskne, časť napätia struny zrazu chýba a pružiny zdvihnú ladenie zostávajúcich strún. Výmena strún a ladenie je aj pri tejto konštrukcii hrou trpezlivosti, pretože kľudová poloha sa pri ladení neustále mení. Tomu je však už koniec ak použijete backbox.

Ako to vôbec funguje?

Back box slúži jednak ako doraz pre tremolo blok, takže má definovanú pokojovú polohu, do ktorej sa vždy po stlačení páky tremola vráti. Na druhej strane aj tento doraz pri vytiahnutí páky trochu povolí. To znamená, že tremolo je stále možné oboma smermi!

Inštalačné prípravy

V prvom rade treba vytvoriť priestor! Backbox by mal byť pokiaľ možno v strede pružinovej komory, najmä ak je tremolo namontované len na dvoch ostriach noža – nosných skrutkách (napr. Floyd Rose, WIlkinson atp.). Vo väčšine prípadov stačia dve pružiny, takže strednú pružinu možno jednoducho vybrať (pozri obrázok). Ak sa má použiť viac pružín, napríklad s obzvlášť hrubými strunami, zadná časť môže byť tiež umiestnená mierne na stranu. Len treba vyskúšať. Skúšaním budete múdri!

Nasleduje najdôležitejšie nastavenie: nástroj je potrebné presne naladiť a pomocou skrutiek na držiaku pružiny nastaviť požadovanú pokojovú polohu! Pre funkciu sedla je zásadne dôležité aby bolo v perfektnom stave – tremolo! Struny sa nikdy nesmú zaseknúť v zárezoch. Preto by zárezy nemali byť príliš úzke. Okrem toho nemôže uškodiť premazať zárezy nejakým grafitom alebo silikónom.

Inštalácia

1. Dorazová skrutka by mala v základnej polohe vyčnievať cca 12 mm (plus plsť) z puzdra. Aby ste to napravili, otáčajte dorazovou maticou (2), kým nedosiahnete 12 mm.

2. Teraz vložte backbox do frézy tremola (najlepšie do stredu, ale nemusí) a zatlačte ho tak ďaleko, aby sa plsť dotýkala bloku tremola. POZOR! Položte gitaru alebo ju podložte tak, aby sa tremolo ani páka neopierali! Teraz označte dva montážne otvory jemným fixom alebo ceruzkou. To môže spôsobiť problémy, ak je frézovanie tremola lakované. V takom prípade je vhodné najskôr na farbu nalepiť kúsok lepiacej pásky, pretože sa na ňu ľahšie kreslí. Potom predvŕtajte otvory 1,5mm vrtákom a priskrutkujte backbox.

3. Teraz je čas správne nastaviť prítlačnú pružinu. Táto pružina určuje protitlak pri vytiahnutí ramena tremola. Napnutie pružiny sa nastavuje pomocou ryhovanej matice (1), ktorá je umiestnená priamo na pružine. Pružina by mala byť nastavená tak pevne, aby sa blok tremola nepohol, keď zľahka položíte ruku na vrchnú časť tremola. Pružina by mala povoliť iba vtedy, keď je páka tremola vytiahnutá nahor. To si vyžaduje určitý čas a citlivosť a v neposlednom rade to závisí od vášho vlastného štýlu hry. Je čas experimentovať!

4. Nakoniec by ste mali priskrutkovať pridržiavaciu platňu pružiny trochu ďalej do tela, dostatočne ďaleko, aby sa blok tremola už neodlepil od plsti, keď potiahnete páku. Na túto korekciu je potrebná určitá citlivosť.

Tiež dôležité: nastavovacia matica (2) pre dorazovú skrutku musí dosadať na puzdro zadnej skrinky, keď je v pokoji!

Teraz to otestujte: úplne uvoľnite strunu, ako keby praskla! Ak je teraz dorazová matica (2) odtlačená, je možné trochu zvýšiť napätie pružiny zadného boxu otáčaním matice (1), kým sa dorazová matica (2) opäť nedotkne.

Backbox zabezpečuje spätný doraz, čo je výhodné napríklad pri roztrhnutí struny. Na obrázku nižšie je vyobrazená montáž back boxu v prípade, ak sú použité 3 pružiny – uloženie back boxu je asymetrické.

Inštalácia backbox-u:

https://joe.emenaker.com/TremStabilizers/BackBoxInstallation.html

https://www.goeldo.de/media/pdf/1e/e7/1d/TM060_Backbox.pdf

https://www.thomann.de/cz/goeldo_backbox.htm

Na stránke sa pracuje 🙂

Podobné články

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *