Oprava 12 strunovej gitary Baton Rouge R35-12

Servis a oprava – oprava 12 strunovej gitary Baton Rouge R35-12

 

V článku sa môžete dozvedieť o postupe opravy 12 strunovej gitary Baton Rouge R35-12, ktorá mala takmer odtrhnutú kobylku a prasknutú hornú dosku na kúsku za kobylkou. okrem toho som počas opravy zistil ďalšie závady, ako o tom referujem nižšie v článku.

 

Oprava Baton Rouge R35-12 – Prvá fáza

Včera v noci a dnes doobeda – oprava 12-str. akustickej gitary Baton Rouge R35-12 – 1.fáza (totál nadtrhnutá kobylka – skoro v pravom uhle, rozstrapkané drevo, prasknutá vrchná doska – škoda, zabudol som to odfotiť v pôvodnom stave s natiahnutými strunami – to bol iný uhol – odcerenie a kobylku v podstate držali len plastové kolíky). Na obrázku nižšie sú už struny povolené, dokonca E – e1 sú už dole.

Stav až po úplnom uvoľnení strún – väčší detail a náhľad viac zhora:

Oblepené kolíčky pre úchyt strún – izolácia od lepidla, ktoré pôjde pod odtrhnutú kobylku, aby sa nezapchali otvory na kolíčky a aby sa kolíčky neprilepyli ku kobylke / vrchnej doske nástroja:

Olepenie vrchnej dosky, aby sa lep nedostal – nestiekol na vrchnú dosku a proste tam, kde to nie je potrebné:

Naliate lepidlo – použil som špeciálny bizon epoxid na drevo – a zatekáme. Gitara je na obidvoch foto-záberoch postavená smerom dole na hlavu gitary, aby lep zatiekol čo najviacej (keďže sa kobylka nedala odtrhnúť celkom):

A pritláčame (dvomi sťahovákmi) po krajoch kobylky. Úplne okraje kobylky sú tvarované a nešlo to na nich uchytiť, tak preto tie količky na prádlo /zo štipcov):

Po nejakej chvíli (cca hodinka zatekania) ešte viac pritláčame pomocou skrutiek s motýlikmi, ktoré som pretiahol cez dva otvory na kolíčky. Toto som už stiahol na tuho:

Opäť aj uchytenie sťahovákmi (po krajoch) a takto to išlo na odpočinok, do rána :

 

Oprava Baton Rouge R35-12 – Druhá fáza

Keďže miesto pod kobylkou bolo veľmi rozstrapkané a zdevastované, pristúpil som okrem lepenia aj k skrutkovej bandáži. Istota je istota, uvidíme, snáď to lôžko takto vydrží. Najskôr som si našiel miesta, kde z vnútra gitary nič neprekáža (rebro atp.) Potom som prevŕtal tenšie otvory:

Potom väčšie – na rozmer skrutiek – tieto otvory som na potrebu veľkosti skrutiek, ktoré tam idú zväčšil (v strede jedna diera a po stranách po jednej:

Nasadené nové skrutky a nahrubo očistené a solídne stiahnuté spodnými maticami, ktoré sú nasadené na tieto skrutky zvnútra tela gitary:

Oprava Baton Rouge R35-12 – tretia fáza

O pár dní neskôr: V ďalšej fáze som riešil prasklinu na vrchnej doske (nižšie obrázok vľavo – ťahá sa od kobylky dozadu tela). Miesto opravy som opäť oblepil páskou (stredný obrázok nižšie), aby sa lep nedostal, kam nemá. Zarobený lep som vtrel do pradskliny a mierne ho v mieste praskliny navíšil (obrázok nižšie vpravo):

Oprava Baton Rouge R35-12 – Štvrtá fáza
Kobylka bola v minulosti vymieňaná a bola vložená trochu užšia a preto bola pod tlakom strún v šikmej polohe (viď foto obrázok vyššie vľalo – biela kobylková vložka je zošikma), čo nie je dobre. Takže trochu vyhrania sa s priestorom v drážke ( pomocou preudo zhrubnutia kobylkovej vložky) a je to – ale toto je len skušobná fáza na vyskúšanie so starými strunami. Obrázok nižšie vpravo – lepidlo na praskline vrchnej dosky už zaschlo:

 

Pohľad zo zadnej strany:

Pohľad zboku spredu:

Oprava Baton Rouge R35-12 – Piata fáza
O ďalší deň neskôr: Tým, že v minulosti bola kobylka šikmo, na kobylkovej vložke sa urobila prasklina (na obrázku nižšie ju vidíte už oblepenú vpravo v kobylkovej drážke – ťahá sa von z nej – ako vlas – smerom do strany). Na fotke je prasklina už ošetrená lepidlom (malým odcerením mikrotrhliny som vpravil trochu lepu do nej a lepidlo som dal aj trochu zo strany drážky, na spevnenie:

Po zaschnutí bolo treba kobylkvú vložku trochu opracovať a prispôsobiť novej situácii a tiež som ju „oblepil“ bielou tenkou foliou tak, aby celková hrúbka pasovala presne do drážky a aby kobylková vložka bola v drážke kolmo a nie šikmo.

 

Po nahodení starých strún prišla akusticko – záťažová skúška -tu na linku je krátke video na facebooku:

Prebrnknutie nástroja po prvotnom nahodení strún

 

Oprava Baton Rouge R35-12 – Šiesta fáza

Nakoniec – po doručení objednaných nových strún: Natiahnutie nových strún ERNIE BALL Eartwood na nástroj –  Po akusticko -záťažovej skúške som pristúpil k výmene a natiahnutiu nových strún:

Detaily nástroja – vľavo nové struny -hlava nástroja, vpravo – náhľad cez rezonančný otvor na kobylku:

 

Ak ešte nájdem nejaké materiály k tejto téme, pridám ich sem 🙂

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *