Nastavenie harmonického ladenia na gitare

Pre tých, ktorí nevedia moc o čom je reč 🙂 Jedná sa o nastavenie gitary tak, aby čo najlepšie ladila v celom svojom hratelnom rozsahu. Zjednodušene: Ak gitaru naladíte – všetky struny E-A-D-g-h-e1 (napr. digitálnou ladičkou), môžete vyskúšať v oktáve (na 12.pražci) každej struny, či aj tu nástroj ladí. Strunu stlačne rozumne, tak aby ste ju zbytočne „nepretláčali“. Vyskúšajte, či všetky struny ladia aj v oktávach. Týmto testom zistíte, či:

1/ je to ok

2/ tón na 12.pražci je nižší ako má byť (menzúru treba skrátiť – zmenšiť jej dĺžku)

3/ tón na 12.pražci je vyšší ako má byť (menzúru treba predĺžiť – zväčšiť jej dĺžku)

*

Je dôležité si uvedomiť, že nie na každej gitare sa dá nastaviť harmonické ladenie. Pri akustických nástrojoch (španielka, dreadnought, jumbo) kde je pevná kobylka, v ktorej  je zapustená (vložená) kobylková vložka s týmto hýbať nemôžeme. Maximálne vieme (ak je to potrebné) znížiť (upraviť) výšku kobylkovej vložky.

*

Pevná kobylka na španielke

*
*
Pevná kobylka na akustickom dreadnoughte a jumbe
*
*

Niektoré akustické (ale aj staršie elektrické) gitary majú celú kobylku posuvnú, takže tu sa dá s jej nastavením pracovať. Samozrejme treba vedieť ako na to, o čom si povieme nižšie. Typickým predstaviteľom je napr. gibsonka. Tam, kde je možnosť hýbať len s celkou kobylkou (napr. gibsonka), tak musíme voliť celkový kompromis a takúto kobylku nastaviť mierne šikmo tak, aby sme rozdiely v harmonickom ladení aspoň čiastočne kompenzovali.

*

obrázok v celku pohyblivej kobylky na gibsonke

*

Ďalej sa môžeme stretnúť s kobylkami, ktoré sú síce pevné, ale majú v sebe bežce pre jednotlivé struny, ktoré sú jednotlivo pohyblivé. Je to najmä u starších typov akustických aj elektrických gitár, častokrát je pohyblivá aj celá kobylka, nielen jednotlivé segmenty – kamene.

*

pohyblivé segmenty – kamene v pevnej kobylke elektrickej gitary Gibson LP

*

Moderné nástroje, ak nemajú pevnú kobylku, tak majú rôzne tremolo systémy (klasické vintage tremolo, Wilkinson tremolá, alebo obojstranne zamykateľné systémy (horný zámok a tremolo systém s jemným dolaďovaním – Floyd Rose atp…)

Je dôležité si všimnúť, odkiaľ sú skrutky pre nastavenie polohy kameňov vedené. Ak su zo zadu (napr.Fender), tak priťahovaním (v smere hodinových ručičiek) sa kameň oddiaľuje od snímačov a menzúra sa zväčšuje. Naopak uvoľňovaním (proti smeru hodinových ručičiek) sa kameň približuje k snímačom – menzúra sa zmenšuje!

Pri gitarách, kde sú tieto skrutky vedené spredu (od snímačov – napr. výššie na obrázku Gibson LP), je to naopak. Pohybom v smere hodinových ručičiek menzúru skracujeme a proti smeru hodinových ručičiek menzúru predlžujeme.

*

Vintage tremolo na gitare typu Fender Stratocaster

*

tremolo systém Wilkinson (čiastočne ako vintage tremolo) – pohyblivé kamene

*

kobylka na gitare Fender Telecaster

*

tremolo systém so zámkami a jemným dolaďovaním

Pri tomto systéme, je to celkove trochu komplikovanejšie a ak chceme nastaviť (inak prestaviť) kamene takéhoto tremola, bude potrebné uvoľniť skrutku, ktorá sa nachádza vo vidlici, pred každým kameňom. Ale pozor, skôr ako to urobíte musíte strunu predtým dostatočne uvoľniť, inak by sa vysunula s pôvodnej polohy až po doraz skrutky, ktorá kameň na tremole drží. K tomuto doporučujem, pozrieť si podrobnejšie tému o – Floyd Rose.

*

Pevne namontovaná kobylka na gitare typu PRS

Na pohľad síce vypadá ako tremolo ale len tá vrchná časť, tento typ kobylky má len základňu, na ktorej sú kamene a celé je to priskrutkované na tele nástroja.

Je dôležité si uvedomiť, čo je aktívna zóna struny – menzúra gitary a ako sa to celé správa pri skracovaní alebo predlžovaní menzúry.

Vysvetlíme si teraz, ako to funguje a ako to správne chápať a nastaviť:

1/ Ak sme zistili, že nám konkrétna struna na gitare v oktáve neladí  – je nízko (zvukovo), tak musíme príslušný kameň na kobylke posunúť dopredu, smerom k hmatníku a snímačom – skrátiť menzúru tejto struny!

2/ Ak sme zistili, že nám konkrétna struna na gitare v oktáve neladí  – je vysoko (zvukovo), tak musíme príslušný kameň na kobylke posunúť dozadu, smerom od hmatníku a snímačov – predĺžiť menzúru tejto struny!

Pohybovať s kameňmi v rôznych systémoch tremol je možné skrutkami, ktoré sú väčšinou zo zadnej strany každého kameňa (vintage tremola alebo pevné kobylky na Gibson LP), pri Floyd Rose je to prítlačná skrutka (imbus) pred kameňom. Tu ale pozor, skôr ako ju uvoľníte, musíte aj povoliť predtým strunu, inak sa pri uvoľnení skrutky vysunie smerom dopredu.

Na obrázku nižšie je kobylka (taká rarita skôr), kde je v podstate systém ako na akustickej gibsonke s tým, že táto kobylka má ešte v sebe niekoľko drážiek, do ktorých sa kamene dajú podľa potreby prekladať.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *