Úprava výšky kobylkovej vložky

Nastavenie funkčných prvkov gitary – úprava výšky strún pomocou zníženia výšky kobylkovej vložky v kobylke gitary. Kobylková vložka je vsunutá do drážky v kobylke a má rôznu výšku. Niekedy pomôže, keď sa táto zníži. Ttreba ale posúdiť v kontexte s tým ako je nastavený krk (pnutie), pretože najskôr je potrebné nastaviť správne pnutie krku a až potom prípadne kompenzovať – znižovať výšku kobylkovej vložky. Kobylková vložka býva rovná (pri klasických – španielskych gitarách) alebo oblá (pri westerna  a folk gitarách) a na toto pri úprave určite myslite!

Výšku kobylkovej vložky môžeme znížiť napr. pomocou jemného šmirgľového papiera zo spodnej strany kobylkovej vložky. Postupujte a pracujte opatrne a vložku príliš rýchlymi pohybmi neprehrejte, lebo by sa začala nerovnomerne zošúchavať!

Niekoľko náhľadov na upravené kobylky. Foto prvá zľava (gitara typu W), kde sú vytvorené z vrchnej strany aj drážky, ktoré ale musia byť primerane veľké pre každú strunu! Pri vrchnom drážkovaní (je to trochu náročnejší proces a vyžaduje už väčšie skúsenosti) je potrebné si všímať rádius krku v spojení s potrebami zníženia. Druhé foto zľava ukážka upravenej kobylky, kde je jej vrchná časť od výrobcu profilovaná (pri takejto kobylkovej vložke ak už budete znižovať, tak jedine zo spodnej časti na šmirgli, nie zvrchu drážky. Tretie foto zľava je kobylka na klasickej gitare (rovná) aj keď aj ona nie je celkom rovná, ale šikmá, tak, že jej vyššia časť je nad basovou strunou „E“. Tu je tiež vhodné s úpravou postupovať od spodku. Prvé foto z prava:[protected] niekoľko profilov najbežnejších kobylkových vložiek (vrchná na španielsku – klasickú gitaru a ostatné na gitary typu W (s oblým profilom hmatníku – rádiusom).

*

  Ak pri úprave výšky zároveň aj vymieňate kobylkovú vložku za inú, treba si dobre skontrolovať, aby bola použítá správna šírka. Širšiu tam jednoducho nevložíte (prípadne ju musíte z boku zbrúsiť) a užšia by sa mohla pod tlakom strún ohýbať a neskôr prasknúť. Zvlášť opatrne a presne treba postupovať pri úprave kobylkovej vložky pri elektro-akustickej gitare, nakoľko pod touto kobylkovou vložkou sa nachádza snímacia tyčka. Ak by bolo zbrúsenie nie rovné, tak v miestach nerovností by bolo snímanie signálu nerovnomerné, čo by sa prejavilo na sile signálu pod roznymi strunami.

Trochu netradičný (ale účinný) spôsob úpravy (zníženie) kobylkovej vložky na akustickej gitare:

*

V priloženom videu vidíte kratší úsek k tejto téme v čase od 0:53 až 1:08 min.

GUMM_004 Nastavenie funkčných prvkov

Domovskú stránku k tejto téme môžete navštíviť tu: Nastavenia funkčných prvkov

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *