| |

Nastavenia funkčných prvkov

Konštrukcia nástroja umožňuje realizovať rôzne nastavenia ovládacích a funkčných prvkov. Ďalej si opíšeme najzákladnejšie možnosti nastavenia rôznych typov gitár. Detailnejšie sa k tejto problematike určite vrátime neskôr, v niektorých ďalších témach. Úplný začiatočníci, berte túto tému zatiaľ skôr informatívne, aby ste o týchto veciach aspoň niečo vedeli.

Klasická gitara (španielka)

Najčastejšie na nej môžete nastaviť chod kľúčov ladiacej mechaniky skrutkou na zadnej časti každého kľúča. Otáčaním skrutky v smere hodinových ručičiek chod uťahujete, opačným smerom ho uvoľňujete. Chod kľúčov pri ich otáčaní by mal byť primeraný, teda ani príliš ľahký ani príliš ťažký. Ak i po uvoľnení chodu kľúča mechaniky nedosiahnete jej ľahký a plynulý chod, môžete vyskúšať štetcom do závitu jemne naniesť olej. Ak ho nemáte, postačí Diava (čistiaci a leštiaci prostriedok). Obojsmerným otáčaním skrutky sa olej dostane všade do závitu. Ak ani tento postup nepomôže a chod kľúča i naďalej nie je optimálny, navštívte radšej servis alebo najbližšiu predajňu hudobných nástrojov.
Ak zistíte, že struny sú nad hmatníkom príliš vysoko alebo nízko je možné[protected] vymeniť, zbrúsiť alebo podložiť plastovú vložku (sedlo) v kobylke upraviť dohmat na hmatníku. Túto úpravu by mal zrealizovať radšej skúsenejší hráč, pretože podmienkou zlepšenia stavu po úprave je posúdenie rovnobežnosti strún a krku. Nie vždy je však možné to týmto spôsobom upraviť. Väčšina klasických španielok nemá možnosť nastavenia predpätia krku imbusovým kľúčom (dotiahnutie alebo uvoľnenie torznej tyče v krku) a tým eliminovať ťah strún. Niekedy je hmatník jednoducho zdeformovaný.
Aby sa nové struny po napnutí neuvoľňovali je potrebné ich správne založiť. Odporúča sa úplný koniec struny na hlave podstrčiť pod závity na oske ladiaceho kľúča. Postupným napínaním, ladením struny, sa jej ťah zvyšuje a tým stúpa aj tlak na podstrčený koniec struny na oske. Pri nylonových strunách je potrebné použiť správny viazací uzol na upevnenie struny na kobylke. Viac o ňom uvedieme v kapitole „Struny“.

Akustická gitara (typ jumbo/dreadnought)

Okrem vyššie uvedených možností je vo väčšine prípadov možné nastaviť pnutie krku v závislosti od ťahu použitých strún. Čím tvrdšie struny, tým väčší ťah pôsobí na krk a hmatník. Dodržujte predpísanú hrúbku strún a nepoužívajte struny hrubšie ako maximálne odporúčané. Pri lacnejších gitarách typu jumbo, napríklad maximálne 011. V opačnom prípade by trpel nielen krk a hmatník, ale najmä kobylka, ktorá by sa mohla časom odtrhnúť. Nezamieňajte nylonové struny za kovové alebo naopak. Z viacerých dôvodov to nemá reálne opodstatnenie (harmonické ladenie, šírka drážok v sedle, ťah strún, atď.).
Vývod torznej tyče, matica pre imbusový kľúč, je umiestnená väčšinou na hlave nástroja, tesne za sedlovým pražcom. Môže byť umiestnený aj na opačnej strane. Potom sa k nej dostanete cez rezonančný otvor. K takémuto nástroju by ste mali pri kúpe obdržať aj príslušný imbusový kľúč. Zasunutím šesťhranu do otvoru na nastavovanie pnutia a opatrným otáčaním v závislosti od smeru otáčania zmenšujete alebo zväčšujete predpätie krku s hmatníkom. Pri tejto operácii postupujte veľmi opatrne! V začiatkoch nech vám s tým pomôže a poradí skúsenejší hráč alebo si nechajte nastaviť nástroj u špecialistu, či v odbornom servise.

Akustická gitara (gibsonka)

Tento typ gitary väčšinou umožňuje všetky predchádzajúce nastavenia okrem úpravy strunníka. Gibsonka nemá typickú kobylku so strunníkom ako španielka a jumbo, ale má pohyblivú kobylku. Jej pozícia na gitare sa dá nastaviť vertikálne aj horizontálne. Horizontálne nastavenie ovplyvní harmonické ladenie nástroja. Harmonické ladenie nemožno nastaviť pre španielky a jumbá, pretože kobylku majú osadenú napevno. Výhodou nastavenia harmonického ladenia je možnosť prípadnej kompenzácie „neladenia“ vo vyšších polohách. Drobnou nevýhodou, ktorá sa však môže zmeniť až na nočnú moru je, že ak urobí nesprávny zásah na kobylke gibsonky neskúsený začiatočník a nevie ju správne nastaviť, gitara nemôže ďalej korektne ladiť a teda ani hrať.

Inštruktážne video k téme: „Nastavenia funkčných prvkov“
*

 

Viacej článkov k nastaveniu a údržbe gitary nájdete tu: Servis a údržba gitary

Podobné články

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *