|

Gitarový preamp – predzosilňovač

Predzosilňovač (predzosilňovač alebo predzosilňovač) je electronic amplifier – elektronický zosilňovač, ktorý prevádza slabý elektrický signál na výstupný signál dostatočne silný na to, aby bol odolný voči šumu a dostatočne silný na ďalšie spracovanie alebo na odoslanie do power amplifier – výkonového zosilňovača loudspeaker – reproduktora. Bez tohto by bol konečný signál hlučný alebo skreslený. Zvyčajne sa používajú na zosilnenie signálov z analógových snímačov, ako sú mikrofóny a snímače. Z tohto dôvodu je predzosilňovač často umiestnený blízko sensor – senzora , aby sa znížili účinky noise – hluku and interference – rušnia.

Môže tvoriť jednu zo zložiek výbavy gitaristu. Ak gitarista nepoužíva žiadne prídavné efekty, je vstupný konektor INPUT (vstup) predzosilňovača tým miestom, kde sa pripája audio nástrojový kábel z elektrickej (alebo akustickej) gitary. Preamp je štandardnou súčasťou gitarových komb a gitarových hláv. Preamp môže byť s hľadiska konštrukcie tranzistorový alebo elektrónkový, prípadne kombinovaný (hybridný). Podľa počtu poskytovaných kanálov môžu byť jednokanálové alebo viackanálové.

Jeho základnými ovládacími prvkami a konektormi sú: vstupná citlivosť GAIN niekedy vo forme vstupného budenia ako PRE GAIN, ovládače korekcií, najčastejšie ovládače basových frekvencií BASS, stredových frekvencií MIDLE a výškových frekvencií HIGH alebo TREBLE. Za nimi môže (ale nemusí) byť zabudovaná efektová slučka (EFFECT LOOP) pre pripojenie efektu (efektov) alebo multiefektu cez SEND a RETURN výstupy na efekte. Potom nasleduje POST GAIN, ktorý zabezpečuje výstupnú hlasitosť daného kanálu preampu.

Ak má preamp viacej kanálov, potom môže mať jedny spoločné korekcie (BASS – MID – HIGH) alebo môže mať na každom kanály korekcie nezávislé. Výhodou nezávislých korekcií je fakt, že je možné u nich nastaviť rôzne úrovne podľa potreby každého kanálu, ktorých môže byť jeden až štyri. Na niektorých preampoch je v rámci ekvalizéru aj ovládač PRESENCE čo prezentuje špecifické korekcie niekde okolo 3 KHz, ktoré majú význam hlavne u elektrónkových (lampových) aparátov.

*

Na obrázku lampový Peavey Rockmaster preamp do racku 1 HU

Na obrázku preamp pre acoustickú gitaru Barcus-Berry

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *