|

Základné pravidlá používania aparátov

V tejto téme by som postupne rozviedol úplne základné pravidlá používania gitarových aparátov, ktoré by mali byť súčasťou každého manuálu, dodávaného k aparátom…
*
1/ Flexo sieťový kábel najskôr zapojte do komba (ak je od neho oddelený), skontrolujte, či je hlavná hlasitosť na aparáte stiahnutá na minimum a až potom prístroj zapnite spínačom POWER.
*
2/ Pri nastavení korekcií (farby zvuku zariadenia, väčšinou ide o ovládače basov, stredov a výšiek) si najskôr nastavte korekcie na stred (na 12 hodín).
*
3/ Obvyklou silou hrajte na nástroj a pomaly zvyšujte hlasitosť aparátu na potrebnú úroveň.
*
4/ Podľa potreby, ak je aparát viac kanálový (väčšinou sú gitarové aparáty jedno, dvoj alebo troj-kanálové) pred prepnutím kanálu opakujte bod 2/
*
5/ Po nastavení požadovaných hlasitostí všetkých kanáloch upravte korekcie na týchto jednotlivých kanáloch pre čistý, resp. crunch alebo skreslený zvuk. V rámci hlasitostí určite nepoužívajte kombináciu „všetky ovládače naplno“, nakoľko by hrozilo poškodenie aparátu, počúvajte aparát akú má odozvu a či je vhodné danú hlasitosť vzhladom na konštrukciu aparátu ešte zvyšovať.6/ Rôznu farbu zvuku dosiahnete nielen zmenou kanálu a korekcií na ňom ale aj použitím (využitím) prepínača snímačov na gitare (väčšinou sa jedná o 3 alebo 5-polohový prepínač).

7/ Po skončení hry pred vypnutím aparátu predtým stiahnite hlavnú hlasitosť aparátu alebo ak táto nie je, tak hlasitosti (hlasitosť) používaného kanálu.

8/ PRI CELOELEKTRÓNKOVÝCH APARÁTOCH pri zapínaní postupujte tak, že najskôr zapnite spínač POWER, chvíľku počkajte – cca minutku a až potom pri stiahnutej hlasitosti zapnite prepínač STANDBY. Pri vypínaní aparátu postupujte opačne, tj. najskôr stiahnite hlasitosť, vypnite STANDBY a za chvíľku spínač POWER.

9/ Pri celolampových hlavách, pred zapnutím hlavy (zosilňovača) je potrebné PREPOJIŤ HLAVU S REPROBOXOM vhodným SPEAKER káblom (pozor, nie štandardným nástrojovým káblom) a až potom s ním ísť do záťaže.

10/ ZAPAMÄTAJTE SI ZÁKLADNÉ PRAVIDLO, a to že HLAVA BY MALA MAŤ ROVNAKÚ ALEBO MENŠIU OHMAŽ ako reprobox a nie naopak!!! Väčšinou to ide na zadnej časti hlavy nastaviť ale ak nie, treba k nej vyberať vhodný reprobox nielen s výkonového hľadiska ale aj podľa ohmáže!!!

11/ Aparát skladujte v suchom a primerane teplotne vyhovujúcom prostredí, nie v mraze alebo na priamom slnku. Tiež ho neprevádzkujte tak, že by naň pražilo priame slnko. Snažme sa aby aparát nebol vystavený prílišným vibráciám a otrasom a pri elektrónkových aparátoch po väčšom transporte skontrolujte fyzicky, či sú elektrónky správne zasunuté v päticiach (skúškou – dotlačením) rukou, samozrejme pri úplne vypnutóm aparáte!!!

12/ Začiatočníci, pred reálnym používaním je dobré nechať sa poučiť odborníkom o ďalších aspektoch ovládania a údržby.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *