|

Gitarové kombo

Pod pojmom „gitarové kombo“ je treba vidieť hudobné audio zosilňovacie zariadenie, určené pre gitaru (elektrickú alebo akustickú, pozor, nie je to jedno), ktoré je zvyčajne zabudované do drevennej krabice (zo zadnej strany otvorenej alebo zatvorenej). Gitarové kombo sa skladá z dvoch hlavných častí a to zo zosilňovača (ktorý obsahuje predzosilňovač = preamp a koncový výkonový zosilňovač = power amp) a reproduktoru (jedneho alebo viacerých). Gitarové kombá podľa konštrukcie môžu byť tranzistorové, elektrónkové (slangovo „lampové“) alebo hybridné a to v zmysle, že sú buď tzv. „pololampové“ – predzosilňovač je elektrónkový a koncový zosilňovač je tranzistorový.

V posledných rokoch sú veľmi populárne hybridy využívajúce „modeling„, kde je preamp kombinácia elektróniek alebo tranzistorov s modelingovou technológiou a koncový zosilňovač je tranzistorový alebo elektrónový. Takýto aparát je už vlastne čiastočne aj počítač.

Na tomto mieste by som chcel upozorniť na fakt, že sa často hovorí o tzv. „pololampe“ aj v prípade, ak má kombo na vstupe jednu elektrónku, čo je zavádzajúce. Podľa mňa by „pololampa“ mala definovať gitarové kombo, kde je celý preamp elektrónkový alebo naopak kde je celý koncový zosilňovač elektrónkový.

*

Na obrázku lampové kombo Mesa Boogie Express

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *