|

Gitarová hlava a reprobox

Gitarovou hlavou (guitar head) rozumieme gitarový predzosilňovač a koncový zosilňovač, ktorý je zabudovaný do jedného celku v drevennej alebo kovovej krabici – šasi. Gitarová hlava sama o sebe hrať nebude, nakoľko v nej nie je zabudovaný menič = reproduktor, ktorý je v gitarových kombách zabudovaný. Preto je potrebné ku hlave zakúpiť aj vhodný gitarový reprobox. Gitarové reproboxy bývajú osadené 1, 2 alebo 4 gitarovými reproduktormi. Je dôležité mať na pamäti aby hlava a reprobox mali správne nastavenia (hodnoty) odporu, ktorý sa udáva v ohmoch, lebo nevhodnými parametrami by mohlo dôjsť až k deštrukcii. Na začiatok len jeden podstatný údaj a to, že táto hodnota by mala byť buď rovnaká alebo by mohla byť vyššia u reproduktoru ale v žiadnom prípade nie u zosilňovača (hlavy).

Praktický príklad: Ak má hlava (zosilňovač) odpor 4 ohmy, tak môžete použiť reprobox s celkoým odporom 4 a viac ohmov, ak má hlava 8 ohmov, tak reprobox musí mať minimálne 8 ohmov alebo viacej. Čím väčší rozdiel (vyšší odpor) bude mať reprobox oproti zosilňovaču, tým tento zosilňovač bude „hrať slabšie“ avšak napr. pri hodnotách hlava 4, reprobox 8 to vobec nevadí, rozdiel sa prejavý až pri extrémnom zosilení. Ale určite nepoužite opačný prípad, tj. že použijete hlavu a reprobox v kombinácii, ked bude mať hlava viacej ohmov ako reprobox, obzvlašť pri celoelektrónkových aparatúr, kde by škoda bola najväčšia. Gitarové hlavy majú väčšinou možnosť nastavena ohmickeho odporu v rozmedzí od 4 do 16 ohmov, alebo aspon od 4 do 8 ohmov, niekedy je to nastaviteľné aj na reproboxoch, ale tieto tuto hodnotu majú väčšinou pevnú.

Na gitarovej hlave obyčajne ovládač celkovej hlasitosti MASTER VOLUME zabezpečuje hlavnú výstupnú hlasitosť a POST GAIN ovládače dielčie úrovne hlasitostí jednotlivých kanálov (ak sa jedná o hlavu viackanálovú).

*

Na obrázku celolampová hlava Peavey Valveking s reproboxom VVK-412

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *