| |

12.strunová gitara

 Nástroj je veľmi podobný (vzhľadom aj konštrukciou) folkovej gitare, avšak má 12 strún, tým pádom aj masívnejší krk a širší hmatník. Telo má ešte viacej rebier a pevnejšie rebrovanie. Pri tejto gitare je veľmi dôležité správne nastavenie pnutie krku voči strunám, aby struny neboli príliš vysoko nad hmatníkom. Ak by tomu tak bolo, nastroj by mohol byt prakticky skoro nehrateľný.

Ladenie 12.strunovej gitary (ak ju ladíme štandardne) je nasledovné: Najtenšia (najvyššie znejúca) melodická struna e1“ je ladená zo svojou dvojníčkou „unizono“ (na rovnakú výšku), rovnako ako aj druhá melodická strunah„. Ostatné struny (g – d – A – E) majú svoju dvojičku (vyššie položenú strunu v dvojici) ladenú v oktáve. Celkove štandardne naladená dvanásťstrunovka nesie nasledovné ladenie:
*

e – e / h – h / g – g1 / d – d1 / A – a / E – e

*

*
*

Nielen zo svojej praxe ale aj kontaktov a konzultácií s viacerými gitaristami, ktorý vlastnia aj lacnejšie dvanáststrunovky viem, že majú problém takto naladiť gitaru. Jednoducho torzná tyč v týchto gitarách nedokáže vytvoriť potrebný ťah na naladenie do tejto výšky. Ja osobne vlastním takto lacnejšiu dvanástku a preto ju ladím o dva poltóny nižšie, kde už nemám problém a hmatník (torznou tyčou v krku) sa dá nastaviť tak, aby struny boli relatívne nízko. Potom tu vychádza nasledovné ladenie:

*
*
 Je možné použiť (ak to torzná tyč zvládne) aj podladenie oproti štandardnému ladeniu len o 1/2 tónu. Tu bude treba trochu viac premýšlať pri transponovaní, nakoľko ladenie nie je v diatonických tónoch ale v chromatickom posune. Taketo ladenie môžeme chápať buď ako „Dis“ alebo „Es„:
*

*

*

K 12-strunovej gitare sú dispozícii zatiaľ nasledovné videa:
*

inštruktážne video k téme dvanásťstrunová gitara – GUMM_026 12-strunová gitara
*

*

inštruktážne video k téme dvanásťstrunová gitara – GUMM_070 12-strunová gitara – 2.časť
*
*

12.strunová gitara 3.časť vo videu: GU-206 Nashville NW-7512 12-strunová gitara

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *