| |

Klasická gitara – španielka

Typický je klasický tvar hlavy a tela (obrázok nižšie vľavo) a širší krk s hmatníkom. Hmatník je rovný, bez rádiusu (plochý). Struny sa na nej upevňujú viazaním cez otvory v kobylke. Každá struna má samostatný otvor. Struna prechádza cez strunník – sedlo a nad hmatníkom cez sedlový alebo tiež nultý pražec a smeruje na napínacie kolíky ladiacej mechaniky. Nylonové struny sa upevňujú na kobylke špeciálnym uzlom. Kovové struny majú na konci najčastejšie mosadzné valčeky, ktorými sa struna opiera o kobylku klasickej španielskej gitary. Orientačné značky sa nachádzajú väčšinou len po stranách hmatníka.

Klasická španielka väčšinou nemá možnosť doťahovania alebo uvoľňovania hmatníka napínacím imbusovým kľúčom (nemá torznú tyč) ako je to pri akustickej gitare jumbo. Predchodcom akustickej gitary bola lutna, ktorá sa neskôr zmenila na štvor- a päť- zborovú gitaru. Z týchto gitár potom vznikla šesťstrunová španielka dnešného typu. Menzúra, čiže aktívna dĺžka struny (strún) od sedla k struníku na kobylke všetkých 4/4 klasických gitár sa väčšinou pohybuje v rozmedzí od 650 do 660 mm.

Časti klasickej akustickej gitary opisuje gitara vľavo na obrázku.

*

Inštruktážne video k téme: „Opis a konštrukcia gitary“
*
*
*
Dôležitým momentom, pri výbere klasickej gitary pre dieťa je jej veľkosť a tá priamo úmerne ide s dĺžkou menzúry. Tu sú dĺžky menzúry podľa veľkosti klasickej gitary – španielky:
*
4/4 klasická gitara má dĺžku menzúry 650 mm (25,6 inches)
3/4 klasická gitara má dĺžku menzúry  578 mm (22,75 inches)
1/2 klasická gitara má dĺžku menzúry  522 mm (20,5 inches)
1/4 klasická gitara má dĺžku menzúry  484 mm (19 inches)
*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *